Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Oda Mezar Nasıl Açılır ?

Oda Mezar Nasıl Açılır ? Çok çeşitli oda mezar vardır biz sizlere bu odaların nasıl bir mimari yapıya sahip olduklarını ve nasıl açılacaklarını sırayla yazalım.

Kapaklı Oda Mezarlar

Üstten kapaklı oda mezarlar genelde  toprak zeminde olurlar,  bunların bir kısmı mermer kapak ile kapatılırken bir kısımda pişmiş toprak (tuğla) ile kapatılır. Mermer olanların  köşelerinde kurşun dökme kilitler vardır levye ve benzer aletlerle kolayca koparılıp kapak mezardan ayrılabilir.

Pişmiş tuğladan yapılanlar ise daha basit bunları hiç usulüne uygun açana denk gelmedim. Kapak ortasına sert bir cisimle vurup  kırarak açarlar siz böyle yapmayın  çevreyi komple temizleyip kibarca kaldırın.  Bu yazdıklarım genelde kare oyma işaretlerinde  bulunan oda mezar türlerindendir.

Mezarın alnında olan kapaklar;  Bunlar genelde üçgen define işaretlerinde olan mezar türleridir. Mezarın alnında olur bir çoğu kapaktan sonra tünel daha sonra mezara ulaşır. Bunların köşelerinde yine kursun kilitler vardır, bu kapağı tutan yan sütunlarda ise bazı define işaretleri bulmanız mümkündür. Bunlar aslında dinsel sembollerdir ama  biz define işareti deriz sonuçta bu semboller bir bulgudan bahseder buda bir definedir.

Bunların büyük tümülüs şeklinde olanlar tuzaklı olabilir, kapağı çekmeye çalıştığınızda  kapak kalın işlemeli taş olduğu için geriye doğru ağır bir şekilde düşebilir. Veya kapak çekilince üstteki kolon aşağı yani üzerinize düşebilir bu tür kapaklar tehlikelidir itinalı bir çalışma ile  açılmalıdır aksi halde can güvenliğiniz tehlikeye girebilir.

Lahit Oda Mezar Nasıl Açılır

Birde lahit mezar kapağı vardır bunlar tecrübesiz defineciler tarafından açılmamalıdır köşe kurşunları normalden çok daha sağlamdır, zorlama yapılırsa kapak kırılabilir. Kapağı kırılmış bir lahit-in fiyatı direk yarı yarıya düşer,   siz siz olun lahit kapağı açmaya çalışmayın içeriden ne çıkarsa çıkar sizi ilgilendirmez o işte esas para lahit-in kapağının alıcı tarafından açılması konusudur, boşta olsa o duyguyu yaşamak için verilen paradır içinden çıkan 2. plandadır.

Kaya Mezar

Kaya mezar kapakları en basit olanlarıdır, eğer üstten kapaklı ise  levye ve benzer aletlerle kolayca yana kaydırılabilir, yandan ise yine aynı şekilde  öne doğru çekilip  yana kaydırılır buradaki sorun  açılan kapaktan sonra içeri hemen girilmemesidir, içerideki hava büyük ihtimal zehirlidir en az 2 saat geçtikten sonra maske kullanılarak içeri girilmesi tavsiye edilir bu  tüm odalar için geçerlidir.

Tümülüs

Tümülüs oda mezarlar kesinlikle üstten girilmez mutlaka irişi bulmalısınız. Girişi bulduğunuzda kapıyı açarken çok dikkatli olun tuzak olabilir. Çoğu tümülüslerdeki tuzak çeşidi üstteki moloz taşların aşağı kaymasıyla gerçekleşir. Siz kapıyı açmaya uğraşırken hiç beklemediğiniz bir anda üstteki toprak üzerinize yığılır anam bile diyemezsini.

Tuzağı beltaraf ettiyseniz giriş kapısında köşelerde kurşun dökme vardır bu kurşunları hafif darbeyle  boşa alır sonra kapıyı açarsınız. Bazen oda kapının hemen arkasında olur bazende tünele girersin tüneli 3 yada 8 metre civarlarında devam ettikten sonra odaya girersiniz. 

Oda Mezar Nasıl Açılır
Oda Mezar Nasıl Açılır kaya mezar

Not: yazılanlar kahvehane sohbetlerinden alıntılardır. mezar bulunması durumunda dokunulmadan müze görevlilerine haber verilmesi gereklidir.

Yorumlar

 1. Rauf dedi ki:

  Selam bizim gittiğimiz bi bölge var dikine ana kayada üç adet oyma işaret var karşıdan baktığımızda en sağdaki büyük onun yanındaki küçük ve ķüçük olanın yaşındaki daha küçük bana yardımcı olabilir bilirmisiniz

 2. Ramazan dedi ki:

  Merhaba yeni bi kaya keşfettim üzerinde 7 tane burdan aldığım bilgiler doğrutusunda sunak olduğunu anladım kayanın bütün parçasından güney doğu kısmına düşen kısmı zamanla yağışlarla koptuğu bilgisini edindim incelememde ana kaya üzerinde kalan kısımda kaya hariçi bir beton yapıda kapı misali sacak sacak bağlantılı bi kapı olduğunu tahmin ettiğim yapı var sizce burdan bişey cıkarmı foto var yorumlaması için kimle irtibata gecebilirim bu arada kopan kayanın üzerindedd yaklasık 1 metre derinliğinde oklavadan kalın sopa gircek sekilde bir delik var

 3. Tyuih dedi ki:

  Sen definecilikten ağlıyor musun ?

 4. gezgin dedi ki:

  slm mrb dikdörtgen ayma yanındakı kayada ise kutsama oyması yanı tası bulunuyor ve kayaların üzerinde oklava sıgacak sekilde delikler var burda nasıl bir yol izlemek gerekir sayın büyüklerim bir bilgi verirseniz sevinirim

 5. Soner dedi ki:

  Abiler keşfettiğimiz yerde kayanın alt kısmında bulduğumuz sert taştan yapılmış gizli bir kapı bulduk ve kapıyı kırmaya çalışırken kayanın üst kısmında bulunan dev bir kaya taşına rastladık ve çok korkunç sanki bir sızlamada üzerimize gelecekmiş gibi sonrada dewam edemedik bilgi lütfen

 6. Haci dedi ki:

  Mezar kapağını kaldırdık kapağın altında 2 tane kare oyma yan yana küçük altı 1 metre düz giriş nerdedir

 7. Haci dedi ki:

  Mezar kapağını kaldırdık kapağın altında 2 tane kare oyma yan yana küçük altı 1 metre düz giriş nerdedir

 8. Sinan dedi ki:

  Tavuk işareti yorumlar saniz memnun olurum

 9. kiraz Osman dedi ki:

  oda mezarlarda genellikle bu tür tuz<klar vardır dikkat etmek gerekir o kayayı bir şekilde yere düşürmeye bakın hedefe varmışsınız birde kapınbı dbinde sandık gibi bur kutu veya kasaya rastlarsanız sakın açmayın çünkü tuzağı tetikler ve ölümler olu kolay gelsin

 10. Anonim dedi ki:

  Sizin dediginiz gibi tumulusleri tepeden açmak mümkün değil. Ama örnekleri var adamlar tam tepeden giriş yapmış odaya .yani mümkün tepeden girmek

 11. Anonim dedi ki:

  NOTTTT……..Eeee başka isteğin varmı müze babamın yerimi vatandaşın hakkını vermediği yere niyet teslim edelim heee