Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Müzeye sikke verdim etütlük dediler

Müzeye 1 adet bronz M sikke verdim evrak verdiler. 1 ay bekledim tlf açtım etütlük dediler, kağıt yolladık dediler ama elime hiçbir şey geçmedi. Üzerine bir bardak şu içtim.

Cevap: Teslim-Tesellüm Belgesi verdiler mi..? Kaç adet verdiniz..? Verdiğiniz sikkenin cinsi neydi..? (altın-gümüş-bakır-bronz)

Etütlük ne demekmiş? Nerden buldun felan diye soruyorlar mi, izinsiz aramamı yaptın falan diye.

ETÜTLÜK ESER .

Etütlük Eser: 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına giren, ancak Eser Envanter Defterine kayıt edilecek nitelikte olmayıp bilimsel amaçla kullanılabilecek korunması gerekli eserler

Tasnif ve tescile tabi olup müzelere alınmasına gerek görülmeyen kültür ve tabiat varlıkları ile etütlük nitelikli kültür ve tabiat varlıkları

MADDE 10 –(Değişik 19/01/2012 tarih, 28178 Sayılı R.G) (1) Korunması gerekli etnografik nitelikli kültür varlıklarından müzelere alınması gerekli görülmeyenler ile bu nitelikte olup da sahiplerince müzelere satılmak istenmeyen taşınır kültür varlıkları için bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2’de yer alan Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi düzenlenerek iade edilir.

(2) Etütlük nitelikteki kültür ve tabiat varlıklarından müzede bulunması yararlı görülenler eskilik ve sanat değerine bakılmaksızın etütlük eser defterine kayıt edilmek üzere müzelerde muhafaza altına alınır.

(3) Ek-2’de yer alan Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi alanlar ilgili müze müdürlüğüne en az üç yılda bir varlığın kendisinde bulunduğuna dair bildirimde bulunur, gerektiğinde müze bu süre dolmadan da denetim yapabilir veya bildirimde bulunulmasını isteyebilir. Belgede belirtilen kültür ve tabiat varlığını kaybedenlere ve zarar verenlere değeri ödetilir.

(4) Müzeye getirilen ve bir yıl içinde sahiplerince geri alınmayan varlıklar müzelerde korunabilir, durumlarına uygun olarak kayıt altına alınabilir veya usulüne uygun olarak Devletçe satılabilir.

Diğer Yorum: zaten m sikkenin fazlaca bi değeri yok evrak vermeleri senin açından iyi ne umuyordun ki para vereceklerinimi.

Devamı:

Yorum: Sordular nereden buldun diye bitpazarından dedim bişey demediler ben yem attım bir tane kaybettim devlet çık şey kaybetti.

Yorum: Valla müze beyler kusura bakmasın. değersiz olmayan hiç bir şeyi müzeye götürüp vermem. Değersiz olanlarıda bir gün fidan dikmek için toprağı eselerken, yada arazide su bulmak için çubukla kontrol yaparken jandarma hazretlerine denk gelirsem diye elimde evrak bulunsun diye veririm. Tamam devlet 18 yaşında ve her zaman haklı olabilir, ama mahallenin hırçın ergenide benim…

Yav hemen Sakarya firata bağladınız. Benim kadar vatan sever yoktur aranızda. Benim demek istediğim devlet kanununda getir eserini al paranı diyor. BEN MUZEYE GİTTİM ORDAKİ BAYAN BANA İLK BASTA 5 LİRA ONLİRADA VEREBİLİR DEDİ… BEN BURDAN SİKKEYİ VERMEYİP ÇIKSAM NE OLUR DEDİM USTU KAPALİ CEZA EVİ DEDİ… ELİMEDE ALDIM KAPIYA KADAR GİTTİM GERİ DÖNDUM JETON SONRADAN DÜŞTÜ VER MESYDİM CEZAEVİ YOLU GÖRÜKECEKTİ… HALBUKİ DEĞERİNİ VERSELER KİMSE KORKMAZ… YURT DIŞINA KAÇIRMAZ DEVLETE KALIRDI AMA SONUÇ BU İSTE. DEVAMİDA HİÇ KUSURA BAKMAYİN YURT DIŞINA.

Diğer Yorum: Bende bir ay öncesinde vermiştim. Bugün elime bi yazı geçti etütlük eser diye. Ne yapmam getekir itiraz etmem gerekir mi.

Cevap: Prosedür devam ediyor. Sonucunu bekleyiniz bence.

Başka bir yorum: Evet bende müzeye götürdüm geçen sene 1 tane M harfi olan sikke aileden biri bulmuştu aynı arazide biz inceleyip size bilgi vereceğiz dediler.

Yorumlar

  1. Mehmet dedi ki:

    Ben götürdüm pişman oldum bana verdiği faturalı evrakta kötü durumda yazmış sikke için oysaki öyle bı durum yok müze müdür açıkça dedi ki para etmez bu tamam geri ver o zmn deyince olmaz bı kere getirmişsin ve ben görmüşüm ben devletim kanuna karşı gelemezsin dedi kisacasi aklı olan goturmesin müzeye sonrası hayal kırıklığı