Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define İşaretleri Nasıl Çözülür

Define İşaretleri Nasıl Çözülür; tek büyük 4 küçük oyma işareti

Define İşaretleri Nasıl Çözülür; Define işaretleri, geniş kavramları ifade etmekten ziyade kişi ya da küçük grupların inanç, düşünce ve duygularını bazen de proje ve çalışmalarını belirler. Sembol ve işaret farklı şeylerdir. Semboller bütün bir toplumu ilgilendiren, ortak inanış ve düşüncelerin simgeleridir.

Sembollerin bir çoğu dinle ilişkilidir toplumun dini düşünce ve yaşam coğrafyasını, milli ruh hareketlerini belirleyen olgulardır. İlk insanlar günlük hayatlarını kolaylaştırmak için işaretleri kullandılar. Daha sonrada sakladıkları eşyaların yerlerini kaybetmemek için işaretler koydular.

  • Sembol ve İşaret

sembol anlatmak istediği şeyi en kesin, en belirli, en sade, en doğal şekilde ifade eden sanattır.  İşaret mantığında  asla kesin kural yoktur. Hangi şekli ile olursa olsun, her işaret, yakın ya da uzak anlamıyla bir şeyler anlatmaktadır. işaretin sembolden farkı sembol kesin bir olguyu anlatırken işaret yoruma açık olgulardır. Kılıç yada gama şeklinde motife edilmiş herhangi bir çalışmanın içindeki en ufak bir farklılık, mutlak bir anlatımın ifadesidir. İşaretlerin uzunluk ve büyüklük ölçüleri ilgili gömünün uzaklık ve yönlerinin yüklendiği anlamı ifade eder. bazı işaretler derinlikle ilgili sırlarada muvaffaktır.

Her işaret her medeniyette aynı anlamda kullanılmamış olabilir. İşaret ve sembollerin çözümü adeta satranç ve dama oyununa benzer. Bireysel gömülerin bir kısmında saklı emanetler için bir ya da daha fazla işaret bırakılmış olabilir. Hatta bazı gömülerde üçten daha az işaret bırakılmadığı bilinmektedir. Bu bilgileri göz önünde bulundurursak, arazide bulunan tek bir işaret veya sembole dayanarak define aramak sizi sonuca götürmeyebilir.

Diğer önemli konu ise, işaretlerin kendileri değil, işaretleme mantığı içerisinde çevredeki belirtilerinde önemli yeri vardır. bunun örnekleri, yaşlı ağaç, tek dikili taş tek tepe gibi göze batar olgulardır. Bunları göz önüne alarak arazinin çok iyi gözlemlenmesi, çevredeki tümseklerden tut bitki yapısına kadar tüm coğrafya iyi incelenmelidir. Bu faktörler hedefe ulaşmanızda çok büyük öneme sahiptir. İşaretler üzerinde mesafe tayini yaparken her uygarlığın kullandığı ölçüm sistemi dikkate alınmalıdır.

Define İşaretleri Nasıl Çözülür

Eski uygarlıkların bıraktıkları her işaret aynı anlama gelemeyebilir. Lakin yüzeysel olarak aynı mantığı ifade eder. Benzer işaretleri bire bir aynı yön ve mesafe üzerinde çalışmak doğru olmayacaktır. sadece var olanın aynı olduğunu anlarız. örnek oda mezar yada kapalı mağara gibi. İşaret çözerken şahısların kendilerine ait özel şifreleri olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

İşareti bulan definecinin bitmek bilmeyen çözüm yöntemleri başlar, İşaret çözümü tıpkı satranç oyunu gibidir, bu çok zaman günlerce sürerken bazen aynı gün şah mat olur. Böyle bir oyuna hazır olmayan defineci ise kayanın üzerinde gördüğü işaretin altını kazar. Burada başarı elde edemeyen ise kayanın içinde hazine var sanıp işareti kırar. Biz bunlara defineci değil hayalci deriz. Bir defineci ne pahasına olursa olsun işarete zarar vermemelidir.

İşaretlerin bir çoğu yön ve mesafe verir. Medeniyet ve dönem farklılıklarından dolayı her kültür aynı ölçü birimlerini kullanmamıştır. Bu konu yapacağınız çalışmadan önce nereden başlayacağınızı anlamanıza yardımcı olur, yapılacak tek iş bu işaretlerin hangi dönemde ve hangi medeniyet tarafından resmedildiğini iyi kavramaktır.

Hangi İşaretler Kolay Çözülür ?

1- İşaret doğal afetler sonucu gerçek halinden uzaklaşmış olmaması gereklidir. Yağmur, deprem ve sel gibi doğal afetlerden etkilenmiş yerlerden sonuç almak oldukça zordur.

