Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Surfer Mantığı ve Reloaded, Tartışma Konusu

Merhaba hepinize hayırlı günler diliyorum. Yaklaşık 2 sene önce surfer ve bu teknik ile başka bir forumda tanıştım. zamanlar kaynak yetersizliğinden bir yere kadar gelip tıkandık, pek üzerine gidemedim ve 2 senedir forumlara da girmedim. Şimdi görüyorum ki Surfer konusu ilerlemiş ve kendi başına büyük bir oluşuma dönüşmüş. Sonuç verdiğini de bir çok üstat tarafından teyit ettik. Ama kafama takılan birşey var ki ne kadar yazı okursam okuyayım bulamadım. Buradaki üstatların açıklayacağına eminim. Soruya gelince.

Şimdi son okuduğum yazılara göre sapma sorunları yüzünden saha üzerinde koordinat çalışması yapılıp Surfer’da işlenmesi sağlıklı sonuçlar veriyor. Buraya kadar tamam. Ama Surfer programı o veriler üzerinden ne yapıyor da toprağın altındaki boşluğu ya da madeni tespit edebiliyor. Sonuç itibariyle dedektörlerin çalışma prensibi belli. Ama Surfer oradaki bölgeyle fiziksel bir bağlantı içerisine girmeden sadece koordinat verileri üzerinden yeraltı hakkında bize bilgi verebiliyor. O veriyi verebilmesi için manyetik alanı görmesi gerekmez mi ?Bunu nasıl yapıyor abiler ?

Surfere yorum

Paralel meridyen koordinat yükseklik metre derece yada radyan vesaire… vesaire… Halbuki hepsi biz insanların sonradan tanımlama adına amiyane tabirle uydurduğu şeyler. Çok sonra uydurduğumuz bu skalalari uydurmadan önce yasayan insanların bir zaman gelecek bu insanları bu varsayımları kullanacak biz onlara bir sifre ile geleceğe ilme teknolojiye yardımcı olalım hevesinin tezahürü.. .hee dünyada örneği var mi yok…Türk define sanayii…

Öğrenelim

Selamünaleyküm ustalarım, aylardır ha Surfer ha Surfer, ister istemez merak uyandırıyor, bende sağ olsun iyiniyetli bir ustamla bendeki tespit yerlerime baktım, neler yok ki, maşallah ne ararsan var, şimdi tek amacım bu işi öğrenmek, bunda kullanılan android programlar hangisi, bilgisi olan kardeşlerim yardımcı olursa sevinirim.

Diğer Yorum: Ustam ben bu meletle bakım işlerini okudum yapmaya çalıştım beceremedim vaktim olmadı.. bu işte gpsle koordinat alacaksın daha sonra verileri işleywceksin.. kanije nickli şileden bir arkadaş vardı o işi çözmüştü herkes başına o kadar çöktü ki kayboldu en sonunda. Bu işi yapan var ama kaç kişi?

Diğer Yorum: Kardeşlerim biz Âdem oğulları hiç bir beceri yeteneği olmayan, görevi sadece Rabbimizin rızasına kavuşmak olan kullar olarak, kimse iyi veya kötü, doğru veya yanlış diyemeyecek kadar günahkar ve isyankârlarız, biliyorsunuz ömrünün son gününe kadar ibadet ve iyilikle haşır neşir olup son nefesinde imansız gitmiş, nice insanlar var, Hakkım herkese helal olsun, Allah cc hepinizden razı olsun.

Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: Bir mü’minin diğer bir mü’mine üç günden fazla küsmesi helâl olmaz. Üzerinden üç gün geçince, ona kavuşup selâm versin. Eğer o selama mukabele ederse ecirde her ikisi de ortaktır. Mukabele etmezse günah onda kalmıştır.”

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor:

“Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Ameller her perşembe ve pazartesi günü arzedilir. Aziz ve Celil olan Allah o gün, Allah’a hiçbir şirk koşmayan kulun günahını affeder. Bundan sâdece kardeşiyle arasında düşmanlık olanı istisna eder, (onu affetmez) ve der ki: “Bu ikisini barışıncaya kadar terkedin.”

S.A. Ustalarım surfer’de yeniyim üstteki resme yorumlarınızı bekliyorum. Videolardan öğrendiklerimle yaptım. resim ekle

Resme Yorum: Ustam yandaki sıkala sadece derinliği belirtir oraya çok takılmayın katmaların derinliğine göre renklerle oluşan ayni katmanı rahat anlayabilmek için yapılmıştır.

