Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Manukyan Belgesinde Adı Geçen Yerler

Manukyan Belgesinde Adı Geçen Yerler, Tomoryani

Manukyan belgesinde adı geçen önemli noktalar belge üzerinde gösterilmiştir. Belgenin sağ üst köşesinde doğu, batı, güney ve kuzey yönleri belirtildi. Ana merkez vezir kale olarak başlamak istiyorum.

Güney batı: Vezir kalenin güney tarafına doğru devam edersek kuru dereyi görürüz. Piramit kaya, karanlık dere, yine başka bir kuru dere ve kudret kale vezir kalenin güney batı tarafında kalmaktadır.

Vezir tepenin batısı: Vezir tepenin batı tarafında vezir tepeye gelen yol vardır. Bu yol üzerinde sırasıyla, hayvan bağlama yeri, 7 delikli taş, kesik taş, mavi gök taş, köprü ve Kara ali değirmeni bulunmaktadır. En son Kara ali değirmeninin geçince vezir kale yoluna giriş yaparsın.

Kuzey batı: Vezir tepenin kuzey batısında ise sırasıyla mağaralar, dikili taş, hakiki yapılmış değirmen, yer almaktadır.

Kuzey: Vezir kalenin kuzeyinde araştırma yapmanıza gerek yok resimde gördüğünüz gibi kuzey tarafı boş.

Kuzey Doğu: Vezir kalenin kuzey doğusunda ilk dikkatimizi çeken önemli yer cehennem deresi. Cehennem deresinin bir ucu kara gözler mahallesine iner.

Doğu: Vezir kalenin doğu tarafında sırasıyla horasandan zemin, büyük tabiattan zemin, kara gözler mahallesi vardır. Buradan sola doğru devam ettiğinizde orada kara dere, küçük sakar balkan ve kara göl vardır. Kara gözler mahallesinden sağa devam ettiğinizde kulübelere rastlarsınız.

Not: Kudret kaleye yeni mahalleden gelinir, belgedeki adı geçen bütün yerler buradadır. Lakin aralarındaki mesafe belgedeki gibi yakın değil kilometrelerce mesafe vardır. Define Sohbeti MendereS.

Not: Bu belge Volçan belgesi değildir. Timoryani belgesidir.

Eşkiya Manukyan Belgesi Nin Tamamı

Yorumlar

  1. SEFABİLADER dedi ki:

    ARKADAŞLAR BANA KAHRAMANMARAŞ TA BULUNAN KUDRET KALESİNİN TAM YERİNİ VERECEK OLAN VARSA BANA YARDIMCI OLSUN.

  2. Fatih_kulllll dedi ki:

    Düşünün soygun yapacaksınız tonlarca altını alıp kaçacaksınız. Bu belgelerde bahsedilen miktarlar çok yüksek. Zabtiyeden kaçamazsınız. Yükünüzle ilerleyemezsiniz. Uzun mesafelere gidemezsiniz. Bu şu demek iki gün demeden enselenirsiniz. Hele bir de elinizdeki malzemeyi gomeceksiniz. Bahsedilen şekilde yapacaksınız.. Zaptiye kazdigin çukura gömer adamı. Bunlar palavra.. Şaşırtmaca. Gelelim işin doğrusuna. Eşkıya dort grub olur. Birincisi yerel eşkıya ikinci genel eşkıya üçüncüsü yapılan soygunları tahliye eden başka noktaya sevk eden tacir görünümlü eskiya. Birde eşkıyaları kullanan derin güçler.. Osmanlıyı mali yönden çökerten bu yasa-dışı örgütlenmeler devlet kademesinde (Maliyeci asker mulki idare amirleri gibi) sivil toplum kuruluşlarında (kilise manastır ticari gemiler gümrük vs.) Paralel devlet yapilanmasi gibi..Tam bir kuresel kombine suç örgütü. Dünyada bu yapılanmayı kim başarır.. Bunca mal varlığını hangi güç odakları kullanmak ister. Ne amaç uğruna kullanmak ister. Az para değil Islam coğrafyasından elde ettikleri mal varlığı bir milyon ton altın vs. gözüküyor. Cevabi aslında çok açık.. Son iki yüzyıldır Osmanlı ve Islam coğrafyasında yaşananları analiz ederseniz cevaba kolayca ulaşırsınız. Peki bu mal varlığı nerede? Bence bu soygunları yapanlar ayrı tahliye edenler ayrı daha önceden hazırlanmış bölgelere tahliye edenler ayrı hazırlanmış bölgelere koyanlar ayrı koruyan ve gözetmenler ayrı. Bu da şunu gösteriyor. Ticaretin yogun oldugu deniz kiyisi kentlerde manastırlarda görev alan kardinaller direk papadan emir aldıklarına göre.. Bu kardinaller gizli örgütlenmelerle mutlaka bağı olduğunu düşünelim. Yoksa o makama getirmezler. Bu deniz kıyılarına yakın büyük nehir kenarlarına ve ticaretin dondugu gayri müslimlerin yaşam bölgelerine yakın noklara tahliye etmiş olabilirler. Özellikle sozde Israil e yakın kıyılar. Mersin Antalya Muğla belki bi ihtimal Aydın Izmır Manisa.. Belkide bu örgüt M.Ö. 1000 yıllarına kadar dayanabilir. Ilmunati tapınakçılar masonluk vs. gibi.. Buda şunu gösterir dünyadaki bir çok kayıp malvarlıkları bu bölgelerde olabilir. Dusunun bundan 3000 yıl öncede ikiyuz yil öncede bugünde en hizli ve guvenli tasimacilik deniz yoluyla oldugunu unutmayiniz. Bu soylediklerim sadece dusunce urunudur. Allah bu ümmetin ve devletimizin yardımcısı olsun..

  3. Anonim dedi ki:

    kudretvekürtkaletamamenbalkandadırboşahayalkürmayın