Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Sofra Taşı Define İşareti

Sofra kaya yada sofra taşı varsa; kaç kişilik olduğu çok önemli değildir. Oturan kişi sayısı ne olursa olsun bunlardan biri liderlik vasfına sahiptir. Onun oturduğu koltuk paraya bakar, parada koltukta oturana bakar vaziyettedir. Oturan sayısı paranın miktarıyla alakalıdır. 5 kişilik 7 kişilik 9 kişilik sofra taşları bulunur.

5 kişilik sofra taşının 5 yerde parası vardır, aynı şekilde 7 kişilik olanın 7 yerde, 9 kişilik olanın 9 yerde parası olur. Ana para koltuğa oturanın görüş açısındadır.

Sofra Taşı Define İşareti

Bazı Eşkiya kayıtlarındaki sofra taşı

1- Önündeki dere içinde bir sofra taşı vardır; yuvarlaktır. Yanında dört dikili taş vardır, sofra taşının yanın da yedi yemek kaşığı, yedi ekmek, yedi yemek çatalı, bir buçuk balık vardır. Bir adat zincirli fincan ve birde çakı olacak. Derenin karşı tarafında bir mağara olacak. Mağaradan mağaraya giderken kapı üstünde sandık biçiminde bir taş vardır. Bu  sofra taşı işaretlidir. Para bu taşın içinde. Sağ ayak geri, sol ayak ileri resmi yapılmıştır. Sofrayı burada buluruz. Çakının zinciri yirmi bir bakladır. Mağarada yirmi bir adım mesafededir.

2- Bu mevkide dere içinde sofra kaya vardır. Yanında dikili dört adet taş vardır. Üzerinde yedi kaşık, yedi çatal, bir ekmek dilimi birde yedi plaka zincirli çakı olacak.

3-  Üstü yontma taşlardan yapılma 3 basamaklı sofra kaya. Sofra kayada yarım kalan ekmek dilimi iki tabak bir buçuk balık, 7 çatal, 7 kaşık ile bardak ile 3 bakladan müteşekkil zincirli biri Çerkez kaması resimleri tarafımızdan yapıldı. Dedonun gönderdiği emanetler bu mahzene gömülüp kapatıldı. Zincirin yönü bu tarafa bakar. Zincirin döküldüğü yerdeki kayanın dibinden beş adım sayar ve 3×3 metre kazarsak önce 7 adet kaşık, 7 adet çatal buluruz. Kaşıklardan birinin bizzat tarafımızdan 7 yerin numarasını belirten deri harita ile birlikte yerleri kendiliğinden ortaya çıkar. Haritamızın sarılı olduğu kaşık kendi kaşığım olup hakiki gümüştür. Kaşığın sapını bir ay güneşte bekletmeden sakızı açmayın. Yoksa harita zayii olur bir işe yaramaz.

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Var olun; Devamını bekleriz.