Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Topal Ayı Define İşareti

Topal Ayı Define İşareti; Topal ayının 10 ve 25 adım önüne iyi bakın, bu taşlarda mutlak işaret vardır dikkat edin bu işaretler tersi verir vaziyettedir.

Ayı kayalık alanda mağara türü yerlerde yaşadığı için parasıda aynı şekilde aranmalıdır. mağara başta ve coğrafyanın en kayalık yerlerine bakılmalıdır.

Topal ayı diğer yorum: Az bulunan işarettir koca ülkede toplasan 20 tane çıkmaz bir kısım eşkıya işareti desede bir kısımda eski medeniyetlere ait olduğunu savunur.  çok değerliki şu an sağlamda kalan tek bir topal ayı bulamazsınız, hepsi kayıt altına alınıp yok edildi, bunun bir kısmını kiliselerin yaptığını söyleyebiliriz.

Kiliseler ülkemizdeki işaretler üzerinde çok kapsamlı bir çalışma başlattı ve bitirdi, tüm işaretleri tespit edip kayıt altına aldıktan sonra kırıp yok ettiler, topal ayıda bu dalgadan nasibini aldı.

Maddeler Halinde Topal Ayı Anlamları

1- Define mağaranın içindedir. Önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız. Tüm uzuvları varsa ayının bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa eksik uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı mağaradır ve 50 mt. den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. Uzuvlar eksikse ayının eksik uzvu aranmalıdır.

Civarda 50 metrelik bir alanda mağara arayınız. Bulursanız zaten parayı da buldunuz demektir. Eğer ayı tam ise resmin olduğu kayada çalışmalısınız. Ayının baktığı yön de önemli. Mağarayı bulmanız yeterli olup hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. Topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde arayın ayrıca karşı taraf ve hizalarına bakmanız tavsiye edilir.

2- Ayı pençesi orman muhafızı veya orman gözetleyici kavramlarıyla ilişkilendirilir. Bu motif cesurluğu, bilgeliği, gücü ve bereketi de simgeler. Bu pençe bulunduğunda çevrede topal bir ayı aramak gerektiği söylemi defineciler arasında sürekli konuşulan bir söylemdir.

3- Çok değerli ve çok aranılan bir işarettir. Size bakan bir kayada ve normal ayı büyüklüğünde tasarlanmış olmalıdır. İki hazinesi olduğu söylenir. Birincisi eksik sağ ayağın bulunduğu kayanın altında. İkincisi ise yakınlarda 7-8 basamaklı bir merdiven varsa üzerinde ok işareti olan basamağın altında.

4- Topal ayının 50 metre önünde kesik ayağı vardır. ayağın altında hediyesi vardır. baktığı yönde 30 ile 150 metre mesafede derenin karşısında 3 basamak merdiven vardır.topal ayının mahzeni buradadır.

5– Size bakan bir kayada olması gerekli içen bu işaret normal ayı ebatlarında kaya ya çizilmiş olmalıdır. Ayının sağ ayağı yoktur. İki yerde hazinesi vardır. Hazinesi de külçe altındır. Birinci hazinenin yeri şu şekildedir; bu işaretin yakın çevresinde bu topal ayının ayağı vardır. Çok dikkatli bakılmadıkça bu ayağı bulmak imkansız dır. Bulduktan sonra o ayağın bulunduğu kayanın altını kazın birinci hazine buradadır. İkinci hazine ise yine işaretin çevresinde 7 yada 8 basamak olmalıdır.

İşte bu basamakların birinde bir ok işareti vardır. O ok işaretinin olduğu yöne doğru gidin orada sizin karşınıza kapalı veya açık bir mağara çıkacaktır. Çıkmazsa eğer okun olduğu basamağı bir balyozla yoklayın boşluk var’mı varsa taşı kırıp hazineye sahip olabilirsiniz. İkinci hazinede buradadır. ( literatüre göre bu topal ayının hazinesi eski eşkiyalardan volçan’a aittir. )

6– Birde çerçeve içine alınmış topal ayı vardır. Bu topal ayının ayağını bulduğumuzda ayağının karşısında bir mağara bulunmaktadır. İşte o mağarada ayının hazinesi bulunmaktadır. Mağaraya girişte mağara içine bir adım atın ve adım attığınız yeri kazın orada bir heykel vardır. Bu hazinenin müjdesidir.

Mağaraya girdiğinizde tavana bakın tavanda muska (üçgen) şeklinde bir kabartma olmalıdır o kabarmayı kırın ve içinde bir harita ve iki tane altın para vardır. O harita mağaraya saklanan hazineyi göstermektedir. Mağaranın duvarında büyükten küçüğe doğru çizgiler vardır bu çizgiler sekiz tanedir. Ve küçük çizginin gösterdiği yerde ayının hazinesi vardır.

Kabartma Ayı

Tüm uzuvları varsa bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa aranmalıdır. Hedef kapalı mağaradır. Ve 50 m den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. uzuvlar eksikse ayının eksik uzuvu aramalısın.civarda 50 mt.lik bir alanda mağara ara.bulursan zaten parayı’da buldun demektir .

Eğer ayı tam ise resmin olduğu kayaya çalış.ayının baktığı yönde önemli. Mağarayı bulman yeterli hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. Ayrıca topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde ara karşı taraf ve hizalarına bakmanız tavsiye edilir.

