Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define Avcıları Yeni Teknolojiler

Gelişen teknoloji modern define avcılarına inanılmaz yenilikler sunuyor. Tabiki en verimlisi robotlar. Bunlar deniz araştırmalarında kullanılıyor, batık arıyorsanız böyle bir robota ihtiyacınız olabilir. Gerçi bizim ülkemizde deniz defineciliği az olsada var. Çoğu su altı arama yapabilen dedektörler kullanır. Eğer büyük batıklar ararsanız böyle bir robota ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu robotu yapan şirket global deniz araştırmacısı define avcısı. şirketin adı GME. Bunlar milyon dolarlık batıklar bulup çıkarıyor, ben bodrum müzesine gittim. Orada batık gemi ve çıkarılan eşyalara baktım 300 den fazla külçe vardı, her birini 2 kişi kaldırabilir. Demek istediğim batık işi normal definecilikten çok daha fazlasıdır.

Bu batıkları bulmak içinde manyetometre cihazlar kullanılır. Demir ve çelik bulmada manyetometre iyidir. Önce manyetometre ile sinyal alıp sonramı dalış yapıyorlar yoksa dalıp devamlı kendimi arıyor bilmiyorum. Kaan usta daha iyi bilir.

İşte robotlar, İşte bunlar define avcıları için tasarlanmış yeni teknolojiler. Fiyatını yanlış değilsem milyon dolar vs. yazıyordu unuttum kaç milyon dolar acaba ?

Yorumlar

Hiç gerek yok ustam bunlara maşallah bulaşık teli ile bile define bulabiliyorlarmış :) o şirket daha bizim türkleri tanımıyor ustam.

Elbise askısıyla çubuk yapıp bulanı duydum ama bulaşık teliyle bulanı ilk defa duydum. Demek bizde gelişiyoruz :D

Tabi bunlara ihtiyaç duymak için gittiğimiz yerde ağaç olmaması lazım. Eğer ağaç varsa bunlara hiç gerek duymadan ağaç dalıylada bulabiliriz :D

Diğer: Şimdilerde bir çok kimse sitelerde bir kaç yazı okuduğun da sanıyor ki ahanda her şeyi çözdü. Oldu bitti. Oysa ki bu iş dipsiz bir kuyu gibidir. Bitmez bilginin dibi yoktur. Bazen aynı ölçülerde ki işaret farklı mekanlarda farklı açı farklı mesafe ve derinlikler verebiliyor.

Diğer: Ben hatırlarım da çocukluğumda eski uzman ustalarımız sobanın yanında otururlardı. Soğuk ve uzun kış gecelerinde ellerinde ki projeleri açar soru cevap münazaraa ve önceki yazdan kalma arazi saha ar-ge değerlendirmelerini sunar, beyin fırtınası yapar. Dinler uygarlıklar tarihinden girer dönemlerin önemli olay ve medeniyet kültür etkilerini sayar bağlantılar kurmaya çalışırlardı.

Diğer: Kayaları okur en umulmadık noktayı en hassas yerinden yakalamaya çalışırlardı. Hakikaten bir usta bir kahveye girseydi ona hürmet saygı sözüne itibar gösterilirdi.

Gel gelelim şimdi ki zamanda dolap ve yalan işler o kadar çoğaldı ki gerçek ustaların kıymeti bilinmez oldu. Her kalkan kendini usta diye sunmaya çalıştı.

Diğer: Bizim burada ki ortamda umarım ustalarımızın kıymetini halkımız bilir ve değerlendirirler. Gerçektende çok değerli ustalarımız var. İnşaAllah kıymet bilinir. Bel ki konu ile alakası yok ama aklıma gönlüme düştü birden .Eski ustalara selam olsun .Dünyasını değişmiş olanlara Rahmet Allah dan dilerim. Saygılar hürmetler.

Yılan Kamera

Bu kategoriyi definecilik alanında kullanılan yeni teknolojik aletleri tartışmak için açtım inşallah faydası olur. İlk konuyuda ben açayım konumuz yılan kameralar.

Nedir bu yılan kamera ? eğer oda bulursanız içeriye ilk giren siz değil yılan kameranız olmalıdır. Burada önemli olan insan sağlığı. Hatta giriş için koca bir kapıya gerek yok. Deliğin 2-3 cm geniş olması yeter, buradan kamerayı sallar içeride ne var ne yok görebilirsiniz.

Şimdi menderes usta bu ne demeyin. kullanmak isteyen bir çok define avcısı mutlaka vardır haberdar olsunlar. Ayrıca bu define avcılarında bulunması gereken malzemeler listesindeki yerini almış, hemde en önemliler arasında.

Cevap: MendereS ustamın fotosunu koyduğu yılan kameranın dışında telefona veya tablete bağlananlar var. Bunları almak isteyen arkadaşlar iyi araştırsınlar. 6 led li olanlar bila fazla aydınlatmıyor. Ek aparat yapılması gerekiyor. Ustamın koyduğunu bende yeni gördüm. Sitesi varsa menderes ustam yazabilir. O zaman fiat aralıkları meydana çıkmış olabilir. İsteyen gücünün yettiğini alır. tşk.ler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.