DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör

Tek Büyük Oyma İşareti

Tek büyük oyma İşareti genelde büyük mezarların varlığına işarettir, bu işaretin mezarları güneşin hem doğarken hemde batarken vurduğu tepelere yapılır,  çevrene baktığında oymaya en yakın zirveye çıkarsan mezar yerini kolayca tespit edebilirsin.

Tek büyük oymalar bazen 1 sayısına karşılık gelebilir çevrede 1 olan ne varsa oraya gitmen gereklidir 1 tepe, 1 yaşlı ağaç, 1  dikili taş gibi çevrende 1 olan ne varsa ona işaret edebilir bunu’da araştırmalarınız arasına almanızda fayda vardır.

Tek büyük oyma İşareti

Her zaman define ile alakalı olmayabilir bazen dibek görevi yapar zeytin sıkma buğday öğütme gibi işlevler için yapılmıştır, özellikle eski ev yanlarında bulursanız buna dibek diyebiliriz. eğer oyma yakınlarında kuyu varsa bu kuyu işaretidir dikkat ederseniz bu oyma simetrik bir biçimde tasarlanmıştır kuyu oymaları tam simetrik yapılır buradan anlayabilirsiniz.

Dere içinde büyük yuvarlak oyma bulursanız yanında başka işaretlerinde olması gereklidir dikkatli bakın mutlaka vardır,   bu işaretler  burada ne olduğunu ve nasıl bir araştırma yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vermektedir.  özellikle kama işareti yada küçük oymalar varsa dere karşısındaki düz alanda devasa büyüklükte mezarın olduğuna işarettir.

Eğer yuvarlak yanında kanal varsa bu ne tarafa gideceğinizi bilahare bildirmektedir kanal boyu ölçülür 1 cm si 70 cm olarak hesaplanarak kanal boyuna gidilir. bu verdiğim ölçü arşın olup  her zaman arşın ölçü  birimi kullanılmayabilir bazen dirsek bazende kulaç gibi diğer ölçü birimlerinin kullanıldığını biliyoruz, bu durumda yapmanız gereken bulduğunuz kanalın  boyunu ölçün ne kadar ölçü birimi varsa hepsini deneyin, diğer ölçü birimleri 45 cm. ve 30 cm olarak değişikler göstermektedir.  

Alttaki resimlerde gördüğünüz gibi her 2 resimdeki oymanın yanında  kanal var bu kanalın biri oymaya bağlı diğeri bağlı değil  eğer kanal oymaya bağlı ise size yön vermektedir eğer bağlı değilse çözüm mantığında değişikliklere gidilmelidir.

Tek büyük oyma İşareti

Büyük Yuvarlak Oyma İşareti: 

İşaretimiz genelde denize veya yöreye hakim oyması kolay kayalarda olur inanılmayacak kadar büyüktür. İşaretin olduğu kayanın yapısı çatlak olmamalıdır. Çatlak olan kayalarda mezara su sızacağı için tercih edilmez. Oda tarzı mezarlar için kullanılır her mezarda 2 yahut 3 ceset olabilir. Kapı girişi orijinal kayadan kesilen bir taşla kapatılır ve doğasına uydurulur. Bazı durumlarda girişin olduğu kısım topraklarla doldurulabilir.

Oymanın açık olan kısmı genelde batıya bakar ve önünde bir kanal mezar girişine doğru gider. Kanal takip edilip kanal bitiminden giriş aranmalıdır. Bu tür mezarlar korunması gereken kültürel varlık kapsamında olduğu için yasal kazı izni verilmez. Bu tür bir işarete rastlayan arkadaşlarımız işareti detaylı resimlendir-ip müze müdürlüğüne götürürlerse burada yapılacak kazı neticesi ihbar tazminatı adı altında bir ödeme alırlar.

Yorumlar
  1. Apollon dedi ki:

    hah bunların mezarları gallevi olur işte bunlara çalışacaksın paranın belini kıracaksın. oyma dediğin böyle beygir gibi durmalı senin sülaleni zengin ederim demeli.