Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Defineciler İçin Tılsım Çeşitleri

Tılsım Çeşitleri; Sarp kayaların dehlizinde saklı defineler ve hemen baş ucunda duran tılsımlardan bahsedelim. Definecilerin almaya çalışıp cinlerin vermediği hazineler. 

Hepimizin bildiği gibi tılsımlar her zaman ilgi çeker. Nedeni ise insanların gözle görünmeyen güçlerin nasıl bir varlık olduğunu hep merak etmesinden kaynaklıdır. Bu tılsımlar en çok eski din adamları, rahipler, kahinler ve büyücüler tarafından yapılır. Tabi nasıl yapıldığını merak eden bazı kişilerde bu tılsımları öğrenip yapmışlar. Her yapılan tılsımda başarılımı değilmi bunu biz bilemeyiz. Biz sadece bölgedeki işaret yada sembolleri göz önüne alarak, yerin tılsımlı olup olmadığına bakabiliriz.

Bakın; Günümüz hocalarında nasıl tılsımı çözerim deyip insanları kandıran varsa, geçmişte tılsım yapıyoruz deyip insanları kandıranda mutlaka vardır. Bu şekilde yapılan tılsım kendisinden beklenen etkiyi göstermez. Umarım defineci arkadaşların karşısına çıkacak tılsımlı yerlerde bu şekilde olur.

Tılsım neden yapılır ?

Antik çağda tılsım yaptıranların o kadar çok nedeni var ki anlatmakla bitmez. Ben size sadece bir kaç tanesini yazayım.

  • Korunmak,
  • Şöhret,
  • Zenginlik,
  • Güç,
  • Rakipleri alt etme,
  • Karşı cinsi etkileme

En çok yapılan tılsım çeşidi bunlardır.. Bir tılsımı üzerinde taşıyan kişilerin kendine göre alması gereken sorumluluklar vardı. Mesela güç için yapılmış bir tılsımı üzerinde taşıyan kişi, cinsel ilişkiye girmeden önce bu tılsımı mutlaka çıkarmalıdır.

Zenginlik için yapılan tılsımı taşıyanlarda ateş ile demiri birbirine karıştırmamalıdır. Ateşe soğan kabukları atmama gibi sorumlulukları vardır. Bunlar tabi ki tılsımı yapan kişi tarafından tılsım yapılan kişiye ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Gelelim definecileri ilgilendiren tılsım çeşitlerine.

Tılsım çeşitleri

1: Bölgesel Tılsımlar
2: Yerel Tılsımlar ve İşaretle belirtilmemiş tılsımlar
3: Sahiplenme (Definenin Başındaki Tılsımlar)

Bölgesel Tılsımlar

Antik çağ insanları kendilerini düşmana karşı güvende hissetmek için; canıyla bedeninin ayrı yerlerde olduğuna inanmıştır. Bu düşmanın en önemlisi tabi ki şeytandı. Şeytan birçok dinde insanları kötülüğe teşvik ettiğine inanılan yaratıktır. Antik çağ insanlarına göre şeytan doğa üstü güçlere sahiptir. Sürekli insanları kötülüğe sürükleyen varlıktı, bu bazen iblis sözcüğü ile karşımıza çıkar. Şu var ki; şeytan hiç bir zaman cehenneme hapsolmuş biri olarak tanınmadı. Tam tersi istediği her yere giren çıkan biri olarak tanındı.

Böyle bir düşmanın varlığından haberdar olan insanlar, önlem almak için kendilerini koruma amaçlı tılsıma başladı. Tılsım Çeşitleri arasında en önemli tılsım işareti kuşkusuz haç işaretidir. Hac işareti şeytana karşı koyabilecek en önemli semboldür. Hac işaretinin mezarlara yakın yerlere yapılma nedeni budur. Bazı mezarlar şeytan tarafından rahatsız edileceği düşünülerek, yakın yerine istavroz ve benzer şekilde başka tılsımlı işaretler koyulur. Bu işaretlerin mezarı koruyamayacağı düşünülerek, işaretler hac ile desteklenir. Mezarlar hac’ın baktığı yerde yada uzun kol tarafında olmasının nedeni budur. Bu bazen uzun kol tarafında değil, uzun kol tarafının arka tarafında olur.

Burada anlamamız gereken hac işareti ne tarafı koruma altına almışsa, mezarlar o tarafta olur. Tabi ki biz burada şeytanı örnek gösterdik. Bu mezara nereden kötülük gelirse gelsin hac her zaman görevi başındadır. Biz buna bölgesel tılsım diyoruz.

