Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define Kazarken İzleniyormuyuz

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Define kazarken bir çok defineci kendilerinin uydudan izlenip izlenmediğini merak etmiştir. Evet isterlerse sizi uydudan seyredebilirler, isterseniz siz başkalarını seyredebilirsiniz, yani bu iş o kadar zor bi teknoloji değil. Ortalama 50 dolar lisanslı örnek UP42 benzeri programlarla Google Earth görüntülerini cam gibi yapar koca dünyada istediğiniz her yeri seyredersiniz. Evet bu iş bu kadar basit.

Bu programlar nedir ve nasıl çalışır şimdi onlardan bahsedelim.

Bu programların çoğu, google earth kordinatları üzerinden çalışır. Yani siz earth üzrinden kordinatları programa söylersiniz programlar görüntüleri alır ve sizin yönetiminizle istediğiniz şekilde netleştirir.

Define kazarken, kaya görüntüleri
ova görüntüleri

Örnek üstteki resim UP42 görüntüleridir. İster kayaçların yapılarını inceleyin isterseniz ovadaki bitki örtülerinin nasıl konumlandığını görün. Mesela Devlet su işleri senin tarlanda ne ekili olduğunu bilir, çünkü bu tip program kullanırlar.

şehir görüntüsü

Aventior ise kentsel yerler için optimize edilmiş süper çözünürlük sağlayan, görüntü kalitesini en az 8 kat daha arttıran programdır. Binalar, yollar ve araçları net bir biçimde görmenizi sağlar.

Define Kazarken İzleniyormuyuz

Üstteki resimde yine başka bir programla google haritaları görüntüsü netleştirilerek elde edilmiş bir resimdir. Gördüğünüz gibi programlar ne kadar başarılı. Bu ve benzer tipteki programlarla 3 boyutlu resimler yapabilirsiniz. Bir çoğunun ücretsiz demo sürümü var, bir kısmı bu sürümlerde kısıtlama yapıyor olsada yeni başlayanlar için yeterde artar bile.

Bu konuda asıl anlatmak istediğim defineciler kazı yaparken izlendiklerini düşünürler. Aslında izlenmiyorlardır fakat isterlse izleyebilir. Bunun için çok büyük devlet olmanıza gerek yok 60 dolar verdiğiniz zaman sizde her yeri net bi şekilde görebilirsiniz.

Burada şunuda yazmadan geçmeyelim. Google haritaları günün belirli saatlerinde resim çeker siz ancak bu resim çekildiği görüntüleri kullanabilirsiniz. Birde canlı video çekimi vardır onu google amcanın paylaşacağını sanmıyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.