Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Definecilikte Havalandırma Deliği

Definecilikte Havalandırma Deliği

Definecilerin havalandırma deliği olarak bildikleri deliklerin tam anlamlarını anlatmaya çalışacağız.

1- Tümülüs, höyük yada kilise mahzenlerindeki papaz mezarlarında havalandırma delikleri olur. Bunlar aslında havalandırma deliği değildir. Ölen kişinin ruhu göğe çıkıp inmesi için yapılmış delikler. İnançla alakalıdır. Ruh ara sıra göğe çıkıp ineceği için giriş çıkışta zorluk çekmesin diye delik yapılır. Bu çoğu statü yüksek mezarlarda olur.

2- Bazı mahzenlere yılda 2-3 defa giriş çıkışlar yapılır. Mahzen havasız kaldığı için karbondioksit oluşturur. İçeride oksijen kıtlığı olunca giren kişiye sıkıntı yapar. İşte bu tip mahzenlere gerçekten havalandırma deliği yapılır. Ki ilerleyen zamanda girdiğimizde zehirlenmeyelim. Buda en çok kilise mahzenlerinde olur. Hatta tüm kilise mahzenlerinde vardır. Çünkü kilise mahzenleri sık sık giriş çıkışlar yapılan mahzenlerdir.

Kısaca anlatmak gerekirse definecileri ilgilendiren 2 çeşit havalandırma deliği vardır. Biri gerçekten havalandırma deliği diğeri ruhların giriş çıkış yapması için yapılan delikler.

Definecileri daha az ilgilendiren havalandırma delikleri ise mağaraları yaşam için elverişli hale getirmek için yapılan havalandırma delikleridir. İçeride oksijen sirkülasyon olması için yapılan delikler açılır bunlarda gerçek havalandırma delikleridir.

Yine Eşkiyalar ganimetlerini sakladıkları mahzenlere havalandırma delikleri yapar. bunlarda aynı mantıktır. İlerleyen zamanda yeni soygunlar yapacak, yeni ganimetler elde edecek, kendisine ait mahzene tekrar girecektir. Zehirlenmemek için burayada havalandırma deliği yapar.

Havalandırma Diğer Görüşler

Havalandırma veya diğer deyişle ruh deliğide denilir. Büyük ihtimalle yakın kayalarda bir veya birkaç tanede sunağı olması lazım. Sunakların akış yönünde ana kayaya sıfır şekilde derinlemesine araştırma yap. Bir metre gibi mesafede yatay şekilde kaya ile karşılaşılır. Ve bu kayanında etrafı horasanla sağlamlaştırılmıştır. El gücü ile o yatay kayayı almak imkansız gibi birşeydir, ya iş makinesi veya akfil devrye girmesi lazım. Yatay kayayı alınca alt tarafından kilit taşları çıkar yine horasanla güçlendirilmiş. Onlarıda aşarsanız ana kayadaki kapağa ulaşırsınız diye düşünüyorum
Eğerki horasan yoksa kayaların etrafında ve el gücü ile araştırmaya devam ediliyorsa bilinki kendi zamanında elden geçmiştir ve hüsran yaşamamak için fazla beklenti içinde olmayın.

Diğer Tecrübe: Benim bulduğumda soba borusu gibiydi. Aşağıya sola kavisli iniyordu. Ceviz kadar taşlarla muazzam işçilikle örülüydü. Simetrik devam eden, ve zayıf bir kedi girebilecek kadar.

Şimdi bu tür havalandırmaları nadiren baca olarakta karşımıza çıkar, ruh deliği olsaydı tümülüslerde de olurdu kaldıki mezar stellerinin hiçbirinde o tür delik bulunamadı.

2 ay kadar önce biriyle tanıştım faceden sonra tel görüşmesi yaptık, ilgilendiğim için üzerine gittim,
yaklaşık 5 km kadar uzun ve diğer kollarada ayrılan granit kaya’ya oyulmuş tüneli anlattı,
ve belli aralıklarla yukarıya çıkan delikler olduğunu söyledi, tabirince soba borusu gibi deyince tamam dedim yapım amacı ortada. Koordinat istedim surfer’la denemeler yapayım diye ama vermedi, bari havalandırmanın resmini çek at onuda yapmadı.

Diyeceğim o ki hemen o deliğin olduğu yerden birşey çıkaramayabilirsin. Birkaçyüz mt çevresinde yerleşik bürük ana kaya dağ gibi yerleride araştırın, çünkü yapım amacı havalandırmadır, ve tek değildir.

Öyle yada böyle o havalandırmayı tıkadığınız yeri açın. Pc için kullanılan hava pompası’ın emiş kısmına nemli saman ile tütsüyü akuple edin üfleme tarafına gırtlak buru ekleyip havalandırmaya sokun. Ve borunun etrafını çamur vb şeyle sıvayın ardından dumanı basın. Böylece diğer b havalandırmalar belkide giriş bulunabilir.

Diğer yöntem yine bulunan deliğe ses sistemiyle ses göndermek. 2 yada 5 saniye aralıklarla (örn) pat, pat sesi gönder. Diğer kişi steteskop ile toprağı dinleyebilir. En ter kabuğu tespit etmenizde yardımı olur.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Doğan dedi ki:

    Merhaba benim yaşadığım bölgede havalandırma yada boşluk diyelim taş attığımda 10 ilaçla 20 saniye arasında gittikten sonra büyük yankı yaparak ses geliyordu fakat bu havalandırma yada boşluk her neyse bakmaya ilgilenmeye değer diye düşünüyorum bakir bir bölge bol mağaraları ve işaretleri olan bölgenin eşkiya köylerinden birisi şimdiden ilginize teşekkür ederim