Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define İşaretlerini Kimler Tahrip Etti

Define işaretlerini tahrip edenlerin genelde defineciler olduğu söylenir, oysaki durum bildiğinizden çok farklıdır. İşaretleri asıl tahrip edenler kiliselerdir. Özellikle 1990-2000 yılları arasında emperyalizmin cirit attığı yıllarda Türkiye’de çok büyük define operasyonları gerçekleşti. Türkiye tarihinin en büyük define operasyonlarının tam olarak bu tarihte yapıldığını söyleyebiliriz.

Kiliselerin bu dönemlerdeki rolü ise işaretleri kayıt altına alıp yok etmekti. Bunu çok iyi yürüttü neredeyse işaretlerin %50 e yakın bir bölümünü kayıt altına aldıktan sonra kırıp kaybettiler. Bu işaretler arasında en fazla yılan, balık ve haç işareti vardır. Bu işaretlere diğerlerinden daha fazla değer verdiğini söyleyebiliriz. Bunlar dinsel tema işaretlerdir. Birde kaplumbağa işaretleri onlarda bilgili insan yani filozoflarla ilişkili olduğu için kaplumbağalarda önemli işaretler listesindedir.

Elinde Çakma Dedektör, Biz İstanbul’dan Geldik

Eline çakmadan bir dedektör alan kilise misyonerleri sözde definenin yerini göstereceğiz diye köylerde 10 yıldan fazla cirit atmıştır. Benim gariban köylüm şih karşılar gibi onları karşılamış yedirmiş, içirmiş, yatırmış sonrada havasını almıştır. Bi süre sonra gittiğinde işaretlerin yerinde yeller esiyor.

Defineciler Çok Kırdı

İşaretleri tahrip edenlerin %30 define avcıları diyebiliriz. Çoğu para içindedir diye taşı kırmakla gerçekleşmiştir. Kepçe ve dozerlerle dalınan yerlerde işaret falan bakılmaz ne var ne yok darma dağın edildiğini görüyoruz.

Birde ben bulamadım başkasıda bulamasın diye hinayet düşünen define avcıları vardır. onlarda defineye ulaşamayınca kalan işaretleride kırıp gitmişler.

Dinamit atan define avcıları sayısı az. İyiki dinamit yasal değil yoksa işaret namına bişey almayacaktı.

Kalan %20 de diğer olarak adlandıralım. Kim bunlar mesela işaretin ne olduğunu bilmeyen çiftçi arazisini genişletmek için yeri düzeltmesi, yada müteahhitler onlar için önemli olan binaları dikip trilyonların akması burada işaret var tarih var onlar için önemli değildir.

Kısacası durum bundan ibarettir. Demek istediğim tüm suçlü defineciler değildir.

Definecileri Eleştirelim

Zengin olmak için define arayanlar defineci değildir. Mezar kazan zaten defineci değildir. Defineci dediğin tarihe kültüre saygı göstermeli onları korumalıdır. kilisenin yapı taşlarında define vardır diye yıkanları Allah ıslah etsin. Defineci dediğin bu işi hobi amaçlı yapmalıdır, bulduğu tek parayı gerekli temizlik malzemesi kullanarak temizlemeli, eğer taşınmaz kültür varlığı sıfatındaysa onu en yakın müzeye teslim etmeli, makbuzu alıp gururunu duymalıdır.

Ayrıca definecilerin çoğu paranoyaktır, elinde bakır çubuk araziye çıkar çıkmaz başlıyor halüsinasyon görmeye, sonra doğru hocaya, hocam tılsım var ne yapacağız.

En Çok Para Eden Defineler

En çok para eden tarihi eserler kilise lahitleridir. Genelde kilise mahzenlerinden çıkar, Kilise mahzenlerinden bulunan lahitlerde kutsal yağ vardır. Hristiyan inanışlarına göre kutsal yağ ile vatviz edilen kişi kutsal ruha sahip olur, İsa peygamberin ölümüne ve dirilişine ortak olur. Ek olarak mesihin kahinliğinden pay alır. Bu sebepten dolayı kilise lahitleri çok değerlidir. Ben diyeyim 30 milyon dolar sen de 40 milyon dolar. Kraliçe tacı bulursanız onlara değer biçilemiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.