Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Bizans Bakır Sikkeleri Anonim Follis

ANTİK çağda, altın ve gümüş seçkinlerin madeni paralarıydı, bakır ise sıradan halkın parasıydı.

120 yıldan fazla bir süredir, Doğu Roma (” Bizans “) İmparatorluğu tarafından basılan bakır sikkeler (Anonim follis), hükümdarın adını veya portresini taşımıyordu. Bunun yerine İsa’nın bir görüntüsünü ve dini bir sloganı taşıyordu . Anonim follisin On beş farklı türü bilinmektedir.

A1 Sınıfı Anonim Follis

Üstteki parada İsa Mesih’in Yunanca monogramı, IC XC , ve kenara + EMMANOVHΛ (İbranice deyimin Yunanca çevirisi “Tanrı bizimle”) yazılmıştır. 

A2 sınıfı

Basil II (976-1025’te hüküm sürdü) aynı tasarımı sürdürdü, ancak madeni paraların gramını artırdı. A2 sınıfı foller ortalama 15 gramdır, ancak istisnai örnekler 20 gram veya daha fazlasına ulaşır. 

B Sınıfı

Romanus III follis

Romanos III (1028-34) döneminde B Sınıfı follis basılmıştır. Tasarım ise ters yazıyı IS XS / BASILE / BASILE olarak kısaltır ve onu üç basamakta bir çarpının etrafına yerleştirir . Bunlar genellikle A Sınıfı madeni paralarda aşırı etkilenir.

C sınıfı

Anonim (Michael IV'e atfedilir).  CA.  1034-41.  Æ follis

C Grubu follis , Michael IV (1034-1041), ön yüzünde İsa; 3/4 uzunlukta duran rakam Antiphonetes ( “O yanıt verir”). Tersi, IC XC NI KA (Bizans ordularının savaş çığlığı olan “İsa Mesih Fethetiyor”) yazıtının yer aldığı süslü, mücevherli bir haçtır .

D Sınıfı

Anonim Halklar, Konstantin IX zamanı, yaklaşık 1042-55

D Sınıfı Anonim follis, esas olarak IX Konstantin (1042-55) döneminden kalma, ön yüz, bu dönemin altın sikkelerinde de görülen bir imge olan Mesih’in tahta çıktığını göstermektedir. Tersi, kalın, üç satırlık bir yazıdır : IS XS / ЬASILЄ / ЬASIL.

G Sınıfı

Anonim Halklar.  1068-71 dolaylarında, IV. Romanos zamanı.  Æ Follis

Romanos IV (1068-71) zamanından kalma zarif G Sınıfı madeni para, nadirdir ancak koleksiyoncular tarafından oldukça değerlidir. Ön yüzde Mesih’in görüntüsünü taşırken, tersi, Meryem Ana’nın yarı uzunlukta bir görüntüsünü gösterir , elleri dua ederken kaldırılır.

Sınıf I

Anonymous Folles, Nicephorus III'ün zamanı, 1078-81 civarı.  Follis (Bronz, 22,5 mm, 4,43 g, 6 saat), Sınıf I

Sınıf I follis Nikeforos III , (1078-81), ön yüzde İsa arka yüzünde haç vardır. 1081’de büyük bir reformcu imparator olan I. Aleksios Komnenos Konstantinopolis’te tahta çıktı . Para birimini tamamen revize etti ve bakır follis basımızı durdurdu.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Para edermi