Resme Yorum: Görüntü yorumlama konusunda ham data sayılır bu veri incelemek yorumlamak zor daha işlemden geçmesi gerekir

Diğer Yorum: Allah akıl versin başta bana ))) Sakalımız yok sözümüz geçsin ))) definecinin inandıgına 5 yaşındaki cocuk inanmaz, Surferle define bulacaksınız heee ?

Surfer Reloaded

Ustalarım kısa ve öz bir üstada söz verdiğim içim bu konuyu açtım; daha önce koordinat kaymasının minimuma inmesini konular içinde belirtmiştim, zaten zamanında 2 sene önce bir arkadaş açıklamış :) şimdide (aslında bunu da biri açıklamış) ama gözden kaçmış sanırım ki ; birçok ustam araba parası verdik boşu boşuna uğraştık deyip inancını yitirmiş :9 bu yapacağım teröriste denemeler sonucu çıkan bir şey, maalesef benim alansal çalışma imkanım yok :( olay kısaca şu; %100 materyalin olduğu alan negatif bir alan oluşturuyor. yani, aynısının negatifini de (gölgesinde) surfer atıyor. diğerleri (kırmızı görüp; burası metal dediğimiz yerler, küp var dediğimiz yerler, yok lahit var dediğimiz yerler… vs.. aslında %99 mineral, %1 de bakır, bronz v.s).. yapacağınız surfer çalışmalarında gölge atma olayına dikkat edin lütfen. her şey gönlünüzce olsun..

İşte üst resim size tescilli mineral alanı. çubukçuları en çok yanıltan mineralli kumlu toprak alanı. bu şekil önceden bakılan alanların ne gösterdiği belirten ve ne gibi katmanlar çıktığını paylaşın ki surferın bize ne söylediğini anlayabilelim. ben işin acemisin acemisiyim. burada onlarca tecrübeli ustamız var. siz elinizdeki tescilli fotoları ve açıklamasını kısaca açıklayın 1 aya kalmaz olay biter.

Üst resim gerçek yer görüntüsü: İşte buda söylemeye çalıştığım diğer husus. alt köşedeki alan bilenen bir yer. ama imkansız. sol alttaki yerin sola doğru negatif alan atması, gölgeleme yapması veya hayali bir şekil oluşturması….gerçek yer görüntüsü bu sağ taraftaki dediğimi yapmamış, üstteki de yapmamış…

Buda meşhur bir mezarlıktaki rainbow17 reknteki durumu, sağa gölge atımı yapmış… bunlar sadece teori kesinlik ifade etmiyor.

Diğer Yorum: Ustam bizde öğrenmek için mücadele ediyoruz. Bildiğimiz bir şey varsa yazıyoruz kimden esirgeye cem bildiğimi becerimi hepimiz kardeşiz. Ne yazık ki bilgimin bildiğimin bana faydası yok. Gerçek ustalardan gerçek bilgiler gelse inşallah hepimiz seviniriz. Kimseden ses yok nedense.

Diğer Yorum: Surfer konusu baya detaylı bi konu; ama tavsiyemi soracak olursanız uydudan yer altı görüntüleme diye bişey yok. Sadece ısınımı programın yorumlaması var yani surfer programı tamamen her program gibi komutla çalışan bir programdır yani rengini vs.. Tamamen kullanıcının ayarladıgı bir programdır yerdeki yapının ışınımını göre biliyoruz sadece ki %99,9 minarel görünen alan. 

Zaten programın asıl amacı jeoloji biliminde 3 boyutlu yada 2 boyutlu görüntü analizi yapmak. Yani isterseniz herhangi bir alanı örneğin dağ tepe vadi gibi bir alanı pc basında yükseklik ve çökeltileri göre bileceğiniz istediğiniz renkte yorumlayacağınız ve dosyalayacağınız bir program yani programın olayı bu yer altı görüntüleme değil çok itimat edip vurgunculara fırsat vermeyin istedim zor bi program değil eğer aksi fikirdeyseniz kendinizde bizzat deneye bilirsiniz konu çok suiistimale açık yerlerin koordinatlarını almadan tutun bakacak diye fahiş rakamlar isteyenlere kadar dikkatli olmanızda fayda var.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.