DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Eşkiya Gömü ve Tuzak Mantığı

Eşkiya Gömü ve Tuzak Mantığı; Eşkiyaların bir kısmı ganimetleri paylaşırken bir kısmı liderde toplanırdı, liderde toplanan hazineler sistematik şifreler kullanılarak derince gömerdi. Küçük guruplar ise, soygundan sonra ganimetleri paylaşı, paylaşılan ganimetler çok yüklü olmayıp her eşkiya kafasına göre yer seçip gömerdi.

Küçük guruplara ait gömülerin kayalara yapılmış oyma kabartma işaretleri olmayabilir, genelde değirmen, dikili taş, yaşlı ağaç, tepeler, ana kayalar gibi yeri kaybolmayacak yerler işaret olarak kabul edilip bunlar hedef alınarak gömüyü yaparlardı. her eşkiya kendi parasını gömer diğeri bunu bilmezdi.

Çünkü eşkiyalar arasındada savaş vardı, yanında çokça ganimet bulunduran eşkiya diğer eşkiyalar tarafından gözden kestirilebilir restleşme sonucu biri ölebilirdi. Hatta hazinesi çok olan eşkiya diğerleri tarafından kısa zamanda yok edilebilirdi. bu yüzden eşkiyalar ganimetleri yanlarında taşımaz hemen gömerlerdi.

Bireysel gömüler genelde derin olmaz. çünkü eşkiya 1-2 gün sonra yeni soygun yapacak onuda eski parasına ekleyecekti. bu yüzden gömü çok derin olmayıp hatta çoğu elindeki hançer, gama gibi küçük kazıcı aletlerle açılmış çukurlardı. Yalnız üzerinde mutlaka taş olur, bu taş genelde o dağa ait olmayan taştır, yada diğer taşlardan biraz farklıdır, belirgindir.

Büyük gurupların hepsi olmasada çoğunda ganimetler eşkiya lideri tarafından toplanır, volçan voyvoda buna örnektir. lider gömü yerini hazırladıktan sonra önce bunu define haritası dediğimiz deri haritalara çizip kayıt altına alırdı. dağ, tepe, dereler, eski patika yollar, varsa kilise ve değirmenler, yaşlı ağaçlar haritaya çizilir sonra gömü yapılırdı. Gömüyü yapan eşkiyalar lider tarafından çoğunlukla öldürülürdü, gömü yerini lider kendisinden başka kimsenin bilmesini istemezdi.

Eşkiya Tuzakları

Büyük gurupların gömüleri çoğunlukla tuzaklı olur, en çok kullandıkları tuzaklar ise, döner merdiven, yaslandığınızda arkaya göçen duvar, layer dediğimiz çapraz çalışan kılıçlar, su tuzakları, kum tuzakları, kapağı açmak istediğinizde üzerinize moloz taşların kayması, bunlardan hariç altınlar zehirlenerek gömülmeside vardır, en çok kullanılan zehirler seyreltik siyanürü dediğimiz zehir türüdür, altınlara dokunduğunuzda çok geçmeden hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Büyük guruplar küçüklerden farklı olarak osmanlı askerleri tarafından yok edilmek için baskınlara uğratılırdı, büyük guruplar aynı yerde bazen 1 ay bazen 1 yıl kalır ne zaman yer değiştirecekleri belli olmadığı için ani baskınlara karşı kaçışta ganimetler sorun çıkarmasın diye önceden saklar bunuda haritalandırırdı.

Küçük guruplar ise osmanlı askerlerinin baskın tehlikesi çok olmasada kendi aralarındaki husumet yada diğer eşkiya guruplarıyla karşılaşma tehlikesi vardı. Bu yüzden onlarda ganimetleri yanlarında taşımayıp kısa zamanda gömerdi. bireysel gömülerden en çok karşılaşılan normal kaya üzerine paraları koyup üzerine horasan dökerek parayı kaya içine saklamasıdır. Pınar, çeşme gibi eski su gözeneklerine yakın yerlerde eşkiya parası bulma ihtimali çok yüksektir. küçük gurupların parası genelde küçük küpler gibi amfora dediğimiz kaplarda, vazolarda yada heybelerde olurdu.

Eşkiyaların en çok kullandıkları işaretler

Topal ayı, civcivli tavuk, kılıç, gama, O, W, Y, M gibi işaretlerdir, bazı eşkiyalar işaret yapmayıp bölgedeki antik dönemde yapılmış hazır işaretleri haritalandırıp kullanırdı. yani bazı işaretler vardır hem antik çağ insanı tarafından gömülmüş parası vardır, hemde eşkiya tarafından gömülmüş parası vardır. Örnek olarak ilk gömü M.S. 300 yıllarında yunanlı tarafından yapılmış, diğeri 1850 yıllarında eşkiya tarfından yapılmıştır.

Kaynak: Define Sohbeti MendereS

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.