Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Sofra Kaya – Şeytan Dere

Şeytan dereden 3 tarafı ana taştan; 3 basamakla üstüne çıkılır. Sofra kayası üzerinde yarım ekmek dilimi; 2 tabak; bir buçuk balık; 7 çatal; 7 kaşık; su bardağı ile 3 baklalı zincir birde çerkez kaması yaptık. Buradan aşağı gidilirse 200 adım aşağıda kireç ocakları vardır. Kireç ocağının biri derenin bir tarafında 2 si diğer taraftadır. Derenin taşları beyaz kireç tozlu taşlardandır.

Güneye bakarsanız; kızıl erikle, ıhlamur ağaçları görünür. Derenin sağ ve sol tarafında siyah ve kırmızı toprak vardır sofra kayanın doğusuna gelen birinci dereyi aşarsak kazan dereye ulaşırız.

AYRINTILAR; Sofra kayada merdivenler vardır. Yontma taşlarla yapılmıştır. 3 basamakla çıkılır. Bu sofra kayamızın üzerinde bulunan resimler şunlardır 2 tabak 1.5 balık 7 çatal 7 kaşık bir bardak 3 bakladan oluşan zincirli çerkez kaması.

Kazan Dere

Burada ana kayaya oyularak bilhassa tarafımızdan kapatılan DAĞARCIK (arkacık) değirmenini yaptık. Değirmenin domuzluğundan dökülen suların bulunduğu yere bir domuz resmi yaptık. 3 değirmenler bölgesindeki sofra kayanın doğusundaki ilk tepeyi aşar isek kazan dereye ulaşırız. Bu derede dağarcık değirmeni yakınlarında 3-6 adım civarında 7.000 okka altın paramız bulunmaktadır ).

Değirmenin biraz aşağısında 5 arşın yüksekten dökülen şelalemiz vardır. Gölünün altında havuz içinde demir kazıkla çakılı halkayı yaptık havuza yakın oturak taşına 30 cm boyunda istavroz işledik. İstavrozun üst tarafına doğru yukarı baktığınızda bir mağara göreceksiniz. Şelaleden biraz yukarıda bir balık resmi var. Burada bir binek taşı ile bu binek taşına yakın karpuz gibi yarık bir taş bulunmaktadır. Yarım dekarlık arazi içinde tek kornalı çeşme görürüz. Çeşmenin suluk taşı var taşın altında ise ..?.. vardır.

Kornalı çeşmenin sol tarafında bir mağara görürüz. İçeriye yatalak şekilde sırt üstü girilir; içerde bir dikili taş görürüz. Taşın alnında bir delik var, deliğin sol tarafında bir nal resmi içinde de bir istavroz işledik. Mağaranın içinde sağ tarafında çıkılacak bir mahzen yolu var. Sağ tarafında bir ok resmi vardır. Mahzeni gösterir yürek resmi var. Bunun anlamı tehlikelidir. Yani tuzaklar her an kurbanını bekliyor.

Burada bir delik var bu delikten gidilirse sırt üstü olup bacaklarını sarkıtırsın daha sağlıklı girersin. Mahzene indikten sonra yol ikiye ayrılır. Sol tehlikelidir, sağ yolda ilerde bir meydana çıkacağız. Meydanın ortasında çevrili koyun ağılı gibi sarılmış taşlar göreceğiz. Meydanın ortasında bir çeşme oluk taşı diye yapılmış.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.