Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kertenkele Define İşareti

Definecilikte kertenkele işareti: Para derenin içindedir kışın akar yazın kurur dereler ideal yerlerdir,  definesi tuzaklı dır;  malda zehir vardır  çıkarılan altınlar çıplak elle elleşmemelidir mutlaka eldiven kullanılmalı ve maske takılmalıdır.

Diğer görüş:  Bu işaretin başlı başına vücut ve kafa koordinasyonu olup vücut dili bizler malın direk yerini verir bundan kuşkunuz olmasın dikkat edilecek husus baş ve kuyruktur.oyma ve kabartma olarak ikiye ayrılır.ama ağırlık olarak kabartmalar ön plandadır. bazı kabartma kertenkele figürlerinin kafasından müjdesinin alındığı olmuştur.

Diğer: Kertenkele kuyruğu ne tarafa kıvrıksa yön orasıdır, kuyruğun kıvrık olduğu tarafa boynunu bükmüş olur. hep kafa hem boyun aynı yere bükülmüştür para o taraftadır iyi parası vardır.

Müjdesi tek paradır.

Genel olarak kertenkelede dikkat edilmesi gereken hususlar. eğer ki kertenkelenin başı sağa yahut sola kıvrık ise  kertenkelenin bakış istikameti ve tam sağı arasında kalan yanı 90 derecelik bir açı içerisindedir.Malı yerde yuvarlağımsı bir kaya olacaktır.ve sırıtkan bir kayadır.hatta bu kayanın altı çok iyi beslenmiş taşlarla muhafaza edilmiştir.ve bu işaret yamaçta olur.tam hedef burası olmakla beraber işçiliği son derece ağırdır.sırf dolgu kaya çıkacaktır.gerçek bir çözümdür.

Belgelerde Kertenkele İşareti

Kanatlı ata saldırır vaziyette kertenkele

Tepenin kuzeyinde derin çatakta granit kaya üzerine muhteşem işlenmiş orijinal boyutta bir at işareti. Atın kanatları açık, uçmaya hazır vaziyette. Dev bir kertenkele kuyruğu S şeklinde bitim yerini istavroz biçimi verilmiş, ata saldırır şekilde. Bu kayaya tek bir patika çıkar. Diğer tarafından 5 basamakla inilir. Karşımıza yüksek düz bir kaya çıkar. Bu kayada 1.5 x 1.5 kabartma Bizans haçı var. Yine bir patikadan dereye inilir.

Yorumlar

  1. Aamir dedi ki:

    Kardeşim kolay gelsin bendede kertenkele işareti var işaret derenin 25 metre yamaç kısmında kertenkele dereye bakıyor. Ne yapmalıyım yardım edermisiz.

  2. Ferhat dedi ki:

    Aynısı bende var sırıtan bi Kaya altı kesme taşlarla örülmüş bu işten anlıyan numara atsın

  3. Anonim dedi ki:

    Aynısı bende var