Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define Taşları

Define Taşları; Dünya durdukça duran taşların insan hayatında önemli bir yeri vardır. tTaşlar tarihe ışık tutan en kalıcı belgelerdir. Özellikle Hristiyanlarda taşlara olan inanç neredeyse tüm yapılarda karşımıza çıkar. Taşı kutsallaştırma, taş yığınları oluşturma gibi benzer inançlar vardır. Araziye çıktığınızda size göre her taraf taş kayadır, fakat içlerinden bazıları vardır sırlarla doludur. Defineciler sırra kadem basmış taşların hangileri olduğunu bilmeden arazide dolaşırsa sonuca ulaşması mümkün değildir.

Şimdi sizlere define taşları nasıl olur yazalım.

1- Vari taş; İşte bu en can alıcı taş modelidir, aslında hiç bişey değildir, sadece benzetilip bırakılır. Genelde hayvan figürlerine benzetilir, bazen muskaya benzetilir, ama muska değildir. Bazen yere saplanmış kaya gibi sivrisi yukarı gelecek şekilde bırakılır. Önce doğal sanarsın, hayır değil der inceler, 2 arada bi derede kalır; bırakıp gidersin. İşte bu aslında vari taştır. Çoğu define işaretleri, krokiler ve belgelerde bu taş vardır ama kimse bilmez. Halbuki defineye en yakın taş budur.

2- Kara Taş: Hristiyanlıktan öncesinden başlayıp sonraki dönemlerde dahil kutsal kabul edilmiş taş modelidir. O dağa ait olmayan kara taş bulursanız önce altına sonra çevresine bakmayı unutmayın. Kara taşın üzerinde her hangi bir oyma kabartma figür aramanıza gerek yoktur. Kendisi bizzat işarettir.

3- Beyaz Taş: Ruh ve tılsımlarla alakalıdır, genelde ibadet yerlerinde olur, hatta bazı yapılarda biraz çıkıntılı durur. Öpülerek saygı gösterilir. Arazide ise o dağa ait olmayan çakıl taşları vardır, bu taş buraya nereden gelmiş dersiniz. İşin aslı çakıl taşı değil beyaz olmasıdır. İster çakıl olsun ister diğer taş gurubundan beyazsa definecilerin ilgi alanındadır.

4- Bilge Taş: Bu taş coğrafyanın haritası gibidir,  çoğunda işaret vs. yoktur, bazılarında vardır. İşaret olmayanlar ne işe yarar demeyin,  duruşu ve her köşesinin baktığı yerin bir anlamı bir dili vardır.  Unutmayın bilge taş tam olarak başlangıç noktasıdır,  en az 2-3 yerde parası vardır.

5- Ark Taşı: Oluklu taştır, olukların uç ve uç yanlarına bakılır.

6- Yalak taşı: Buna suluk taşıda denir, çeşmelerde olur. Bu çeşmede define varsa yerini bu taş bilir.

7- Kuyu Taşı: Kuyu ağızlarında olur, tolan sığacak şekilde yapılır buna yayvan taşta denir. Bunada iyi bakın.

8- Ayak taşı: Merdivenlerin ilk basamağına yapılan ayak taşlarıda iyidir. Altına bakın bir miktar para alınabilir.

9- Kılavuz Taşı: Kılavuz taşı bu bölgenin haritası gibidir,. Sizi buraya gönderen işaret olabilir, lakin gerçek başlangıç noktası burasıdır.

Diğer Önemli Taşlar

Binek Taşı, oturak taşı, koltuk taşı; çakmak taşı, fırın taşı, dilek taşı; sunak taşı, arazide rastladığınız o dağa ait olmayan taş, bunların hepsi defineciler için önem arz eden taş guruplarıdır. Defineci yüzey araştırması yaparken bu taşları bilmesi gerekir. Bu taşlar ve aklımıza gelmeyip buraya yazmadığımız taşlar konusunda bilgi sahibi olmayan defineci defineye yaklaşmak yerine sürekli uzaklaşır.

Yorumlar

 1. ismail dedi ki:

  abi sana bir sorum olacak telefonda konuşabilir miyiz

 2. Hüseyin Sünger dedi ki:

  Kardeş bizim bahcede büyük borataş var2 tonluktoprak seviyesinde altını kazdım taşın altında tasdaovel bir delikçiktı derin 15 sat gen 30 sat topraga kapak gibi duruyodu taşın üzerinde iki islenmiş merdiven basamağı var bu ne anlama gelir sizile ğörüsmek istiyorum

 3. Anonim dedi ki:

  Selamın aleyküm abi sana sorum olacak bir kayanın ustunde kartal işareti bulduk alan taramaya taradik kartalı bulduğumuz kayanın 30 MT ustundeki kayaya götürdü bizi kazdik baya çok küçük taş ve daha büyük taşlarla karşılaştık onları kaldirdigimiz zaman 3 tane büyük kayaya denk geldik bu kayalar 3 de birbirine yaslı bi şekilde duruyor ortadaki kaya düz ve aşağı doğru inceliyor sizce bu ne anlama gelir

 4. İshak dedi ki:

  Abi vari taşı buldum aynen anlattığın gibi hem muskaya benziyor hemde hayvana ne yapmam gerekiyor bundan Sonra

 5. Mert tetik dedi ki:

  Selamlar tarlada dulaşıeken tarlanın içinde bir yada iki kilo gibi birtaş buldum bu taşın östünde kelebekler fügüeü bide başka figürlerde var ama neoldoklarını anlamadım yardımcu olursanız sevinirim bide iletişim verirseniz size taşın resminide yuloyabilirim şimdiden teşekürler

 6. Nuray dedi ki:

  Sulak tasi