Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Definecilerden Bakır Çubuk Denemeleri

pil takviyesi yapılmış bakır çubuk yapımı

Çubuk yapmaya elektrik kablosundan çıkan bakır ile başladım. Ancak hiç bir şekilde tepki alamadım. Daha sonra 6 mm bakır borudan L çubuk kundaklarını da bakırdan yaptım. Lakin fazla bir tepki alamadım.

Daha sonra pille takviye yapıldığını öğrendim videolar izledim, bakır boruların içinden bakır kablo geçirdim boruların uçlarını lehimledim. Sağ ele artı sol ele eksi gelecek şekilde 9 voltluk pil taktım. Başladım evde odalar içinde dolaşmaya, çok güzel tepkiler aldım. Bordum katına çocuklara sırayla altın, gümüş, bakır, pirinç, demir, alüminyum saklattım hepsini de buldum. Altında sağ kapanıyor, sol dik, gümüş de sol kapanıyor, sağ dik. Boşluk veya diğer metallerde çarpı yapıyor. İşin enteresan tarafı çalışmayan çubuk şimdi pilsiz de çalışır hale geldi. Arama yaparken sağ elime bir şey aldığımda başka metale kesinlikle gitmiyor. Sağ elime aranacak bir şey almasam dahi çubuk her metalin şeklini gayet güzel veriyor. Bunlar evde denediğim tespitlerdi.

Derinlik ölçümü, genişlik ölçümü, zemin ve tavan ölçümleri olarak çakıl taşları, çivi ve kablo sistemi, yerinde adım. Sayma sistemlerinin hepsini de denedim ve hepsinden de olumlu kesin sonuçlar aldım. Yazım biraz uzun olacak ve karmaşık gelebilir kusuruma bakma.

Arazi Denemelerim

Daha sonra arazide denemeye başladım. Yıllardır sürülmeyen tarlalarda eski mezarların olduğu söylendi. Bir gece Beraber gittiğimiz abimiz 30 metrelik bir alanda iki adet mezarvarmış. Birisini açtığını ancak boş çıktığını söyledi, tut bakalım bulabilecek misin dedi. Gecenin karanlığında çubuk tutulur mu bilmem ama başladım tutmaya. 2 metre derinlik ve 1.5 metre genişlikte iki mezarı da tespit ettim. Doğru yerleri tespit ettiğimi diğer bi çubukçu arkadaşının buraları bulamadığını söyledi. Tabi ben aceminin acemisiyim ama ilk arazi tespitimde mezarları bulmanın mutluluğunu yaşadım. Sürekli çubukla arazi testlerine devam ettim.

Gittiğim Ören Yeri

Geçen bir yere gittik. Gitmiş olduğumuz bölge oldukça eski ve ören yeri dağın yamacında kilise dahi var, oraya gitmek nasip olmadı. Bize anlatılan kilisenin eteklerinde yapay bir dere varmış. Yağmur veya kar sularının bu dereden akması sonucunda takyanus altını bulduklarını belirttiler. Her çubuk tutuşumda yanımdakilere benzen uzak durmalarını şurası burası diye yön vermemelerini söyledim. İlk defa gittiğim yerdi. Yapay dere denilen yer oldukça sık ağaç ve çalılıklarla çevriliydi. Çubuk tutarken zihnim yanlış yönlendirmesin diye. Ayatel kürsi ve ela yalemü ma halak ve hüvel latıyfül habiyr okuyorum.

Çubuklar başlıyor beni bir yerlere götürmeye bilmediğim hiç ayak basmadığım o derenin içinde buluverdim kendimi. Koca yerde 3 yer tespit ettim. Gümüş, bakır, pirinç, kemik, mermer, kurşun, alüminyum parçaları ile tekrar tekrar tuttum. Sadece altına ve küp parçasına işaret verdi. Sağ tarafa altın koydum ortasından geçtim, tespit ettiğim yere döndü, 20 cm kazdık bekledik, tuttum yine aynı yer. Şişledik, çivi çaktık, bekledik yine aynı yer. Metal 30 cm çubuklar çaktık bekledik yine orada altına işaret verdi.

Aldığım Ölçüler

Dereden çıktım 4 bir tarafından tuttum yaklaşık 30 metreden beri oraya çekti. Kablo serdim 3,5 metre derinlik verdi küp ile tavan arası 1,5 metre çıktı. Başladık kazmaya 1 metre kazabildik ağaç kökleri, derenin getirdiği taşlar derken arkadaşlar homurdanmaya başladı. Çubuklar işe yaramıyor falan moral altüst oldu. Sonra bana çubukları atmamı söylediler. Dün başka bir çubukçu gitmiş oraya benim tespit ettiğim yerleri o da aynı şekilde tespit etmiş. Bana çubukları at diyen arkadaş şimdi senin dediğin doğruymuş diyor. 

Başarınızın Sebebi, Uzman Görüşleri

Arkadaşımız ilk deneyiminde boşluk tespitini doğru şekilde yaptığını izah etmiş. Bunun sebebi büyük ihtimal boşlukta metal olmayışı veya boşlukların hava almış olama olasılığındadır. İkinci denemesinden aldığı tepki ise ağaç köklerinden kaynaklı mineral oluşumundan diye düşünüyorum. Arkadaşımızı kutluyorum görünen oki bu işe gönül vermiş sonuç alma arayışında elbetteki öyle ilklerle bu iş olmaz ama zamanla deneme ve yanılma yöntemiyle sonuca ulaşacağını düşünüyorum.

