Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Kanal Define İşareti

Kanal Define İşareti; En çok karşımıza çıkan define işaretlerinden biride kanallardır; kanallar birden çok anlam taşır. çoğunun yanında başka işaretler vardır. yanındaki işarete bakarak kanalın neye hizmet ettiğini kolaylıkla anlayabiliriz.

Kanal Define İşareti

KANALLARDA OLASI İHTİMALLER

1- Çevresinde su kaynağı olup olmadığına dikkat edilir.

2- Gömüyü ihtimali yüksektir. Bu tür işaretlerin gömüsü kapalı bir mağara içinde yer alır. Bu kanalın içine su konulduğundan suyun döküldüğü alan içinde araştırma yapılmalıdır. gömü mağara içinde olup olmadığını anlamak için; çevrede mağara işareti aranabilir.

3- Kanal boyu ölçülüp; her cm si ortalama 70 cm olarak hesaplanıp kanal boyuna gidilebilir. 70 cm arşındır; bu bazen kulaçta olabilir; eğer kulaç ise ortalama 45 cm olarak hesaplanır; dirsek ise 33 cm dir. bu ölçülerin hepsi kanal boyu ölçülerek çarpılıp; çıkan metre ölçülerek kanal boyuna gidilebilir.

4- Bu tür kanallar genelde gömü kaya mezar girişi gibi yerleri gösterir. Mezarsa paralel önü, gömü ise uç yanlarını gösterir.

5- Bazı mezarlara su girmemesi için kanal yapılabilir, biriken suların tahliye edilmesi için kullanılmıştır. yada taş kesim ocaklarına işaret eder.

6- Birbirine girmiş karışık kanallar     tılsıma  işarettir  bu  bölgenin  tılsımlı olduğunun  habercisidir, çözümü oldukça zordur.

7- Kanal olması gerekenden çok büyük ise  birde bunun üst tarafında  daire şeklinde halka varsa bu yağ sıkma  yeridir define ile alakası yoktur.

8- Eğer oyma işaretinin yanında kanal varsa bu mezara yön verir,  kanal istikametine doğru gidin mezarı bulursunuz bu bazen kayanın bittiği yer bazende belli mesafe ileride olur.

9- Kanalın akıntı tarafına bakılır  karşıda olgun duran başka kaya varsa orada 2. işareti arayın bulduğunuz zaman bu işaret size 3. işaretin yerini verecektir 3. işareti bulduğunuzda oda gömünün yerini verir  bu sistem bazen 1 km lik bir alana bile yayılabilir.

10- Kare oymaya bağlı kanal varsa bu  giriş kapısını gösterir, kanal boyunu ölç 1 cm si 70 cm hesapla  kanala doğru git  burası mahzen  giriştir.

tek kanal
kanal ve kare oyma
Yorumlar

 1. özcan dedi ki:

  Bende bir kanal var yere doğru bakıyor genişliği 10 cm yakin uzunluğu 50 / 60 cm arası tam karşısında kaya da 1.5 mt uzunlugu 1 genisligi

 2. özcan dedi ki:

  su havuzu gbi bir boslugu v
  ar

 3. Taw baran dedi ki:

  Yer neresi

 4. muammer dedi ki:

  büyük kayanın üzerindebir metreyi gecik kanal işareti genişliği bir karış aşağı doğru mihilli cevaplar saniz iyi olur