Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Tılsımlı İstavroz İşareti

Tılsımlı İstavroz İşareti; İstavroz Hristiyanlık  başta olmak üzere  birçok kültürde yaygın olarak kullanılan en eski semboldür. İstavrozun biçimsel olarak özgün anlatımı onun insan vücuduna benzetilmesidir. H. İsa’nın kol ve bacaklarının bağlanıp; üzerinde öldürüldüğü darağacının şeklidir. ve bu olay, yüzyıllar boyu Hristiyan dünyası üzerinde çok üzücü ve kalıcı bir etki yapmıştır. İstavrozda  böylelikle,  kutsal bir sembol olmuştur. Öte yandan istavroz, üzerine İsa’nın kutsal kanı sürüldüğünden, günahlardan arınma ve şefaat dileme aracı olmuştur. burada şunuda bilmeliyiz haç ve istavroz aynı mantığın ürünleridir.

Tılsımlı İstavroz İşareti

Altın, gümüş, taş, kristal, tahta, cam vb. bir çok maddeden yapılan istavrozlar; bilhassa Hristiyan aleminde en çok rağbet edilen tılsımlar dandır. Genelde boyunda ve bir zincirin ucunda kullanılan bu istavrozların, yüzük hatta küpe olanları bile mevcuttur. İstavrozlar taşıyan kişiyi hastalıklardan; kötülüklerden; büyülerden ve vampirlerden koruduğuna inanılan tılsımlardır.

Tılsımlı İstavroz Diğer Anlam: Bu istavrozlar mezar başlarında kayalara oyma şekilde yapılır, bundaki amaç ise mezara gelecek olası kötülüklerden korumak içindir, istavroz olan yer mutlaka tılsımlanmıştır.  bu  tılsımların  günümüzde ne kadar etkili  yada değil  kestirmek  zor. Bu istavrozların bir kısmı tekil mezarları temsil ederken; bir kısmı’da mezarlık alanlarını  korumak için yapılmıştır. Neredeyse tüm nekropollerde  istavroz işaretine rastlamak mümkündür.

Her istavrozda 4 kanat bulunur; bu kanatlar eşit büyüklükte ise burası tam yeridir, kanatlardan biri uzunsa; ki mutlaka uzun olur; işte istavrozun koruduğu alan burasıdır. yani define, mezar, küp ne ararsanız uzun taraftadır.

İstavrozların uçları çatallı ise bu hanedan sembolüdür. önünde kesik çizgi varsa bu Kudüs haçıdır. bunların daha çok çeşiti vardır. hepsi tılsımlıdır. bazen olur haç yanında hilal ay varsa o zaman iş değişir, hilal ay haçı korumak için yapılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.