Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Efes Sikkeleri Arı ve Geyik

Geyik, Artemis için kutsal bir hayvandır. Artemis, ise Efes’in koruyucu tanrıçasıydı. Artemis’in popüler Yunan imgesi avcı ve geyikti.

Arı ise birçok nedenden dolayı Efes ile ilişkilendirilmiştir. Yazar Philostratos, Imagines 2.8’e göre Efes’in bulunduğu Ionia’yı kolonileştirmek için gelen Atinalılar, arı şeklini alan İlham Perileri tarafından yönetiliyordu. Artemis’in rahibelerine melisai veya tanrıçanın “arıları” denirdi. Eski Yunanlılar ve Romalılar, bir arı kovanının liderinin bir kral değil, kraliçe olduğunu bilmiyorlardı.

Arı, Efes antik kenti için birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Birincisi, Arı Artemis ile ilişkilendirildi ve Artemis Tapınağı (Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri) Efes’te bulunduğundan, arı şehrin bir sembolü olarak büyük önem taşıyordu. Tapınaktaki rahibelere melissae (bal arıları) deniyordu.

Ancak arıyı öne çıkaran en eski efsane ise. Bu efsaneye göre Atinalılar Ionia’yı kolonileştirmek için yola çıktıklarında, arı şeklindeki İlham Perileri rehberlik etti.

Efes Sikkeleri Arı ve Geyik

Örnek üst resimdeki arı ve geyik tetradrahmi sikke M.Ö. 387 civarlarında basılmıştır. (23 mm, 15.07 gm, ). E – Φ, kavisli kanatlı ve parçalı göğüslü arı, yukarıdan görülüyor / Yargıç EOΠAΘIΔHΣ, geyik ön kısmı sağ, baş ters, palmiye ağacı şeklindedir. Tahmini: 2800.00-3400.00 USD

Bu sikke ise M.Ö. 202-150 Drachm (Gümüş, 19 mm, 4.05 g 12), Geyik ayakta; arkasında, palmiye ağacı. Bu sikkenin değeri ise 10.000 dolar değerinde.

Peki neden ilk resimdeki sikke 340.000 dolarken bu sikke 10.000 dolar. Şimdi bu sorunun cevabını bulalım. Birincisi üstteki sikke tarih olarak M.Ö. 387 tarihinde basılmış. Alttaki ise M.Ö. 202-150 civarlarında basılmış. 2. neden ilk sikke 15.07 gram ikinci sikke 4.05 gram. Diğer sebebi ise İlk sikke daha nadir 2. sikke daha çok bulunabilir sikkedir. İşte bu 3 sebepten dolayı fiyatlar arasında bu kadar fark oluşuyor.

Diğer Arı ve geyik sikkeleri

İmitasyon ve Replika Sikkeler

Replika sanat eserinin kopyası anlamını taşımaktadır. Bir sanat eserine birebir benzeyen eserler replika olarak adlandırılırlar. İmitasyon ise gerçeğe benzetilerek yapılan bir nevi kopya sikkelerdir. Son eklenen resimdeki replika sikkeler dolandırıcıların elinde bolca bulunmaktadır.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.