Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Olabilecek Yerler – Kiliseler

Define olabilecek en önemli yerlerden bir tanesi’de Kiliselerdir, Kilise denildiği zaman ilk aklımıza gelen tabi’ki Papaz mezarı

Define olabilecek en önemli yerlerden bir tanesi’de Kiliseler-dir. Kilise denildiği zaman ilk aklımıza gelen tabi’ki Papaz mezarı ve Kilise eşyalarıdır.  Bunlar dışında kilisenin bir çok yerinde  hediye diye  tabir ettiğimiz defineler vardır. Bu definelerin olma ihtimali en yüksek  yerleri aşağıda sıraladık.

Kiliselerde Define Bulma

1) -Giriş kapısının dış taraftan girerken solundaki bir taşta işaret vardır. onu ıslatılarak bakmalısınız. Bir işaret bulunca ufak bir hediye buldunuz demektir.

2) -Kapısı 3 kollu ise orta kapının üstünü; yanlarını; ve altını; kontrol et. Orta kapıdan girerken yerde işaret varmı ona bak. Var ise onu incele son basamağın altınına yoklamayı unutmayın. Bakarsınız bi hediyede orada vardır.

3) -Kiliseler-in içine güneydoğudan içeri ışık vurur. Işık nereye vurur iyi bakmanız  gereklidir; sabah 9 da bak; kıble tarafından güneş vurur; tam vurduğu yeri  incele. Bazı yerlerde bu doğuda olabilir; önemli olan güneşin sabah vurduğu yerdir. Orada  sizi kurtaracak kadar mal var.

4) -Kilisenin küçük olanı makbul olur, toplam 9 metre’ye  gelmeli; mal olması için.  Lakın büyük kiliseler içinde uygulanabilir. Genelde bir birine uyar bu sistemler; eskide olsa fark etmiyor.

5) -Kilisenin doğuya bakan duvarının tam ortasının dibini yokla orada kapalı bir işaret olmalı. Duvarın dibi veya 1-2 adım açığı mutlaka vardır, buraya bakılmalı. Dikkatli incelenmeli kırmadan dökmeden keşif bilgi için.

6) – Doğu tarafındaki pencereyi incele. Orta pencereye sırtını dön; ellerini ileri uzat ve yarım aç;  Sol elin dereye ve K.doğuyu; yüzün doğuyu;  sağ kolun G.doğuyu gösterir. Baktığın yerleri incele neler var. Es geçme.

Kilise Mihrabları

1) -Mihrapların içi sıvalı ise o sıva altına ve taşların ardına iyi bakılmalı. Dikkatli biçimde bakın; çok önemlidir. Bu bölümde çiviyi ellemeyin derim; tılsıma inananlar dikkat etmeli.

2) -İki mihrap var ise kesin içinde çeşitli işaretler vardır. Oyma yuvarlak hac .x. veya kare gibi, birinde çivi, murç yada demir olur, dikkatli bakılmalı çek bak bakam arkasında ne var.

3) -Mihrabın iç kısmını yeri iyice temizleyin. Dört köşe bir taş çıkacak, üzerinde veya yanlarında demir çakılıdır. Bu kayayı oradan alındığı zaman arkasında alt kata giriş olduğu görünür; dikkat etmelisiniz. Zira girmek her baba yiğidin harcı değildir yürek ister. Oda umarım sizde  vardır:)

4) -İçeride mihraplara sırtını ver; 3 metre ileri git yerde kapak vardır, her iki mihrap  taşlarının  üzerinde işaretler vardır. Sol taraftaki  taş kaldırılınca yerde boşluk çıkar oraya gir. Diğerinde  ise papazın mezarı vardır, taşın tam altında. ama genelde sus eşyaları vardır, böle bir adettir, buda papazın cesedi’de taşa yapıştırılmıştır.

5) -Mihrapları karşına al; sol duvarda yukarıda sıvalı yerin altında, yüksekte, mermer bir taşta buranın haritası yapılmıştır, dikkatli bakmalısın. Ve o taşın bir tarafında elmas olur dikkatli bakılmalı. hafif küçük bir oyuk’tur bu o yüzden dikkatli bakılmalı; değer iş.

6) – İçeri girince sağ tarafta direk olur, o direğin en altına bakılır siyah sanki kurşunla tutturulmuş gibi yer olur o taşın içinde ise İncil ve heykel olur.  Dikkatlice alın çok değerlidir.

Kilise Bahçesinde Define

1) -Kilise  kapısından  dışarı  baktığında 3  tepe  göreceksin,  bu  3  ağaçta olabilir, ortadaki ağaca git tam dibinde taş olur. yoksada 70 cm en fazla in orada hediye olur, kuzeyinde sabit irice kaya varsa tam tepesini incele.

2) -Mihraplara dışarıdan bakınca 4 tane dörtgen taş olmalı; bunlar haç şeklinde duruyor olmalı;  alıcı göz ile bakmalısınız; ilk yer bunların dibi. Yönünüzü mihraplara doğru  çevirin devam edin; sağa doğru her 1.80 cm bir emanet vardır; 80 cm en fazla 1 metre derinde. İlk önce tunçtan ikona, sonra çiniden porselen Meryem ana; ondan sonra saat; saatin üstünde Osmanlı-İngiliz ve Bizanslılara ait 3 para tepsi, heykel öyle devam eder. taş öbeğine kadar devam eder.  sabır ile devam edilmeli; hedefe ulaşılabilsin diye arkeolog olmak gerek.

