Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Yunan Mitolojisinde Kadın Canavarlar

Define işaretleri çözümünde mitoloji önemli yer tutar. Çoğu zaman mitolojik bilgi sizi defineye götürür. Eğer iyi bir defineci olmak istiyorsanız mitolojileri ve dinleri mutlaka bilmeniz gereklidir. Yunan mitolojisindeki canavarlar, tamamen acımasız insan hayal gücü tarafından yaratılmış, gerçek dışı, var olmayan yaratıklardır.

Tayfon

Yunan Mitolojisinde Kadın Canavarlar

Üst resimdeki Tayfon “Tüm Canavarların Babası”. Typhon, Tartarus’un babası olan Gaia’nın son çocuğuydu. Ve Yunan mitolojisindeki tüm yaratıkların en güçlü ve en ölümcül olduğu kabul ediliyor.

Ekidna

Yunan Mitolojisinde Kadın Canavarlar

” Ekidna Canavarların Anası”. Parıldayan gözleri ile yarı kanatlı bir kadın ve kocaman pullu bir yılandı. Üst tarafı baştan çıkarıcı bir kadın olsada alt tarafı yılan gibi sürüngen bir vücuda sahipti. Ölümsüzdü ve kurbanlarını canlı canlı yemeyi severdi. Yerin derinliklerinde bir mağarada yaşıyordu.

Gorgonlar

Gorgonlar, saçları zehirli yılanlardan yapılmış üç ölümcül kız kardeşti. Ve sadece gözlerinin içine bakarak herkesi taşa çevirebiliyorlardı. Ünlü kız kardeşler Stheno, Euryale ve Medusa idi. Medusa kesinlikle türünün en ünlüsü ve en kötü olanıydı. Bazı hesaplara göre, o her zaman korkunç bir canavar değil, Athena Tapınağı’nda güzel bir rahibeydi.

Sirenler

Yunan Mitolojisinde Kadın Canavarlar

Sirenler denizlerde yaşıyorlardı. Güçleri üst vücut görünümlerinde yatıyordu: Güzel, genç kadınlardı ve şarkı söylerken büyüleyici bir sesleri vardı. Şarkılarını adalarından geçen denizcileri cezbetmek ve katletmek için kullandılar.

Scylla

Yunan mitolojisine göre Poseidon’un özlediği güzel bir Peri kızıydı. Poseidon’un ortağı kıskanç Amphitrite, onu bir canavara dönüştürerek banyo suyunda zehirledi. Sonra Balık gövdeli kıza dönüştü ve dışarı çıkan köpek kafaları vardı.

Charybdis

Charybdis, Yunan mitolojisinde korkunç kadın canavardır. Poseidon ve Gaia’nın kızı olduğu düşünülmektedir. Boğaz’ın Asya kıyısında (dar, doğal bir boğaz ve Avrupa ile Asya arasındaki kıtasal sınır) Scylla’nın karşısında yaşadı. Charybdis büyük bir girdaba benziyordu ve devasa, keskin dişleri olan canavar ağzı ile gemiyi ve denizcileri yutmayı bekliyordu.

Empusa

Empusa şeytani bir dişi canavardı. Tek ayaklıydı, bronz bir sandalet giyiyordu. Gece boyunca gezerdi. Empusa her türlü biçimi alabilir ve kadınlara ve çocuklara değişik şekillerde görünürdü. Bir kaltağa, ineğe ya da güzel bir kıza dönüştürebilirdi.

Harpiler

Harpiler, Yunan mitolojisinde kadın başlı kartallardı. İnsanların ruhlarını “çivilediler” ve kanunları çiğneyenleri, doğal düzene karşı işlenen suçlardan dolayı insanları cezalandırırdı. Biri kaybolduğunda, harpiler tarafından götürüldüğüne inanılırdı.

Lamia

Lamia, Libya’yı yöneten güzel bir kraliçeydi. Zeus ile yasak aşk yaşamaya başlamıştı. Hera onu kıskandı ve çocuklarını öldürdü. Lamia, üzüntüsü ve deliliği nedeniyle kendini çocuk yiyen bir canavara dönüştürdü. O zamandan beri, diğer annelerin çocuklarını kıskançlıktan kapıyor. Gözlerini çıkarabilir ve istediği zaman tekrar yerine koyabilirdi.

Devler

Devler muazzam büyüklükte varlıklardı. Yunan mitolojisine göre, insan benzeriydiler, ancak boyları çok büyük ve güçleri karşı konulamazdı. Vücutları pulluydu. Kalın saçları ve uzun sakalları vardı.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.