Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Eski Köprülerde Define

Köprülerde Define; Her köprüde hitabeli taş vardır; bu taşın altında bir miktar altın vardır. eğer köprü yanında kilise varsa bu hitabeli taşın altında papazın haritası bulunur; bu harita bölgenin haritasıdır; bir çok meblağ bu haritada yazılıdır.

Eğer bulduğunuz köprü  3 göz ise; orta kemer üzerinde bir karaca başı; son kemerin altında bir istavroz arayın. bu kemerde üç köşe kesme taş göreceksiniz ;bu taşın arkasında  bir kese  altın saklıdır;  dikkat edin kese eskimiş altınlar saçık olabilir.

Diğer görüşler:  Define olabilecek en önemli noktalardan bir tanesi’de eski köprülerdir. Eski köprülerde en sık define saklanan yer; köprü kemerleri ve köprü ayaklarıdır. Kemerde bulunan define çok zaman insan boyundan yüksek bölgede saklı olur. ayaklarda bulunanlar ise omuz hizasında olma ihtimali oldukça yüksektir. bir köprünün kemerinde veya’da ayaklarında define saklı olup olmadığını anlamamız için; köprü üzerindeki yapı taşlarını kontrol etmemiz gereklidir. köprünün geçiş güzergahı üzerindeki bu taşlarda işaret varsa; bu bize köprüde bir define olduğunu müjdeler. bu istisna’da olsa bazen köprü değilde köprüye giriş ve çıkışa yakın yerlerde olabilir. köprünün bitiği andan itibaren en fazla 100 metrelik mesafede mutlaka kontrol edilmelidir.

Kemer ve ayaklara saklanan defineleri bulmak çokta zor olan bir iş değildir, köprüye ait her hangi bir yapı taşının hemen arkasına kolayca saklanabilir. bu taşlar diğer taşlara göre biraz farlı görünür, dikkatlice bakıldığında mutlaka anlarsınız. orijinal yapı ile araya kıstırılmış işlenmiş taşlar kendini belli eder. bu taşlar kolayca yerinden çıkarılarak alınabilir. tabi’ki bu yazdıklarım izin alınmış bir define arama işlemleri içindir.

Son olarak en önemlisi çeşmeler içinde ayazma olanlar vardır, ayazma dediğimiz kutsal çeşmelerdir suyu şifalı olarak kabul edilir eğer bulunduğunuz bölgede 3 çeşme varsa bunlardan birisi mutlaka ayazmadır, para genelde ayazma olan çeşmededir.

Eski Köprülerde Define, köprü kemerleri
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.