3) -Kilise  yakınlarında  çeşme olmalı,  çeşmeye   bak bakalım su nereye düşüyor, düştüğü yeri incele, kemeri ve çeşmenin arkasına geç bak orada farklı büyüklük  veya renkli  taş  olur onu incele. bazen 40 bazen 70 adım arkasında olur bazende 40 adım önünde olur  iyi araştırmak gereklidir.

4) -Bu kiliselerin batısına bakmalısın 300 adımda ören yeri yığma harman yeri yıkık ev gibi benzer  yapılar olur, iyi  bakmalısın çünkü orada mal var.  güzeldir.

5) – kiliseye bakınca sol üst tarafa iyi bakmalısınız tepelerde Tümülüs     olur 3 adet sana yakın olanında sağlam hediye vardır.

6) –  Kiliseye bakınca tabı kapısına doğru sağ kapı hizasına gelin  21 adımda sağlam kayalık vardır orya gidilir tam tepeye bakılır ise sıvalı yer vardır incelenmeli orası. çok basit.

7) – Kilisenin kapısına geçilir, sol 90 derece açı ile bakılır, dere geçer 700 adım ileri gidilir ise sağda açık yada kapalı oda mezar olur 1 adettir orada özel adamlar vardır..acık ise 2. oda aranır kapalı ise Allah kolaylık versin içeri girince odanın altına değil tavanında ikinci kat araştırılmalı.

8) – Her kilisenin yanında mezarlık vardır bu mezarlığın şekli üçgen ise sivri olanın ucuna gidilir 40 cm de bir teneke gömülüdür böle olduğu görüldü…

9) – Kilisenin  solunda 3 kuyu olur bir birine mesafesi 21 adımdır. Bu kuyulara iki tepe yakındır en yakından tepelerin uzunluğu 21 adımdır. Kuyular bir birine bağlantılı tünel vardır dikkat edilmeli zira tuzaklı olur.

Kilise Krokileri

Define Olabilecek Yerler – Kiliseler

Kilise ve çevresinde aramanız gereken diğer yerler ise aşağıdaki resimde gösterildi. resmi büyük boyutta görmek için üzerine tıklayın.

 Kilise planları

Yukarıda yazılanlar bilgi amaçlıdır, Kiliseler site alanıdır, site alanlarına kazı izni verilmemektedir. Defineci arkadaşların tarihe ve kültüre duyarlı olmaları rica olunur.

Kilise mimarisinde kiliseyi meydana getiren ögeler şunlardır

Katedral: Piskoposun resmi tahtı Kathedra’nın bulunduğu piskoposluk kilisesine denir. Mimari açıdan katedrallerin kiliseden tek farkı büyük boyutlu olmalarıdır.

Altar: Çoğu taştan yapılan ve takdis ayini için kullanılan masa veya yüksekçe döşemeye denir.

Günah Çıkarma Hücresi: Katolik kiliseler-de, içinde papazın oturarak, penceresinden günahkar kişinin günahlarını dinlediği odaya denir. Günah çıkarma hücresi, 16. yüzyıldan bu yana 3 gözlü bir ahşap kulübe biçimini korumaktadır.

Narteks: Bazilika şeklindeki Hıristiyan kiliselerinin giriş tarafında bulunan revaklı kısma denir.

Sivrik: Bazı büyük kiliselerde veya kulelerde yapılan oldukça yüksek ve sivri külahlara denir.

Transept (Transeption): Bir kilisenin boydan boya olan uzun sahnını baş tarafına yakın bir yerinden kesen ve iki tarafta birer kol şeklinde iki sahın meydana getiren ve kilisenin içine haç şeklini veren kısımdır.

Confessio: Kilisede sunağın hemen yanında yada altında yer alan, rölik saklama işlevini gören niş veya yer altı odacığına denir.

Rölik: Hıristiyanlıkta Hz. İsa, aziz ve azizelerle ilişkili yada onlardan arta kalan kutsal eşya yada parçalara verilen isimdir.

Andron: Bizans kiliseler-de erkekler için ayrılmış bölüme denir.

Gülpencere: Genellikle kilisede orta nefin batı ucunda ve transeptin iki ucunda yer alan yuvarlak bir pencere şeklidir.

İkonostatis: Bizans kiliselerinde ana nefi apsit kesiminden ayıran ikonlarla bezeli bölme duvarına denir. Mekanı tümüyle bölmez, yerden ancak 2-3 metre yükselir.

İkon (İkona): Rus ve Yunan Ortodoks kiliselerinde, renkli İsa, Meryem ve Aziz tasvirlerine verilen addır.

Koro Yeri: Kilisede apsit ile transeptin ana nefle kesiştiği alan arasında kalan, ortodoks kiliselerinde bulunmayan, koro üyeleri için ayrılmış kısımdır.

Manastır: Hıristiyan din adamlarının kent yaşamından uzakta yaşayıp tapınmaları için kırlık veya dağlık yerlerde kurulmuş bir dinsel yapı türüdür.

Yorumlar

 1. sezer dedi ki:

  arkadaşlar kilise etrafinda 100 metre kadar ilersinde patika bir yol.uzerinde bir kaya var ve kayanin uzerinde haclar var ve yine kayanin yaninda 2 tane hac var birinin altinda yuvarlak icersine alinmiş x isareti var anlami nedir

 2. Mete dedi ki:

  Kardeşim instagram var mı

 3. Anonim dedi ki:

  Kiliseden anlayan varmı el değmemiş yerimiz var

 4. Wade dedi ki:

  Kiliseler güzeldir işi bilene

 5. Anonim dedi ki:

  Anlat