2- Define aramaktansa kendi elinizde bir define olduğunu ve bu defineyi bu coğrafyada nereye gömerim sorusunu sorarak coğrafyanın uygun yerini bulmaya çalışınız.

3- Araziyi en az 3 gün çıplak gözle iyi etüt edin. Bulduğunuz ip uçlarını yalnız değil birkaç kişinin tecrübelerinden faydalanın.

4- Dikkat edin define işaretleri yalnız başına olmayabilir. Bölgeyi iyi araştırın ikini ve üçüncü işareti bulduktan sonra işaretler arasında bağlantı kurunuz.

5- Sahte işaretlere dikkat edin, Bazı işaretler vardır yön bulmanızda şaşırtıcı olabilir. çözüm sürecinde bu durumu aklınızda çıkarmayınız.

6- Gömen insanın o anki ruh halini kafanızda canlandırın, Para korkaktır onu ne kurnazlıklarla sakladığını unutmayın.

7- Arama alanınızı elinizden geldiği kadar daraltıp minimuma düşürün. Son nokta için size gerekli olan sadece bir metal dedektördür.

Definenin olmadığı yer yoktur

Günümüzdeki dolar ve eurolar , nasıl yastık altındaysa o zamanki servetler de genelde (altın olarak) toprak altındaydı. Servet sahibi kişiler, herhangi bir sebeple ölmeden önce servetlerini, varislerine filan yerde para var diyerek sözlü olarak bırakırlar. servetin gizlendiği bölgeyle ilgili işaretleri de bulmaları için varislerine anlatırdı. Varisler de, daha sonra kendilerine anlatılan kalıcı işaretlerle gömünün yerine ulaşmaya çalışırlar. Definenin bulunmadığı ya da bulunmayacağı yer yoktur. Dünyanın her tarafında mutlaka defineler vardır.

Figürler Nasıl Çözülür

İşaret çözmede önce ihtiyaç duyulan şey; görülen rastlanılan figürün define olup olmadığıdır, kayalar üzerine yapılan bir takım şekiller iş olsun diye yapılmamıştır bunların birer amacı vardır, bunlar içinde dini sembolizme eden, kabileyi sembolizme eden, yerel beyi sembolizme eden kralları sembolizme eden ırkları sembolizme eden bir takım kaya damgaları kullanılmıştır, gömü işaretlerini bunlarda ayırt edebilmek için eski insanların davranışlarını dinlerini gelenek ve göreneklerini çok iyi bilmek gerekir.

Define İşaretleri Nasıl Çözülür Her işaret define değildir.

işaretlerden uygulanan genel mantık; gömünün işarete olan uzaklığı, derinliği bazen miktarı bazen de saklama biçimi şeklinde alfabetik ve matematiksel bir mantık hakimdir.

İşaretleri çözerken aşağıdaki sorulara cevap aramalıyız.

1- Gömü var mı ?

2- Nerede ?

3- Ne kadar uzaklıkta ?

4- Hangi yönde ?

5- Ne kadar derinlikte

6- gömünün saklandığı mekanın şekli nasıldır ?

Şimdi aşağıdaki gibi davranarak cevap bulmamız lazım.

1- Her işaretin bir dili vardır bu dil işaretin oluşturan şekillerin özellikleridir.

Örneğin bir kaya üzerine çöreklenmiş oyma bir yılan olsun, önce yılanın özelliklerini sıralayarak çözmeye çalışalım, Yılanın özelliklerinde bir tehlike anında karanlık kuytu bir yere kaçar bu yer ya bir deliktir yada bir kaya altıdır, yılanın duruşu hareketsiz çöreklenmiş sabit başka hiç bir emare yok o zaman yılanın bulunduğu kayanın altına bakmamız lazım, yılanın diğer bir özelliği savunma silahı zehirdir. o zaman gömüde tuzak olabilir düşüncesi ile yaklaşmalıyız,

2- İşareti kullanan toplum hakkında sosyoekonomik yönde inanç yönünde bilgi toplamak

3- İşaretli kayanın etrafında çevresinde yüzey araştırması yapmak, insan tarafında müdahale edilen bu katmanları keşfetmek okumak bir çok kez insana nokta buluşu sağlar. Çevresinde dikili birbirine yaslatılmış kayalar, tümsek, çukur gibi izleri aramamız lazım

4- bu bilgilerden sonra yinede işareti çözemedik diyorsanız bu konulardan tecrübe edinmiş insanlardan yardım isteyiniz. İşaretleri koruyunuz kırmayınız kırana müdahale ediniz,

Define İşaretleri Nasıl Çözülür
  • Define kazıları ameliyata benzer, işin ehli bir cerrah ameliyattan önce gereken tüm tahlilleri yapar.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.