Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kabartma insan adam kaya mezar işareti

Resimde gördüğünüz kabartma insan işareti kaya mezar işaretidir, buradaki kaya mezara defin edilen kişi olarak kabul edilir, yaşadığına ve evine baktığına inanılır. Bunlar bazen evine değil kudüse bakar.

Bu işarete baktığımızda önce kabartma sanatındaki güzellik dikkatimizi çeker, kabartmanın her bir yeri ayrı sanat eseridir. Ve bir anda dikkatimizi çeken şey alt sağdaki oyuktur. Burayı kim neden oysunki diye düşünmeden geçemeyiz.

Burayı oyanlar definecilerdir, muhtemelen arka tarafta boşluk varmı diye kontrol ettiler. Çoğu kaya mezarları üzeri horasan sıva olduğu için üstten baktığında çok belli olmaz. Buradada aynı şey söz konusu olabilir diye delik açarak arkada boşluk varmı diye kontrol edilmiştir. Olmayınca bırakılmış, eğer olsaydı şu anda bu güzel kabartmadan eser kalmayacaktı.

2. resim ise bir tür medeniyet süslemesidir, böylenin askerler tarafından korunduğu resmedilmiştir. Öndeki yatay kayadaki oyma ise ölen askerleri kutsamak için yapılmış sunak taşıdır. Bu taşın başında ayinler düzenlenir ölüler kutsanırdır. Kabarma insan figürleri çoğunlukla kaya mezar olduğu düşünülürse burada ölen askerlere ait kaya mezara rastlamak mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.