Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Salyangoz Define İşareti

Salyangoz taşlar arasında yaşadığı için çevrede parça taşlardan oluşan öbek aranmalıdır. Bu öbek  put ile nişanlamış olup  taşlar arasında farklı olanlar vardır.

Diğer anlam: Aşıkların mezarını ifade eder genelde bayan mezarıdır. Narin ve duygusal olan bakire aşıkların mezarı aranmalıdır.

Diğer anlam:  Mevsimsel yenilenmenin, yani yeniden doğuşun bütün devirlerde simgesi olmuştur. Daidalos tarihte ilk defa sarmal özellikler taşıyan ve labirent biçimli bir sarayı plan halinde kralına sunan kişidir. Kral bu plandan çok memnun olur ve hemen inşasını ister.

Bir dönem labirentli yerleşimlerin yapılması büyük ölçüde yaygınlaşmıştı. Esrarlı yaşamlarıyla yada devlet gücünün korunmasıyla alakalı olan insanlar vardır. Bunlara labirent biçiminde odalar yapılırdı. Bazen yeraltında labirentler biçiminde, bazen de yer üstünde sarmal odalar ve dönemeçli biçimlerde yapılıyordu.

Labirent yapılara günümüzde definecilik yapanlar tünel veya yeraltı şehri de demektedirler. Evlerde bu sembolün görülmesi yaygın değildir. Sadece arazi ortamlarında salyangoz işaretiyle karşılaşmak mümkündür. Bu durumda işaretin bulunduğu mekanın hemen yakınlarında doğal görünümlü bir kaya aranmalıdır. Buradaki su kuyusu veya yükseltili yada çökük bir alan yer altına inen giriş noktasının başlangıcı olacaktır. Bunun aranması gerekir.

Yorumlar

  1. Esma dedi ki:

    Taşın içinde saylangoz kabukları bulduk ama ne yapacamızı bilmiyoruz taşı kırdık içinde bişey bulamadık nereyi aramamız gerekiyor