Tarif kısmına gelirsek ben iki çeşit çubuk öneririm 1. Gümüş 2. Kromnikel çubuk. Sebebi ise gümüş çubuğun yoğunluğa yönelmesi kromnikelin ise daha çok değerli metalde etkin olmasıdır. Fakat bildiğiniz gibi bu işler sanıldığı kadar öyle kolay değildir. Belki yılarca emek veren biri sade çubukla sonuç alabilir. Yani emek vermeden yemek olmaz.

  • Gümüş çubuk kullanırken çelik yüzük kullanmak etkili bir yöntemdir. Özelikle sağ elin parmağına gümüş yüzük takmak dahada güzel tepki almamızı sağlayabilir.

Fakat bu tür yöntemlere direk bel bağlamak büyük hayal kırıklığına da yol açar. Bunun yanında gümüş çubuklara hd mıknatıs iliştirip arama yapmakta etkili bir yöntemdir. Özelikle Mıknatısları sağ çubuğa iliştirmek gerekir. 2 ad mıknatısı aralarına kürdan gibi yalıtkan bir malzeme konulur. Bu şekilde mıknatıslar birbirini çeker fakat birbirine yapışmaz. Bu yola bir manyetik alan oluşturmuş oluyoruz.

Gümüş çubuklardan bir tanesini anten kısmını bu mıknatısların arasında oluşturduğumuz boşluktan geçiriyoruz. Mıknatıslı çubuğu sağ elimize diğer sade olanı sol elimize alıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken anten kısmına takılı olan mıknatıs çubuğun uç kısmında değil elimize temas etmeyecek şekilde elimize yakın olmasıdır. Umarım birilerinin işine yarayacaktır.

Çubuk Nasıl Yapılır

Çubuğu bir defa yapacaksın ve en güzelini yapacaksın. İçi dolu 20 -25 mm kalınlıkta bir plastik bul ve 13 cm den 2 tane yap. Elektronikçiye git ve L jak al. L jakın uzun tarafı 6.33 mm dir. Bu L jak la bir rulmancıya git ve tam buna göre bir rulman al. İçi 6.33 olacak ve dış çapı 10-15 mm olabilir plastik saptan kalın olmasın yeter. Rulmanla jak tam otursun ki sallamasın içinde.

En son tornacıya git ve rulmana göre deldir. Jakın içine gireceğini ve rahat dönmesi gerektiğini söyle. Tornacıda işin bittiğinde metal satan dükkana git. Nasıl çubuk istiyorsan onlardan 1 metre al. Pirinç, gümüş, bakır, krom aklına ben geliyorsa. 4 mm çubuk metal almışsan 40 cm, 5 mm çubuk metal almışsan da 32 cm den kes. L jakın ucuna sok aldığın metali tamamdır. Metal çubuk anten, L jakın içinde bol gelir biraz. O bolluğu da bir dübel yardımıyla giderebilirsin. Bir çift sap 5 çeşit antenle sana 5 çubuk tarifi vermiş oldum.

Civcivli Tavuk Bölgesinde Araştırma

Şu anda bi nevi yapay dere etrafı sık ağaçlarla kaplı yerde arama yapıyoruz. Bizim arayışımızın nedeni, dağdan sel suları geldiğinde yüzeyden altın para bulunduğu bilgisi. İlk gittiğimizde 3 yer tespit ettik fakat değerli yorumlarınızla ve mineral eleme işlemleri yaptıktan sonra diğer 2 yeri elemiş olduk. Şu anki işlem yaptığımız yerdeki çıkan toprak yapısı çakıllı kum, killi, dövülmüş toprak, mil kumu ve kırmızı toprak sıralama böyle. Zamanla sel sularının getirdiği toprak tabakası mıdır yoksa bir şeyler varımdır bilemiyorum. Ayrıca şu anki mevkiinin tahmini 500 metre uzağında tavuklu civciv işareti varmış. Tavuk ve sırtındaki ile birlikte 5 tane civcisi varmış. Lakin işaretin olduğu yeri kepçe ile kazmışlar bulamamışlar. Bulamadıkları gibi de işaretli kayadan da eser kalmamış. Sonra derede işlemi bitirdik. 2 metre derinlikte aldığım değerli tespitinde taş/mineral çıktı.

Bakır Çubuk Hareketleri

Herkese merhaba. Ben jeofizik mühendisiyim. Genellikle rezistivite aleti ile su etüt işleri yapıyorum. Rezistivite aletini arazide kurmadan önce kendi yaptığım bakır çubuk ile nokta belirliyorum. Dün ilk defa bakır çubuklar ile arazide gezerken iki çubuğumda sol tarafa doğru döndü. Döndüklere yöne yürüdüm ve bir müddet sonra tekrar açılıp normale döndüler. Tekrar o yöne yöneldiğimde çubukların tekrar ikisinin sola döndüğünü gördüm ve döndükleri yerin etrafında daire çizmeye başladım. Çubuklarda ısrarla o dairenin merkezine sol tarafa yatık vaziyette döndü. Gittiğim köyde roma ve bizans yaşantısının olduğu eski bir köy. Bu yüzden merak ettim acaba herhangibi birşey olabilir mi?

Cevap: Bakır çubuk her şeye, her yere tepki verir. Size yön verip götürdüğü noktada önce boşluk tespiti; sonra da metal tespiti yapmalıydınız.

Kaynak Define Sohbeti

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.