Volçanın İlk Meskeni ve Türkiye’ye Girişi

 • 4 Ekim 2019
 • 6.081 kez görüntülendi

Volçanın İlk Meskeni; Tonlarca altınlarda olduğundan bahsedilen volçan voyvodanın ilk meskeni kuşkusuz ıstranca dağlarıdır. Bu dağlar Trakya’nın karadeniz kıyılarından başlayıp, bir ucu istanbul diğer ucu Bulgaristana kadar dayanır, uzunluğu ortalama 300 kilometrelik dağ zincirinden oluşur.

Aşağı resimdeki mağaralar Bulgaristan bölgesindedir;  volçanın bu mağarada ortalama 7 yıl yaşadığı daha sonra, sakar (ıstranca) dağları arasında bulunan; Tunca nehrini takip ederek Şimdiki Bulgaristan topraklarından ayrılıp; Edirnedeki Meriç nehri üzerinden Türk topraklarına giriş yapmıştır. Tunca nehri Edirnede Meriç nehriyle birleştiğini hatırlatalım.  Tabi o dönemde Bulgar Türk yok tamamı Osmanlı toprakları.

Bulgar kaynaklarına göre volçan altınların çoğunu bu göçle birlikte yanında götürdüğü iddia edilmektedir, Altın miktarı tam olarak 6 ton olarak kaynaklarda belirtilmiş. Bu rakam Türkiyedeki volçan hikayelerinde 436 ton olarak yazılmış ve inandırılmıştır, bana göre tamamen yalan. doğrusu 6 ton olabilir.

Ayrıca volçan tüm altınları eşkiyalıkla kazanmadı, Osmanlı kervanlarından ele geçirdiği altınlar oldukça fazla, fakat volçan eşkiyalık dışında bağış paralarıda topladığını bilmekte fayda var. Bu para Bulgaristanın bağımsızlığı için Bulgarlardan toplanıyordu. Kısacası Bulgarlardan bağış osmanlı kervanlarını soyarak elde edilmiş tonlarca altın.

Bununla beraber volçanın define bulduğuda rivayetler arasında yerini almıştır. yunan stavrozun elindeki roma haritasını takip ederek 111 adet roma külçesi bulduğu söylenmektedir. her külçe 2 kişinin kaldırabileceği ağırlıktadır.

Aşağı resimler Volçanın ilk meskeni 7 yıl yaşadığı mağara, bu mağaranın içinde yaralı eşkiyalar için doktor odası bile varmış. En üstteki resim volçan işareti, ortadakiler mağarası, alttaki resim ise volçanın yaptığı tuzak olduğu söyleniyor.

Volçanın İlk Meskeni ve Türkiye'ye Girişi

kaynak: define sohbeti

Etiketler:

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Merhaba, meslektaşlarım sevindi, yazma fırsatım var. Valchan Voivode hakkındaki yazılardan çok etkilendim, eğer herhangi biri Bulgaristan toprakları hakkındaki gizliliği hakkında benimle belgeler paylaşırsa minnettar olurum.

  1. Hüseyin Genç dedi ki:

   Merhaba,
   Vılçan Voyvoda’nın Defineleri hakkında çook araştırmacılar var. Bugüne kadar herhangi bir sonuç alınamamıştır. Türk Defineci Mustafa Akifov Vılçan Voyvoda hakkında bütün belgeleri Bulgaristan Kültür Bakanlığına resmi olarak bildirmiştir olup netice alamamıştır.
   Saygılarımla,
   Hüseyin Genç
   Bulgarca biliyorum.

 2. Hüseyin Genç dedi ki:

  Vılçan Voyvoda hakkında yazılanların çoğu yalan.

Yorum Yaz