Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Deve Define İşareti

2 deve  varsa büyük devenin arkasındaki yoz devedir. Devenin birinin hörgücü vardır, hörgüç kasadır. Yoz deve dediğimiz diğer devenin yavrusudur.  Yoz  deve  yanında  2 istavroz varsa  devenin  11 arşın gerisine 19 teneke altın vardır.  Malın üzeri komple taş öbeğidir.

Diğer kaynak: Faytona koşulu 2 deve varsa  12 okkalık ağırlığı öndeki devenin önüne vuracaksın. Altı boştur yer sallanıyor, deprem oluyor sanırsın korkmayın !  devenin tam önünden 13 basamaklı mahzene inilir. Burada bulunan zenginlik  krallığa aittir. 30 hayvan arabası ile kaldırılamaz altın doludur.

Diğer görüşler: Deve işareti oyma kabartma yapıldığı gibi kayanın kendi-side deve yapılabilir. Oyma ya da kabartma deve resimleri kesin define işareti olarak yorumlanır. İleri doğru git anlamına gelir, üstte bulunan murç işareti zaten yönü vermektedir.

Genelde ortalama 40 ile 50 adım ilerisinde ikinci bir işaret arayın. Kayanın kendisi deve yapılmışsa hörgücü-nün altına bak, altında-da kasa vardır. Bu bazen anıt olsun diye yapımıştır. Basit ince kanallarla yapılan deve işaretleri çoban işi gibi görülse-de ermeni işareti olma ihtimalide oldukça yüksektir.

Deve Define İşareti

1- Duran Deve : Gömüsü olduğu yerdedir. Kalın ve büyük olan ayağın baktığı yön dikkate alınır. Deve yüklü ise konaklama yeri ara (pınar, çeşme han gibi). Mağara içinde deve varsa definesi mağara içindedir.

2- Oturan Deve: Gömüsü bataklık, kayaya ya da mağaraya gömülmüştür.

3- Yürüyen Deve: Gömünün daha ilerde, duran deve gömünün hemen orada olduğu şeklinde bir yorumla açıklanmaktadır. Devenin üzerinde yük varsa yakında gömü olduğu iddia edilmektedir. Deve resim veya figürleri çok çeşitlidir. Yürüyen, duran, ayağı havada, kafası havada, hörgüçlü, hörgüç-süz, tek hörgüçlü, çift hörgüçlü vs.dir.

Deve belli bir hazineyi veya değerli eşyaları simgeler. Çok iyi incelenmeli diğer figürlerle birlikte ele alınmalıdır. Develer para anlamı taşıdığı gibi deve ile taşınabilecek eşyaları da simgeler.

Deve define işareti diğer görüşler

1- Deve oturuyor ise: Bu durumda define saklan-tısı kesinlikle işarete yakın bir yerdedir. İkinci bir işareti bulmak kaçınılmaz olmuştur. Bu işaret bir taş, bir çukur, bir yükselti veya bir ağaç yanı olabilir.

2- Deve yürür halde ise: Takip edilmesi gereken bir mesafeden söz edebiliriz. Devenin yürüyüş yönünde düz bir çizgi üzerinde araştırma yapılmalıdır. İkinci bir işaret aranmalı. Bu işaret devenin oturuyor hali olabileceği gibi haç (istavroz), mezar oyması, kayaya monte edilmiş oyuk, yemin işareti olan çarpı veya nal benzeri bir işaret olan omega işareti olabilir.

3- Bahsi geçen ikinci işaret arazi şartlarına göre 11, 21 veya 40 adımda aranır. Deveyi çeken bir çoban veya merkep işareti varsa arada birde zincir vardır. Zincir gergin ise bu zincir halkaları kadar adım mesafede iyi bir araştırma gerektirir.

4- Çoban veya merkeple deve arasındaki zincir gergin değil U harfi biçimindeyse çevrede bir yer gömüsü vardır. Üzeri çakıl veya molozla kaplanmıştır.

5- Çobanın veya devenin üzerinde bazı işaretler bir rakam sistemini işaret ediyor olabilir.

6- Devenin hörgücü çok özentili yapılmışsa bu bir tümülüsü ifade ediyor olabilir. Burada küçük tümülüslerden bahsediyoruz. Hörgüç tekli ise tek tümülüs vardır. İki tane ise iki tümülüs vardır. Bunlardan biri sahtedir. Hörgücün yapısı küçük tümülüsün yapısı hakkında çok önemli bilgiler içeriyor olabilir.

7- Devenin üzerinde yük varsa mutlaka defineye işarettir. Burada han, çeşme, pınar, yol ayırımı vb. şeyler aranmalıdır.

8- Mağara içindeki deve figürü mağaradaki definenin varlığına işarettir.

9- Devenin kulağı gömüyü işaret eder.

Yorumlar

 1. Molla dedi ki:

  Mumkunse bu isareti foturafini gonder

 2. Sırac dedi ki:

  Bana ulaş

 3. Ali dedi ki:

  Bildiğim bir yerde oturan deve var ne yapmam lazım

 4. riza.irandan. dedi ki:

  Merheba.iki deve karsi karsiya mesafe aralarinda 15 metri var ne yapmam gerek?

 5. Yusuf dedi ki:

  Arkadas bende bi deve var kimse böyle bisi gormemistir ama yardim eden yok anlayan yokkkkk

 6. Anonim dedi ki:

  İki hörgüçlü deve kayada dinelmiş ise neyap Mak lazım bilen yazsın lütfen

 7. Burhan dedi ki:

  Merhaba bende bir deve işareti var ilgilenen arkadaşlar bana ulaşabilirler .

 8. Anonim dedi ki:

  Deve varsa bana kesinlikle yaz

 9. Anonim dedi ki:

  Bende deve var

 10. beni dedi ki:

  eterin başı büst şeklinde oyulmuştur ve kayadan çıkmış gibi duruyor gözlerin olduğu yerde başı delik var çare bulamıyorum ben arnavutluyum olurmu yaklaşık olarak bana yardım et ,,,,

 11. Anonim dedi ki:

  Tek hörgücü oturan deve yeri var nasıl çıkarıçam su altında

 12. Anonim dedi ki:

  Var ama nerelisin

 13. Orhan dedi ki:

  Hemen beni ara gidip bulalım

 14. Ömer dedi ki:

  Knk ulaş bana istedğin yere gideriz ve

 15. Muhsin dedi ki:

  Bende oturan deve var

 16. Kadir dedi ki:

  İki deve var birisi cok buyuk digeri arka tarafinda biraz mesafede kucuk ne yapmam lazim ulasirmisiniz