Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Tek Büyük Oyma İşareti

Tek büyük oyma tek büyük mezara işarettir. Mezar güneşin hem doğarken hem batarken vurduğu tepelere yapılır.  Çevrene baktığında oymaya en yakın zirveye çıkarsan mezar yerini kolayca tespit edebilirsin.

Tek büyük oymalar bazen 1 sayısına karşılık gelebilir, çevrede 1 olan ne varsa oraya gitmen gereklidir. 1 tepe, 1 yaşlı ağaç, 1  dikili taş gibi çevrende 1 olan ne varsa ona bakılır. Bunu’da araştırmalarınız arasına almanızda fayda vardır.

Her zaman define ile alakalı olmayabilir bazen dibek görevi yapar. Zeytin sıkma buğday öğütme gibi işlevler için yapılmıştır. Özellikle eski ev yanlarında bulursanız buna dibek diyebiliriz. Eğer oyma yakınlarında kuyu varsa bu kuyu işaretidir. Kuyu oymaları tam simetrik şekilde tasarlanır.

Dere içinde büyük yuvarlak oyma bulursanız yanında başka işaretlerinde olması gereklidir. Dikkatli bakın mutlaka vardır. Yardımcı işaretler  burada ne olduğunu ve nasıl bir araştırma yapmanız gerektiği anlatır. Özellikle kama işareti yada küçük oymalar varsa dere karşısındaki düz alanda devasa büyüklükte mezarın olduğuna işarettir.

Eğer yuvarlak yanında kanal varsa bu ne tarafa gideceğinizi bilahare bildirmektedir. Kanal boyu ölçülür 1 cm si 70 cm olarak hesaplanarak kanal boyuna gidilir. Verdiğim ölçü arşın olup  her zaman arşın ölçü  birimi kullanılmayabilir. Bazen dirsek bazende kulaç gibi diğer ölçü birimlerinin kullanılır. Bu durumda yapmanız gereken bulduğunuz kanalın  boyunu ölçün ne kadar ölçü birimi varsa hepsini deneyin, diğer ölçü birimleri 45 cm. ve 30 cm olarak değişikler göstermektedir.  

Alttaki resimlerde gördüğünüz resimdeki oymanın yanında  kanal var. Kanal oymaya bağlı değil, eğer oymaya bağlı olsaydı yön veriyor diyecektik. Bağlı olmadığı için çözüm mantığında değişikliklere gidilmelidir.

İşaretin olduğu kayanın yapısı çatlak olmamalıdır. Çatlak olan kayalarda mezara su sızacağı için tercih edilmez. Oda tarzı mezarlar için kullanılır her mezarda 2 yahut 3 ceset olabilir. Kapı girişi orijinal kayadan kesilen bir taşla kapatılır ve doğasına uydurulur. Bazı durumlarda girişin olduğu kısım topraklarla doldurulabilir.

Oymanın açık olan kısmı genelde batıya bakar ve önünde bir kanal mezar girişine doğru gider. Kanal takip edilip kanal bitiminden giriş aranmalıdır. Bu tür mezarlar korunması gereken kültürel varlık kapsamında olduğu için yasal kazı izni verilmez. Bu tür bir işarete rastlayan arkadaşlarımız işareti detaylı resimlendir-ip müze müdürlüğüne götürürlerse burada yapılacak kazı neticesi ihbar tazminatı adı altında bir ödeme alırlar.

Yorumlar

  1. Apollon dedi ki:

    hah bunların mezarları gallevi olur işte bunlara çalışacaksın paranın belini kıracaksın. oyma dediğin böyle beygir gibi durmalı senin sülaleni zengin ederim demeli.

  2. Karador dedi ki:

    Mersinde çok var. Gel göstereyim sana. Uzaktan konuşmakla olmuyor bu işler. Masal gibi anlatmakla da olmuyor.