Yılan ve balıkta yine en önemli tılsım işaretidir. Özellikle yılan tılsımı en belalı tılsımdır. Kurtulması uzun zaman alır. Bölgesel tılsımlar en çok kilise ve bayan mezarlık alanlarında olur. Burada göreceğiniz hac işaretleri bölgenin tılsımlı olduğu anlamındadır. Özellikle kayalara yapılan dikey pozisyondaki haclar, anlatmaya çalıştığım konuyla doğrudan ilişkilidir.

Bayan mezarlı neden tılsımlanır ?

İnanışlara göre şeytanın lejyonları kadınları etkilemek için keçi, geyikler bazende süpürgelerin üzerinde çıplak uçtuklarını biliniyordu. Kadınların zayıf ve güçsüz oldukları için, şeytanlar tarafından baştan çıkartılmaması için mezarların bir çoğuna tılsım yapılırdı. Defineci arkadaşların bu paragrafı dikkate alarak özellikle roma dönemine ait bayan mezarlarında dikkatli olmaları önerilir.

Yerel Tılsımlar

Yerel tılsımların bölgesel tılsımlardan farkı sadece bulunduğu bölgeye hükmeder. Sistemin işleyiş şekli aynıdır, tek farkı geniş bir alana değil, sadece bulunduğu bölge için geçerlidir. Bu tip yerlerin 3 – 5 metre ilerisinde yapacağınız çalışma sizi etkilemez. Bu tılsımlanmış yerin dışında kaldığı için tılsımın sizi etkilememesine neden olur. Bu tabi ki tılsımlı yere kazma vurana kadar. Ne zaman tılsımlı yere kazma vurdunuz; koruyucu güçler (üç harfliler) sizi oradan uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yaparlar.

Bu bazen çocuk ağlaması, yer sallanması ve iş kazaları gibi olmadık şekilde karşımıza çıkar. Çalışma yapan arkadaşların gergin ve sinirli olması bile tılsımın olduğuna işarettir. Arkadaşlar arasında husumet çıkmasına bile neden olurlar. En güvendiğiniz arkadaşınız bile size hile düşünmeye başlar. Kısacası orada çalışma yapmamanız için ne gerekiyorsa yaparlar.

Birde işaretle belirlenmemiş tılsım çeşitleri vardır, bunu dışarıdan anlamamız neredeyse imkansızdır. Bunlar sadece kazı esnasında anlayabileceğimiz tılsımdır. Örnek olarak büyük yuvarlak oymaya ait mezar bulduk, dışarıda tılsım olduğunu belirten hiç bir işaret göremedik. Kazdığımız bölgede karşımıza çıkacak bazı mantık dışı olaylar buranın tılsımlı olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Mesela tahminimizden daha derinde akrep, yılan ve kurbağa çıkarsa, buranın tılsımlı olduğunu anlayabiliriz. Buna yer sallanması yada duyacağımız garip seslerde dahildir.

Bazı defineci arkadaşların yerin 3 – 4 metre altından evcil hayvan çıkardığı olmuştur. Bu tür yerlerde inatçı olmamak gereklidir. Kendinizi başarısız ve tembel hissedebilirsiniz lakin çok inat iyi değildir. Cinler ruh gücü, iman, takva boyutu yeterli olmayan kişileri kontrol altına alabilir, istediklerini yaptırabilir. Bu konuda defineci arkadaşların dikkatli olması gereklidir.

Tılsım Çeşitleri Sahiplenme

Sahiplenme olayı diğer tılsımlardan biraz farklıdır.  Sadece mal sahipsiz olduğu için cinler tarafından sahiplenmiş tılsım türüdür. Bu tılsımın diğerlerinden tek farkı çok fazla inatçı ve yapışkandır. Bunlar size gömüyü bulmanızı zorlaştırır. Defineyi kaydırma, yanlış yeri kazma gibi sizi şaşırtacak hamlelerde bulunur. Sizi korkutan sinir sisteminizi bozan işte bunlardır..

En sık rastlanan olaylardan biride define cihazları aynı noktayı çekmeyip sürekli yer değiştirmesidir. Buda defineci arkadaşların en sık karşılaştığı olaylardandır. Bu tip yerlerde inatçı olmak sizi sonuca ulaştırabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.