Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Defineciler Zor Durumda

Defineciler Zor Durumda

Definecileri en çok zorlayan konulardan bir tanesi doların yükselmesiyle birlikte dedektör fiyatlarınında ciddi şekilde yükselmesi oldu. Dolar 5 TL iken 4.000 TL olan dedektör, dolar 8 TL olunca 10 bin TL ye çıktı.

Ülke ekonomisininde sıkıntılı süreçler geçirmesi sonucu definecilerin hobi için 10 bin TL bütçe ayırması imkansız hale geldi. En basit dedektörler bile 5 bin TL, bunların inebileceği derinlik ise en fazla 20 cm.

Dronlar

Definecileri zorlayan diğer konu ise Teknolojinin gelişmesi oldu. Gelişen teknoloji ise dronlar. Son zamanlarda define kazı noktaları dronlarla kolaylıkla tespit edilebiliyor, koordinatlar alınıp emniyetin direk kazı noktasına baskınlar yapabiliyor.

Artık definecilerin buraya kimse gelemez yada burayı nereden bilecekler söylemi geçerliliğini kaybetti. Siz nerede kazı yaparsanız yapın dronlar tarafından konum belirleniyor emniyet direk tepenize biniyor. Son zamanlarda dronların tespitiyle yakalanan defineci baya çoğaldı.

Kanunlar

Definecilere bir darbede define kanunları yeni düzenlemeden geldi. 21 Temmuz 2020 de düzenlenen define arama yönetmeliği definecileri ciddi şekilde sıkıntıya sıkacak şekilde görünüyor. Ruhsat alımının eskisinden daha zor hale getirildiği gibi, kazı süresi 1 aydan 15 güne indirilmesi, kazı derinliği limit koyma, kazı alanını dar tutma gibi bir çok alanda devlet definecileri köşeye sıkıştırdı yorumuna sebep oldu.

18. madede belirtildiği gibi bulunan definenin değer hesaplaması ise akçe üzerinden hesaplanacakmış. Buda çok ilginç, bulunan her definenin değeri bir değil ki sabit bir şekilde akçe üzerinden hesaplansın. Kısacası akçe günümüzdeki dolar yada altın gibi belirleyici hale geldi gibi görünüyor.

Covid 19

Covid yada bir diğer adıyla koronavirüs hastalığı her sektörü vurduğu gibi definecileride ciddi oranda etkiledi. Bazı defineciler ise evde boş boş oturmak yerine dağlarda olayım desede bu defada dronlara yakalandı.

Ekonomi

Ülke olarak zor süreçlerden geçtiğimizi biliyoruz. jeopolitik sorunlar nedeniyle ülkemize yapılan ekonomik saldırılar doların 8 TL yi aşmasına neden oldu. Definecilik hobi mesleği olduğu için bu hobiye ayıracak bütçe lazım tabiki. Ekonomi sıkıntıya girince hobiye ayıracak bütçe kalmıyor.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler kış aylarında zaman bulup definecilik yapabiliyor. Sanayi tesislerinde çalışan insanların ise çiftçiler kadar zaman bulması pek mümkün değil. Hizmet sektöründe çalışan insanlar içinde durum aynıdır onlarda çok fazla fırsat bulamayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.