Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Aile Putu Define İşareti

Aile Putu topluca yapılan yemin işaretidir; İstavroz da denilir; tüm kolları eşitse gömü bulunduğu kayanın altındadır. eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yap. Asil aile mezarı da çıkmaktadır. çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır. son nokta olduğunu anlamanız için elinizi işaretin altına sokun;  kayada yumurta yada daha küçük  çıkıntı   varsa yer burasıdır.

Kesin aile mezarıdır;  işaretin olduğu kayadan  çok uzak  gitmeden mezar yerleri bulunur. buna daire içinde  haçta  denir; bir tür tılsımlama işleminin  gerçekleştirildiği  kesindir. putun bulunduğu kaya tıraşlanmış ise; tıraşlanmış yeri elinizle okşayarak bombey yapan tarafa bakılır.

aile putu define işareti

Diğer Yorum: Üst düzey asker mezarıdır; ölen kişi eşi ve çocukları  olarak tam ailenin mezarını simgeler, mezarlar oda şeklindedir;  her bir mezar için farklı odalar tasarlanmıştır;  tüm aile tek odada kalmamaktadır; bunun tecrübesi defalarca yaşanmıştır.  mezarlarda bolca heykel ve objelere rastlamak mümkündür. ayrıca günlük  ihtiyaçlar için gerekli tüm malzemeler yine mezarda bulunabilir. mezar yerine gelince işaretten çok fazla uzaklaşmamak kaydıyla yakın çevrede boşluk testi yapın  bulursunuz.

Diğer; Aile putu adı üstünde aile mezarıdır, mezarlar 7-9 metreyi geçmez hemen çevresine bakın tüm ailenin mezarı buradadır, put aileyi kötülüklerden korumak için yapılır genelde güney tarafına bakar, yada sabahtan akşama kadar güneşe yüzü denk gelecek şekilde tasarlanmıştır bunun anlamı ritüelle alakalıdır. dairenin içindeki haçın kanatlarına iyi bakın biri farklıdır farklı olan kanat tarafına gidin mezar yerleri oradadır.

Kayıtlı Belgelerde Put

Açık mağaranın üstünde kabartma olarak işlenmiş kılıç resimleri vardır. İçeriye girecek olursak, sağ ve sol cihetlerde muhtelif ebatlarda put resimleri görürsünüz. Mağaranın ağzından yüz yirmi iki adım içeride yedi adet yol vardır. Bu yolların hepsi bir birine bağlantılı olup, son derece komplekslidir. Yolların başlarını ve sonlarını asla getiremezsiniz. Lakin yedinci yol gerçek olup hazineye gider.

Diğer: Dağın eteklerinde saçaklar mevcuttur. Tabanı taş döşelidir, orta yerinde putlu bir taş vardır, bu put yirmi çarpı yirmi ebadındadır. Bu taşın altında karbon zehirli bir mahzen vardır, 165 kişinin taşıdığı altınlar buradadır.

Diğer: Derenin orta kısımlarında su yarıntısı karşısında altın ocağı suyu karışıntısı ile sarp derenin birleştiği yerde bir burun vardır, bu burunun en sarp yerinde yüksekçe bir oturak ve bir değirmen taşı dört köşesinde dört put bulursanız, her putta yüz er adet altın paramız vardır.

Diğer; Domuzluktan dökülen suyun altına bir domuz işareti yaptık, domuzda tek bir mahmudiye vardır. Domuzun altında tuğla kemerle örülü yerde, bir kazan altın paramız gizlidir. Değirmenin ortasında bir kapak taşının üzerinde bir put resmi vardır. Buranın altında ise yedi bin okka altın ve ziynet vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.