Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Mıknatıs Altını Çekermi

Mıknatıs Altını Çekermi; Mıknatıslar demir, kobalt, nikel, gibi metalleri çekerken, alüminyum, bakır, altın gibi metalleri çekmez çünkü altın soy metaldir içerisinde altının çekebileceği metal özelliği yoktur bu yüzden mıknatıs altını çekmez. Ayrıca mıknatıs gümüşüde çekmez. Bunların atom numaraları farklıdır.

Bu işin bilimsel açıklaması şöyledir; mıknatısın çektiği maddelere ferromanyetik, çekmediği metallere paramanyetik ve diyamanyetik metaller denir. Altın diyamanyetik metal gurubuna girdiği için mıknatıs altını çekmez.


Metallerin Manyetik Özelliklerini Tanıyalım.

1) Diyamanyetik malzemeler

Radyum, potasyum, magnezyum, hidrojen,  altın, gümüş, bakır su diamanyetik metaller sınıfına girer. diyamanyetik malzemeler kalıcı olarak mıknatıslanmazlar.

2) Paramanyetik malzemeler

Hava, alüminyum ve silisyum paramanyetik gruba girer. paramanyetik malzemeler kalıcı olarak mıknatıslanmazlar.

3) Ferromanyetik malzemeler

Demir, nikel, kobalt ve alaşımlarını içeren maddeler bu gruba girer. ferromanyetik malzemelerde mıknatıslanma etkisi kuvvetlidir. ferromamyetik malzemeler manyetik bir alana maruz kaldıklarında kalıcı olarak mıknatıslanabilirler.

4) Ferrimanyetik malzemeler

Farklı manyetik momente sahip malzemeler, atomik mıknatısları birbirlerine paralel olmayıp, birbirlerini yok etmeyecek şekildedirler.

Mıknatıs Altını Çekermi sorusunun cevabı; tabikide hayır :)

Kaynak; Define Sohbeti

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.