DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Çakıl Yığınları ve Anlamları

Çakıl Yığınları; Öbeklenmiş mucur taşlar en değerli olandır, altından lahit çıkabilir. orta boy taşlardan yapılmış öbekler biraz daha değersiz oluyor. Genelde oda mezara işarettir değersiz derken aslında değerlidir ama mucur taşlara nazaran değersiz dedik yoksa sağlam mezarı olur.

Daha büyük taşlardan yapılmış öbekler ise; sıralamada 3. sırayı alır. Buda büyük ihtimal oda mezarıdır. çakıl yığınlarının kaya mezarla alakası yoktur; çakılda lahit aranır. Çoğu kez bayan mezarı bulunur.  Özellikle ok atan kadın varsa karşıda çakıl yığını vardır; işte burada muhteşem bir lahit sizi bekliyor.

Çakıl Yığınları ve Anlamları tümülüs

Çakıl Yığınları ve Anlamları Devamı

Definecilerin en sık karşılaşacağı yığma arasında bulunan çakıl yığınlarının altı mezardır. bu yığmalar haddinden fazla büyükse bu Roma dönemine ait  taş yığma tümülüsde olabilir. Küçük boyuttaki  yığmalar bazen karşımıza 3 tane olarak çıkar. buradaki yığmaların büyük olanı yada küçük olanı mezardır. diğer yığmaları sizi şaşırtmak için yapılmıştır.

Yine çakıl yığmalar işaretlere yakın yerlerde olur; bu çoğunlukla orta ve büyük boyuttaki oymalar için  geçerlidir. işareti ölçmeye biçmeye  gerek kalmadan  çevrenize  baktığınızda yığma kendini gösterir. Yığmalar daha çok ova şeklindeki  düz dağlarda olur; mezarları çoğunlukla  2 – 4  metre derinliğinde olur, altında oda olma ihtimali oldukça yüksektir.

Diğer Tecrübe: Çakıl yığınları ve taş öbekleri aynı mantığı içermektedir, her ikiside malın habercisidir, genelde oda mezar olan bu çakıllar  bazen derinlik olarak 2-2,5 metrelere kadar inmektedir.  bunların girişi olmaz ineceksin kapağı kaldıracaksın malı alacaksın, dehliz falan aramayın  ne  varsa altındadır.

Bu yığınların oluşması ölü gömme geleneğiyle alakalıdır. ölü defin edildikten sonra mezarı kutsamaya gelen ziyaretçiler eline bir taş alıp mezarın üzerine atar; yıllar sonra baktığında burada taş öbeği oluştuğunu görürsün. Öbek ne kadar büyükse defnedilen kişide o kadar büyüktür. yani önemli biridir.

Arazide dolaşırken bir çok çakıl tığını bulabilirsiniz, bunların çoğu çiftçilerin topladıkları yığınlardır, burada şöyle bi ayrıntı var bunu gözden kaçırmayın, çiftçiler arazilerindeki taşları toplarken daha önce toplanmış taşların üzerine yığar. Durum böyle olunca eski mezarın üzeri bir kat daha taşla yığılır. Aslında tüm yığmaların altı itinalı bir şekilde araştırılmalıdır.

Çakıl Yığınları ve Anlamları Resimler

Çakıl Yığınları ve Anlamları
Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  Slm erhan yas yığmalar uckenmi uckense ufak olanı 2mr kare olarak tasları dıkkatlice kaldır bide taşlarada bak goz yaşı şişeside bula bilirsin cömlekte cıka bilir ama 1.5 2mt arasında aşşayı doğru in

 2. murat dedi ki:

  dagın tepesinde taşlarla örülmüş büyük bi kuyu var ama kuyu taşlarla geri doldurulmuş

  1. Anonim dedi ki:

   Nerdededır

 3. murat dedi ki:

  dagın eteginde büyük bir dikili taş var taşın altı büyük bir kaya var taşın kuzeyinde 200m ileride bir kuyu var15m derinligi var kuyunun 2m dogusunda taşta 3 basamak merdiven var

 4. Riay dedi ki:

  Selam..yuvarlak oymalar ve yıgma çakıl işaretler var elimde..nasıl irtibat kura bilirız?

  1. Anonim dedi ki:

   Nerede

 5. gariban dedi ki:

  Elimde cok guzel isretler var bana yardimci olabilecek varmi

  1. ALİ Sari dedi ki:

   Merahaba yardımcı olmak iyidir

 6. Gogozaz dedi ki:

  Arkadaslar çakıl yığma mezar bulduk üst kapağı çıkardık yaklaşık 1 metre yok enine boyuna elenmiş toprak çıkardık ceseti aldık ayak kısmından aşağı doğru 2 metre kazdik oda elenmiş toprak bildiğimiz kuyu biçiminde Horasan veya başka bişeyle iç kısmı komple sıva olmuş bana bi yardimci olurmusunuz ne yapmam lazim

 7. Apollon dedi ki:

  çakıl yığmaların mezarları sağlamdır iyi eşya çıkar adamın sülalesini zengin eder. yalnız çakıl yığma 3 taneyse bazıları sahte çıkabilir çıkanı gördük tecrübemiz var.

  1. Bayram dedi ki:

   Bende 4 tane yıma mezar var hangisin de oldugunu bilmiyorum yardım cı olurmusun

   1. ats dedi ki:

    oluruz kral yarısı bizim ama

 8. Abdullah dedi ki:

  Hac ve sunaklarvar nida taşyıgmalar var

 9. Abdullah dedi ki:

  Ben tarlada toplu Kaya mezarı var nasıl tam yerini bulabiliriz