Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Dedektör Kullanım Kuralları

Son yıllarda yaptığımız araştırmalarda definecilerin doğaya, tarihe ve kültüre saygılarının olmadığını fark ettik, Definecilik ve kazı

Dedektör Kullanım Kuralları; Son yıllarda yaptığımız araştırmalarda definecilerin doğaya, tarihe ve kültüre saygılarının olmadığını fark ettik, Definecilik ve kazı kurallarıyla ilgili hiç bilgileri yok kafalarındaki tek olgu bir an önce  define bulmak ve zengin olmak.  biz bunlara defineci değil beleşçi diyoruz. Gerçek defineci aşağıda yazacağımız maddelere harfiyen uymalıdır.

1- Kültür ve turizm bakanlığının koruma altına aldığı, sit alanı dediğimiz alanlarda define aramayacak.

2- Özel mülklere saygı gösterecek sahibi olmadan arama yapmayacak.

3- Arama bölgesinde çitler, teller ve köylülere ait diğer yapılara zarar vermeyecek.

4-  Hiç bir şekilde ateş yakmayacak,  çay demleme vs. küçük ateşler yakılsa bile bunun söndüğünden emin olmadan orayı terk etmeyin.

5-  Kazı yapıldıktan sonra işim bitti haydi alaasmaladık deyip pıl pırt toplanıp gidilmeyecek, Yapılan kazı çukuru tekrar doldurulacak. Zemin tekrar eski haline getirilecek.

6- Hiç bir şekilde doğanın doğallığı bozulmayacak.

7- Bulunan hazineler kaçak yoldan değil yasal yoldan satışa sunulacak.

8- Kilise, manastır, pınar, çeşme, eski köprüler, tümülüs gibi benzer yapılara asla dokunulmayacak.

9- Kazılarınızı arkeolojik kazılardan örnek alarak yapılacak, patlayıcı maddeler ve  hilti jeneratör gibi aletler kullanılmayacak. Fırça, mala, soğan çapası, gibi kibar aletler kullanılacak.

10- Buluntular kayıt altına alınması için ilgili mercilere bildirilecek.

Dedektör Kullanım Kuralları

Dedektör Kullanım Riskler

Dedektör ile define aramak defineciliğin en heyecanlı anlarından biridir. Halbuki bu heyecanın arkasında bir çok tehlike vardır. kendinizi kaptırıp tehlikeleri yok saymayın kazanın nereden geleceği belli olmaz.

Dedektör ile define arama riskleri şunlardır

-Köpekler, yılanlar ve akrepler gibi tehlikeli hayvanlardır. özellikle akrepten korunmak için arama esnasında pantolonunuzu çoraplarınızın içine sokun.

-Çiftçilerin domuzdan korunmak için elektrik çitleri kurması, bu çitlere dokunan kişinin hayatını kaybetme tehlikesi vardır. size bahçe teli gibi gelir doğru dalarsın sonra iş işten geçer bunlara dikkat edin.

-Bazı maddeler, bakteriyolojik veya fekal kirlenme gibi zehirli şeylere temas edildiğinde ölüme veya hastalığa neden olan bitkilere dikkat edin.

-Yeraltı kablolarının olabileceği yerlerde kazı yapmaktan kaçının.

-Çok az ekipmanla veya hiç ekipman olmadan kuyulara giriş denemesi yapmayın.

-Gazlı mağara yada mahzenlere gerekli önlemleri almadan girmeyin.

-Sümük gibi nemli, yumuşak ve kaygan maddeler yada bitkilerle temas kurmayın.

-Çamur çukurları, nehirler ve göletler mikroplu olabilir bunlara dikkat edin..

-Çok fazla balçık içeren bölgeleri geçmeyin, vakit geç olsada geçmeyin.

-Arama başlığının su veya ıslak kumlarda arama yapmadan önce su geçirmez olduğundan emin olun. Özellikle su altı aramalarında yeterli ekipmanınız olduğundan emin olun.

-Arkadaş guruplarınızı iyi seçin. yanlış arkadaş seçimi başınızı derde sokabilir.

Define aramak için en iyi yerler, şehirden uzak bakire yerlerdir. Ayrıca çıkacağınız bölge hakkında biraz araştırma yapmak iyidir, bunun en iyi yolu, arazinin tarihini bilen toprak sahibine sormaktır. İnsanların toprakları hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını görüp eski hikayeleri anlattıklarında şaşıracaksınız. bölgedeki eski patika yolların yerini arazi sahipleri bilebilir, patika yollar define aramak için en ideal yerlerdir.

Araziye çıkmadan yada arazinin uygun bir yerinde dedektörünüzü mutlaka testlere sokun. Madeni paralar, kalıntılar veya küpe, yüzüklerle evinizin arka bahçesinde bolca test yapın, dedektörünüzün nasıl tepki verdiğini uygulamalı olarak görün.

Yukarıda belirttiğimiz gibi define aramak çok heyecanlı bir iştir, bulacağınız tek para yada küçük bir altın parçası dedektörünüze ödediğiniz parayı karşılayabilir. Bu işte doğru dedektörü seçmek çok önemlidir. Satın almadan önce kafanızdaki dedektörü mutlaka araştırmalısınız. ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçip gerekli denemeleri yaptıktan sonra araştırmaya başlayabilirsiniz.

Unutmayın gerçek defineci ve dedektör kullanıcısı geride sadece ayak izlerini bırakır. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Define Sohbeti MendereS

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.