Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Dedektörleri Sıkça Sorulan Sorular

Definecilerin en çok sorduğu soru budur, fakat bunun kesin cevabı yoktur, Sizler kendi dektörünüzü iyi tanıyıp buna paralel olarak

Define Dedektörleri Sıkça Sorulan Sorular; Dedektörler Ne Kadar Derine İner

Definecilerin en çok sorduğu soru budur, fakat bunun kesin cevabı yoktur, Sizler kendi dektörünüzü iyi tanıyıp buna paralel olarak kafanızdan ek yetenekler yükleyebilirsiniz. çoğu firma buna karşıdır, bizim kullanma kılavuzumuz dışına çıkıp kafanızda tasarladığınız ek formüller uygulamayın deselerde tecrübeli kullanıcılar arazi koşullarını göz önünde bulundurarak dedektörü bilindik yöntemler dışında kullanmaktadır.

dedektör başlıkları derinlik ölçüleri

1. Toprağın iletkenliği: Ağır mineralize toprak detektörün derinlik kaybı yaşamasına neden olacaktır. Burada dedektörü zemine uygun toprak ayarını yapmanız gereklidir. Tabii ki detektörünüz otomatik olarak zemin dengeleme özelliğine sahip değilse.

2. Metallerin gömülme süresi: Toprakta bulunan çeşitli kimyasal maddeler metal üzerinde aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Bazı metaller diğerlerinden daha hızlı paslanır.  Çinko metale toprak kimyasalları kolayca saldırılırken, bakır ve gümüş gibi metallerde aşınma biraz daha yavaş olur. altında oksitlenmeye rastlamak mümkün değildir. Bu kimyasallar metal ile kaynaştıkça, oksitlenme (pas) oluşur. Bu, toprağın daha iletken hale gelmesini sağlar, bu da metalik nesnenin algılanmasını daha kolay hale getirir. Bu, “halo etkisi” olarak bilinir.

3. Metalin Büyüklüğü: Metal boyutu ne kadar büyükse algılama o kadar kolay ve derin olur. Örneğin, bir teneke altın, tek bir sikkeden çok daha kolay tespit edilebilir. Yukarıdan görülen yüzey alanı ne kadar geniş ve büyükse tespit etmesi çok daha kolay olur.

4. Metalin Duruş şekli: Metaller, metal dedektör tarafından gönderilen sinyalin en azından bir bölümünü tekrar geri yansıtır. Topraktaki metal bir nevi ayna gibidir. Örnek olarak dik duran tek sikke 20 cm den algılanırken yatay pozisyondaki bir sikke 40 cm den algılanabilir.

5. Mıknatıslanma derecesi: FX-3 gibi ferromanyetik konumlayıcılarla mıknatıslanma derecesi derinlik üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Örneğin Metalin mıknatıslama özelliği yüksek ise algılamada buna paralel olarak artar.

Arama Başlığı Boyutu

Dedektörlerde genellikle birkaç bobin ölçüsü vardır. Her boyut güçlü ve zayıf yönler sunar. Küçük bobinler, mineralli zeminde oldukça başarılıdır fakar ciddi derinlik kaybı yaşar. En ideal bobin 8 inçlik bobindir. Bu en popüler bobin boyutudur ve çoğu koşulda iyi performans gösterir.

dedektör başlık boyutları

Daha büyük bobinler mineralin az oldu yada olmadığı toprak yapıları için iyidir. Büyük başlık hem daha geniş alan tarar hemde derinlikte % 25 artış sağlar. 2 farklı bobin sahibi olmanız her zaman avantajdır. Arazi durumuna göre bobinler arasında geçişler yaparak daha sağlıklı arama yapabilirsiniz.

Metal Ayrımı

Metal ayrımı genelde tüm definecilerin kullandığı özelliktir, değerliden başka metale rastlamamak için dedektördeki değersini görme modunu her zaman kapalı tutarlar. Metal ayrım modu açık olan dedektör tüm metalleri tespit eder, ayrım moduna geçildiğinde sadece değerlileri ve en önemlisi küçük metalleri görmesini engeller. ayrım modunu ne kadar üst seviyeye getirirseniz  küçük metalleri (altın) görmeniz zorlaştırdığı gibi ciddi şekilde derinlik kaybı yaşarsınız.

dedektör başlık metal ayrımı

Daha sağlıklı bir arama için dedektörünüzü 0’dan başlayarak veya en düşük ayrım noktasından başlayarak her hedefi tarayın. Ayrımı kademeli olarak artırın ve sonuçları kaydedin.

Duyarlılık kontrolü nedir ve nasıl kullanılır ?

Metal dedektörlerinde hassasiyet ayarı genelde yanlış kullanılmaktadır. Hassasiyet genellikle maksimum seviyeye ayarlanır ve dikkate alınmaz. bu her zaman verim alacağınız anlamına gelmez. Örnek olarak arabanın gaz kelebeğini düşünün. Her yere tam gaz gitmiyorsun. Aslında, yayınlanan hız sınırları normal koşullar içindir. Peki ya iniş, çıkış burada gazı azaltabilir yada çok basabilirsiniz. Tıpkı bunun gibi dedektörünüzünde farklı toprak yapıları için hassasiyet denetiminizi ayarlamanız gerekir.

Ağır zemin mineralizasyonu, yakındaki güç transformatörleri ve yakınlardaki radyo istasyonları, hassasiyetinizi düşürmenin nedenlerinden biridir. Bu koşullarda hassasiyeti düşürmeniz durumunda hafif bir derinlik kaybına uğrar fakat daha sağlıklı aramalar yapabilirsiniz.

Kulaklıkların Önemi

Kulaklıklar dış sesleri (rüzgar, dalgalar, trafik vb.) Önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca hangi hedefleri kazmaya ve hangi hedefleri göz ardı etmeniz gerektiğine önemli ölçüde karar verir. İyi bir kulaklık gereksiz kazılar yapmanızı önleyerek ciddi vakit kazandırır.

Kulaklık taktığınızda dış seslerden çok etkilenmez tamamen yaptığınız işe adapte olursunuz.

Yanlış sinyaller nedir ?

Yanlış sinyaller bazen “fantom” sinyaller olarak adlandırılır. dedektör metal olmadığı yerde bile sinyal üreterek metal varmış gibi sizi yanıltabilir. Yanlış sinyaller çoğunlukla manyetit ve hematit gibi doğal olarak oluşan demir oksitlerden kaynaklanır. Mineralli zemin dedğimiz tam olarak budur.

dedektör yanlış sinyal

Burada yapmanız gereken çok kasmamak kaydıyla yeniden toprak ayarı yapmalıdınız.

Kalp pilleri kullananlar için dedektör güvenli midir ?

Kalp pilinin metal dedektörleri ile ilgili olarak bir güvenlik sorunu oluşturup oluşturmadığı sorusu yıllardır sorulur. Herhangi bir hobi tipi metal dedektörünün, kalp pilini veya diğer elektronik tıbbi cihazları etkilediği ya da diğer olumsuz sağlık etkisine sahip olduğu yıllardır sorulur fakat net bir cevap hala bulunamamıştır.

kalp pilleri sorunları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.