Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Taşı Kırıp Altın Arayanlar

Taşı Kırıp Altın Arayanlar

Definecilerin yaptığı en büyük cahilliklerden biride taşı kırıp içinde altın aramasıdır. Bu o kadar yaygın bir cahillik ki neredeyse her define sohbetinde karşımıza çıkar. Evet arkadaşlar taş içinden define çıkmaz değil çıkar fakat bu çok zayıf ihtimaldir.  Hele define işaretini kırıp içinde altın aramak külliyen cahilliktir bunu yapanlar yaptı sakın siz yapmayın.

Önce size taşın içinde neden define ararlar hangi taşlarda define olur onu anlatalım.

İçinde define olan taşlar

1- O (halka) işareti olan taşlarda define bulma ihtimalimiz vardır. Tabi bunun yanında başka işaret olmaması lazım. Taşta kesme taş yani yontulmuş yapı taşı olmalı. Bunların bazılarında taş kırılıp definesi alındı.

2-  Eski evlerde ocak altları veya temel taşlarında define olma ihtimali vardır. Halbuki bunu bile kırmadan içinde define olup olmadığını anlamanın bir ton yolu vardır. Örnek olarak kişi bu taşın içine defineyi nasıl koydu! Bu taşta ya bi delik olması lazım, yada taş horasan ile sıvanmış olması lazım. Böyle bir ip ucu yoksa bu taşı kırmanında anlamı yoktur.

3- Taşa saklanan diğer defineler ise kiliselerde karşımıza çıkar. Kiliseye yardım toplamak için girişlere koyulan taş vardır. Bu taşın içi boş ama tepesinde metal para girecek kadar delik olur. Bu delikten içeriye para atılır. Bu parada uzun yıllar sonra çıkarılıp kilisenin bakımı için harcanır.  Böylesi taşa dikkatli bakarsanız ortasından ikiye ayrılabilir şekilde çizgisi vardır. Çizginin üstü ve altı 2 ayrı taş olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.  

Öncesinde tek taş iken ortadan ikiye ayrılıp her 2 parçanın içi kazan gibi oyulduktan sonra birleştirilir. Üste para girecek kadar delik yapılır.  Bu taşı kırmadan önce dikkatli incelerseniz yazdıklarımı yada benzerini mutlaka fark edersiniz. Verdiğimiz resme dikkatli bakın bu resimdeki taş değil horasandır. Bunları bile kırılmadan metal arama dedektörleri ile teyit edilmeden kırılmamalıdır.

Kilise Taşları

Aynı şekilde kilisenin muhtelif yerlerindeki yapı taşlarının içinde altın olma ihtimali vardır. Buda yukarıda söylediğim gibi. Kilise yapılırken bazı yapı taşları oyulup içine para koyulduktan sonra yapı taşı haline getirilir. Sonrasında duvar yada benzer yerlere yerleştirilir. Buda ilerleyen yıllarda kilisenin tadilatı için kullanma amaçlı yapılan işlemdir. Tabi ki bu taşların yerlerini sadece kilise papazları bilir. Savaş sefer sebebiyle kilise terk edilir. Sonraki yıllarda tekrar faaliyete geçirilmek istenirse başka bir papaz buradaki hangi taşta altın var onu bilir.

Bunlar dışında her önüne gelen taşı kırıp içinde define aramak külliyen ve milliyen cahilliktir. Hele-ki arazide bulunan taşta define olma ihtimali neredeyse sıfırdır. Bu yetmemiş gibi define işaretini kırıp içinde altın arayanları tarih hiç bir zaman affetmeyecek. Yukarıda saydığım taşlar bile kırılmaz dikkatli baktığınızda kolayca anlaşılabilir yapıya sahiptir. Taş kırarak define arayanlar defineci falan değil ap açık tarih düşmanıdır. Bunlar hemen tespit edilip gerekli yasal işleme tabi tutulmalıdır.

Sizlere katıldığım bir define sohbetindeki heykel skecini anlatayım.

Orta yaşlardaki defineci arkadaşımız bulduğu heykel büstünü günlerce sakladıktan sonra  bu sırrı daha fazla tutamayıp  oturduğu kahvehane arkadaşına anlatmış. Yaklaşık 30 kilo ağırlığındaki heykel büstünün ne işe yaradığını bilmediği gibi para edip etmeyeceğinden emin olamayan her iki definecide günlerce şaşkın sohbetler edermiş. En sonunda birinin canına tak etmiş; demişki,  bence altın heykelin içinde, en iyisi biz bu heykeli kıralım. Ve heykeli kırmışlar. İçinden ne altın nede başka bişey çıkmamış. Bu durumdan çokta rahatsız olmayan defineciler hayatlarına normal şekilde devam ederken, aradan geçen 2-3 yıl sonra  evlerine gelen misafiri gezdirmek için müzeye gitmişler.

Müzedeki heykel büstlerine gören defineci şaşırmış kendi kendine yaw benim bulduğum heykel bunlardan çok daha güzeldi acaba odamı değerliydi diye. Kafasını tırmalamaya başlamış, çokta dayanamayıp olayı anlatmış sonrasını siz düşünün…

Ah benim cahil definecim heykel bulunurda içinde altın var diye kırılırmı ben size ne diyeyim..

Yorumlar

  1. Sedat dedi ki:

    Merhaba ayse kimle kazidiniz alani

  2. Apollon dedi ki:

    taşın içine altın nasıl girecek biraz kafayı kullanın kesin biyerini delmişlerdir parayı sokup sonra orayı horasan ile sıvamışlardır. taştan şüpheleniyorsan bakarsın horasan varsa tamam yoksa yoz taşı ne yapacaksın.

  3. İbrahim dedi ki:

    ABİ bizde mavi bi taş var çok zor kırılıyo açık mavi rengi horosan olduğunu düşünüyoruz üstünden su geçiyor içinde sanki parmak izleri var ne anlama geliyor yada bi anlamı varmıdır