Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Pehlivan Kaya, Tekne Kaya ve Kurt Kaya

Pehlivan Kaya, Tekne Kaya ve Kurt Kaya

Çatağın batı tarafında 2 dik taş var. Pehlivan gibi tutuşmuşlar karşılaştıkları yerde bir tarafında ibrik diğer tarafında leğen var. Aralarında taşlar var, oldukça derin kazarsan tabakları bulacaksın. Onların altında da bir harbi var kazmaya devam ediyor ve sabrını tüketmeden umudunu tüketmeden. Bu arada inancını kaybetmeden azimle çalışmalısın. Bütün işin tılsımı sabır inançtır. Azim ve cesaretle aşağı ineceksin.

Buradan yukarı çıkan bir yer bulacaksın buradan yukarı çıkıyorsun woyvodanın taştan oturma yerini göreceksin. Bu oturak taşının hemen yanında bir dehliz göreceksin. Önünde bir istavroz ve elma resimlenmiştir. Dehliz aşağıya doğru iner inilmesi halinde burada bir ayakkabılık görürüz …?…oturduğu yerin önünde taş üzerinde bir el bir bakırı tutar vaziyette resimlenmiştir. ..?..

Oturduğun yerin arkasında 6 adım ilerde insan boyunda bir kanara var bu kanarada bir yazı var diye buradan yine tekne kayaya gideceksin. Buradanda derenin suyunun akış istikametinin tersine yani yukarı doğru gideceksin. Kurt kayayı geçip kesik taşa yaklaşacaksın kırcaali yolundan aşağı inip değirmene çıkacaksın. Bu değirmene aba yada atla gidilemez ancak ve de ancak yürüyerek gidebilirsin. Değirmenin bir tarafı ana kayadır. Diğer tarafında bir taş üstünde işlenmiş savak vardır. Ona su oluğu tutturulmuş. Değirmenin yanında karak konusu var buradan merdivenlerden savağa ineceksin ..?.. .

Sudan öbür tarafa geçmek için yan yatmış bir ağaç var bu ağacın dibinde bir kaynak var ..?.. Akar suyun yanından yukarı doğru gideceksin bir yaşlı meşe var ..?.. O sudan yukarı doğru devam ediyorsun bir taş bulacaksın bu taşta ayrıyeten bir istavroz var ..???

Pehlivan Kayaların Göründüğü Yer

Burada pehlivan kayaları görürüz, pehlivanların birinde koç kafası ve leğen, diğerinde ise domuz kafası ve ibrik görürüz. Buradan kopana nın yanına gideceksin, buraları çok iyi araştırman gerek, burada bir insanın sığabileceği bir kovuk olacak. Burası benim yattığım yerdir, kafa kısmının üstünde bir istavroz gözlemen gerek. Burada paramız mevcuttur, burayı uzanarak dirseğimin altına ve popo mun altına para koyup sıvadım.

Yukarıdaki kanarada bir keçi patikası var burada bir koltuk kayası görebilirsiniz paralarımız zengiyanın altındadır. Aynı yerde elma içinde istavroz mevcuttur, istavrozlu elmada üç adet para sıvalıdır buranın kanıtı budur. Koltuktan bakınca bir yarık göreceksin yarığın olduğu yere gel, bu yarıktan aşağı doğru baktığında bir alanlık göreceksin. Bu alanda iki çizme dolusu paramız vardır, koltuğun önünde bir delik birde istavroz görürüz, istavrozu kırman halinde bir miktar zenginliğimiz akar.

Aynı yerde bir el, bakırı tutar konumdadır gerçek dolu olan, para ihtiva eden kazan ise hemen altındadır. Buradan derenin yukarı kısmına doğru devam edin. Yani kurt kaya ya kesik taş mevkiine geleceksiniz. Kırca ali patikası sudan giderek kuru dereye ulaşın. Karşı yönde bir yaban kirazı gözleriz, burada iki tüfek ve bir bıçak görürüz. Burada da bir miktar emanetimiz vardır, emanetler çanta içindedir. Buradan değirmene doğru gidiyorsun, değirmene ulaşılması halinde taş üzerinde üç adet köpek ayak izini görebiliriz.

Tekne Kaya

Tekne kaya kurt kaya bölgesinde bulunmaktadır. Kartal kayadan kartal yuvası görülmektedir. Tekne kayaya 3 basamakla çıkılmaktadır. 180 cm boyunda 150 cm eninde iki nokta oluşmaktadır. Bu kaya mermerden olması ile beraber doğu köşesinin kırık olduğunu açıkça görebiliriz. 4 köşesinde birer delik var kırık olan köşenin kenarında ise birkaç satır rusça yazı görebilirsiniz merdivenlerin. 2. ve 3. basamağı oyularak yapılmıştır. Oyulmuş basamakların üzerine çıkılmalıdır. Burası biraz daha düzdür. 3 karış uzunluğunda işlenmiş kopana vardır. Teknenin ucunda zincir çerkez bıçağı vardır. Bıçağın oldAskeuğu yerden su akıyorsa; aşağı doğru bir iztavroz görülür. Teknenin yanında 2 taş var bunların tekneden daha yüksek olduğunu sizde farkedebilirsiniz.

Kurt Tepe yolu

Kurt tepe yolu hafif meyilli olup çevresi ağaçlıktır. Daha ilerde rengarenk kesme taşlar Vardır. Tepenin ortasındaki kayada üç dört adım büyüklüğünde bir kurt resmi vardır. Ağzı açıktır; kafası yola bakmaktadır. Bu işaret bizim kılavuzumuzdur. Bu yolu izlersek bir sahipsiz tepeye ulaşırız. Tepenin üst tarafında sivri bir mezar vardır. Bu mezar sahtedir. Burada bir taşta istavroz görürüz. Bu taş vezir köprüden sökülmüş olup buraya kadar binbir güçlükle getirilip altınada bir kazan paramız yerleştirilmiştir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.