Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define-Murçlu Kayalar

Murçlu kaya en yaygın kullanılan işaretlerdir. Yuvarlak oyma yanında varsa  bu mezarın  varlığını simgeler. Bazende  ölü gömme geleneklerinde olduğu gibi kaya murçlama bir gelenek haline gelmiştir.

Bazı murçlar ise  bir ve birden çok anlam  ifade eder. Özellikle mezarların bol olduğu alana girdiğiniz zaman bu murçlara rastlayabilirsiniz. Bu size mezarlık alanına ayak bastığınızı söyler. Bazı murçlu kayalar  bölgedeki en kıdemli mezara hitaben yapılır. Batı tarafında deha mezarı mevcuttur. Burada birde yaşlı ağaç bulunur. Ağacın hemen  önünde koltuk taşı; yada sedir taş size girişi vermektedir.  

Murçlu kayalar yamaç alanlarda ise burada birde kare oyma aranmalıdır. Kare oyma biraz daha eteğe doğru olup,  yük mezarını vermektedir. Daha üstlerde yine mezarlar olup,  bunlar orta gelir seviyesine ait isimlerin mezarlarıdır.

Define-Murçlu Kayalar

Yapı Taşlarında Murçlu kayalar

Yapı taşlarında gördüğünüz murçlu kayalar  genelde temel taşları için kullanılan taşlardır. Bu taşlarda ince kanal varsa bu kanal sizi emareye götürür. Temel altında olmaz demeyin. Temeller ileri tarihler düşünülerek kullanılan saklama yerleridir.  Özellikle kilise temel taşlarında murçlar görmek mümkündür. Bu taşlarda birde yön veren işaret bulduğunuz zaman  emareye yaklaştınız demektir.

Bazı murçlar ise size  burada bir fark olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur. Bi işaret diğer işareti verirken; diğeri’de sizi farklı bir yapı bulmanızı emreder. . Bu taşın kendisi ve karşı tarafındaki taş son noktadır.  Karşıdaki kayanın son nokta olduğunu anlamanız için taşın kayaç yapısına dikkat edin. Murçlu kayanın kayaç yapısıyla; bulunan diğer yalnız taşın kayaç yapısı aynı ise  doğru yerdesiniz demektir.  Bu taşlar o dağın taşı değil başka bir dağdan getirilmiştir. Buda  çözüm için önemli etkenlerden biridir.  

Bu işi azda olsa anlayan isimler  taşlar arasındaki farkı anlar. Hangi taş bu dağa ait değil  hemen jetonu düşer.

Bazı murçlar ise yanlış  algılanıp  gerçekte murç değildir. Ama murç gibi görünür,  bunlar sıralı haldedir, çoğunlukla kaya kesim için  sıralı şekilde  yapılan işlemdir.  Burada her hangi bi emanet  aramanıza gerek yoktur.  Dediğimiz gibi bu sadece kayayı kesip ihtiyaç olan yere taşımak için  yapılmaktadır.

Köprü kemerlerindeki murçlar:  Köprüler para saklama için en iyi noktalardır. Tarihten beri  neredeyse her köprüden mal alınmış hala alınmaktadır. Bir köprünün en zayıf noktası kemerleridir. Buradaki  ayak taşları  malın en sık saklandığı noktalardır. Bu ayaklardaki kare taşlar hem köprüyü ayakta tutmak için işlevini görür. Hemde malzemeyi kamufle eder. Bu taşlara dikkat edin her daim murçlanmış haldedir, işte bu size şifre vermektedir.  Bu taş alındığında köprü göçer gibi görünür, ayak taşlarının en tutarlı olanıdır. İşte burası paranın saklandığı yerlerdir. Bazen tam karşısını vermektedir, karşıdaki taş ile murçlu taşın ebatları aynıdır bakınca hemen anlarsınız.

Yorumlar

 1. Ayse dedi ki:

  Bir kayada çokça oyma 3 tane murc l işaretı sunak lar mevcut ölen e sunum yapılacak oymada var ve kayanın ön tarafında yılan kabartmasi ve kalp var bu kaya nasıl çözülür. Emanet icerdemidir.

 2. Apollon dedi ki:

  murçlu kayaların olduğu yerde çok mezar olur ama 1 tanesi vardır hepsine bedeldir.

 3. Anonim dedi ki:

  Selam kanel ayreten kucuk oyma birde murc izi oyma in kenarında

 4. Halil dedi ki:

  Boz bir daşta oğlak izi var üç tane sagacak ayağı gibi sanki bir betona basmış gibi bu ne anlama gelir

 5. Anonim dedi ki:

  4

 6. Serdar dedi ki:

  Bende de bir yer var kayanin tepesinde kare oyma yukardan asari capraz sekilde 20 kadar murc izleri var 4 parmakli ayak izi var hedef ve desiginiz o bir mezar hepsine bedeldir dediğinizin yerini yada yonunu nasil bulabilirim ne arastirmaliyim