Diğer görüş: topal olmayıp normal ayılar anıt mezar başlarına yapılır  olduğu yer mezar değilse kafanı kaldır en yakın tepe mezardır bu mezar bildiğin mezarlara benzemez tıpkı türbe gibi devasa büyüklüktedir.

Yorumlar

 1. OSMANLİ TORUNU dedi ki:

  Merhaba yasin bey sizin bahsettiğiniz ayı da yani hem Topal ayi hemde ayakta duran ayı yanyana olmalıdır ayrıca ayiciyida başlarında olmasi gerekiyor hemen sol üstünde Orak biçme ye giden ve ellerinde Orak olan 3 kadın olmasi şart 3 kadının sol alt caprazinda oyma bir kılıç olmasi gerekiyor ayının eksik ayağı karşı caprazinda olmasi gerekiyor eksik ayak sağ on ayak olacak ve pençe izi olacak sizleri üzmek istemem ancak bu isaretler magra içinde olacak ve 3 boyutlu olacak bu arada eksik uzvu olan ayının arka bacakları arası 4 karşılıklı 20×20 cm oyma kurşunla yapılmış olacak burası mahzenin girişi en önemli olan Deniz olacak eğer bir konuda kuşku içinde olursaniz sizlere yardım ederim sadece bilgi anlamında ve unutmayın burayı bulduğunuz da içeride ok,kaya,Su,Kum, tüfek, ve güçlü birkaç tilsim olduğunu unutmayın birde dişli razel yay tuzağı mevcut.

 2. Uluca dedi ki:

  BENDEDE TOPAL OLMAYAN AYI VAR İLGİLENLERE DUYRULUR

 3. Osman dedi ki:

  Bende sivasta buldum topal ayi tavuk civxivler ve balik var bunlari satsam ne kadar eder

 4. Arda dedi ki:

  Arkadaşlar oturan çok büyük kayadan ayı aşağsında dereye bakan bi mağara in var ne yapılmalı tşkürler

 5. Vedat dedi ki:

  Peki ayı pençesi nedir benim bildiğim bir yerde bir taşın üzerinde ayı pençesi var sanki taşa basıp gitmiş

 6. Osmanoğlu dedi ki:

  Ben yüksek bir kayalığın üstüne yakın bir patika üzerinde sol arka ayağı olmayan ayı buldum. Kabartma hemen patikanın bitiminde horosanla kapatılmış mağara vardı bu mağara yı açamadım. Bu konu hakkında belge arıyorum

 7. Ömer dedi ki:

  Varsa gercekten böyle Bi yerin bende sivaslıyım cözelim gardaşım

 8. taner dedi ki:

  pekala kayanın içinden alttan yukarı doğru baktığin zaman kabartma ayı figürünü goruyorsan eksiksiz bir sekilde ne yapman gerekiyor. hic mantikli birseyler yazilmamis suana kadar. irtibata gecerseniz güzel kayda değer birseyler paylasabilirim

 9. Hüseyin dedi ki:

  Gardaş tavuk civciv bulduysan olduğu yerde cıkartmadanda satarsın alıcısı var

 10. Topal kurt dedi ki:

  Valla bende topal ayı değilde büyük bir kayanın üzerine çizilmiş topal dişi bir kurt var şuanda duruyor elimizde isteyene gösterilir alıcısı varsa buyursun kurdun bir ayağı Yok ve kurdun memeleri var kurt ayakta karşısında güneşe benzer bir işarette var

 11. Anonim dedi ki:

  Topal ayi vardı kayada kırıldı ayağı kırık eksik yok

 12. Anonim dedi ki:

  hemen pencenın 50 metre civarlarına bak bu pencenın saahıbı ayıyla karsılasırsın

 13. Muhammed dedi ki:

  Topal ayı var kayıp ayağıda bulduk yanında bir değirmen taşı bide dikli bir adam var ayının yanındada bğyğk kaplımbaha var nne yapmalıuız bilmiyoruz

 14. szihoprenic dedi ki:

  Bu eşkıya mevzuları hep hararetli oluyor nedense.

  Bu konuyu açan her usta x yeri buldum yeride buldum asıl bölge burası deyip duruyor ama nedense adi gecen gömülerden ortada 1 tane bile yok. Şimdi bu mevzunun derinine inince Osmaniyi çökertmek için dış güç destekli organize bi iş bu eşkıya mevzusu bu adamların kayıtları papazlara teslim edilmiş bu ülkeden ne mallar çıktı gitti bu eşkıya mallarda çoktan kuş olup uçmuştur buda sahsı fikrim saygılar

 15. dur alı dedi ki:

  osmanlı torunu kusura bakma ama hıc bırseyden anlamıyorsunuz bu bılgıler yanlıs yanlıs anlatılmıs sıze topal ayının yanında ne olacak hadı yaz cevap ver bu topal ayı ayagını bılıyorum ama ınankı hıcte merak edıp bakmadım

 16. Kartal dedi ki:

  2 metre ayi uzu

 17. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar aranan topal ayı hangi bölgeye ayit olması gerek bunu bilmeden aranan topal ayı hangisi taşlarda işaret vardır hertürlü hayvan tükürük var burda aranan bi topal ayıvar onu bulmak lazım

 18. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar işaretden anlayan Ben bu işi biliyorum diyen varsa bana gelsin