Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Büyü Yapmak, Harut ve Marut Lanetlenmesi

Büyü tılsım ve cinler her dinde varolan şeylerdir islamın gelişi ile diğer dinlerin hükmünü yitirmesi büyü mevzusuna engel teşkil etmemektedir. Büyü zamanında Peygamberimiz Muhammed s.a.v de yapılmış ve etkisi altında kalmıştır. Peki nedir İslamda büyünün tarihçesi? Allah insanı yarattığı vakit ona nefs vererek dünya hayatında bir nevi sınava tabi bırakmıştır. Her kula akıl verip doğruyu ve eğriyi idrak kabiliyeti ile donatmıştır. Yeryüzüne düsen ilk kan habilin kardeşi kabil tarafından öldürülmesi ile vuku bulmuştur.

Nitekim sonrasında insanların çoğalması ile kavimler oluşmuş ve tarihte bu kavimler yaptıkları bazı sapkınlıklar ile aşırıya kaçtıkları için Allah’ın kendileri için biçtiği azabın hükmüne razı kalmışlardır. Böyle bir zamanda Allahı sürekli tevekkül eden Meleklerden bazıları Allah tealaya sen insanı en mükemmel şekilde yarattın ve diğer yarattığın her nefsin ona secde etmesini emrettin lakin onlar sana yeteri kadar tevekkül etmiyorlar vallahi biz olsaydık senin yasaklarına koşulsuz şartsız uyardık ama insanlar birbiri ile sapkın ilişkiler içerisinde birbirlerinin kanını bile akıtmaktan çekinmiyorlar diye hayıflandı.

Harut ve Marut Seçilmesi

Hak teala meleklerine ben ademoğlunu hepinizden üstün kıldım ona nefs verip dünyaya hakim kıldım aynı şeyi size yapsaydım siz onlar kadar bile olamazsınız deyip meleklere içinizden iki kişi seçin onlara nefs verip dünyaya gönderecegim der. Melekler toplanıp içlerinden en çok güvendikleri iki melek Harut ve marutu seçerler. Allah Harut ve marut’u nefs vererek yeryüzüne gönderir ve insanlara ilim ögretmelerini emreder.

Harut ve marut yeryüzüne indiğinde insanların arasında gezerken güzellikleri ile dikkat çekerler her ne kadar nnefs verilip insan seklinde olsalar da beyaz tenleri ve güzel yüzleri insanların dikkatinden kaçmaz. İnsanları bir meydanda toplayarak kendilerinin Allah tarafından gönderilen melekler olduğunuve insanlara ilim ööğretmek üzere yeryüzüne geldiklerini söylerler. Hergün bir ilmi kelam öğrenirler bitkilerinin bereketli olması için yazılacak kelimeler iki kişi arasında ki celbi muhabbet için yazılması gerekecek kelimeler yağmur yağdıran kelimeler su kuyularındaki suların çoğalması için gerekli kelimeler vs. Vs.

Her gün insanların yararına olacak ilmi kelamlar öğretirler. Kadınlardan birisi bir kuyunun basında iken öğretilen kelimelerin ters yazıldığı vakit etkilerinin de terse döndüğünü fark eder. İki kişinin celbi muhabbeti için yazılması gereken kelime ters yazılınca iki kişinin birbirlerine kin ve nefret güttüğünü fark ederler. Bu şekilde birbirlerinin kötülüğü için büyüler yapmaya başlarlar.

Yıldızın Kadın Olarak Gönerilmesi

İnsanların içerisinde kaldıkça onların yaşattısına ayak uydurmaya başlayan Harut ve marut için sınav baslar. Allah Zühre isimli bir yıldızı güzel bir kadın kisvetinde yeryüzüne gönderir. Zühre insanların yanına geldiğinde güzelliği ile herkesi büyüler Harut ve marut bile aşık olur ona. Zühre ile karşılaştıkları bir günde ikiside onunla birlikte olmak istediğini söylerler. Zühre sarabımdan içerseniz sizinle olurum der.

Harut ve marut Allah bize onu haram kıldı olmaz deselerde birkaç gün sonra içlerindeki nefs baskın geldi ve kabul ettiler. Zühre ile beraber şarap içerek sarhoş oldular. Harut ve marut gökyüzüne çıkarken Allah’ın ismi azamını söyleyerek çıkarlardı. Zühre onların sarhoşluğundan istifade ederek Allah’ın ismi azamınıda öğrendi gökyüzünde yaşananları seyreden melekler dehşete kapıldılar. Allah onlara gördünüzmü insanları yaratılanlardan üstün tutan şeyin ne olduğunu deyince melekler mahcup bir şekilde Harut ve marutu lanetlediler.

Harut ve Marut Cezalandırılması

Harut ve Marut Cezalandırılması

Allah Harut ve marutu göğe çekerek cezanızı dünyada mı yoksa burada mı çekmek istersiniz diye sordu. Onlar biz cezamızı dünyada çekmek istiyoruz deyince onları babilde bir su kuyusuna bas aşağı suya bir karış mesafede asılı bıraktı ve kıyamete kadar bu şekilde Kalmalarını emretti. Hala babilde asılı dururlar.

Görülüyorki büyü dinler öncesinde var olan ve nesillerin birbirlerine aktarmaları sonucunda günümüze kadar uulaşmıştır. Kuran, İncil, tevrat, zebur farketmeksizin yazılan bazı dua ve kelimeler ile büyü yapmak çok kolaydır. Hatta şamanlar bile büyü yaparlar. Bu bir ilimdir bunu iyiye de kötüyede kullanmak kişinin kendi elindedir.

Önamli not:

Büyü yapmak islam dününde en büyük günahlardan sayılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.