Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Altın Testi, Sahte ve Gerçek Altını Ayırma

Altın Testi; Kuyumcular, bu değerli metalin, dikkatlice incelenerek belirlenebilecek benzersiz özelliklere sahip olduğunu bilir. peki vatandaş olarak bizle gerçek altınla sahte altını birbirinden ayırabilirmiyiz. işte cevapları.

Altın Testi, Sahte ve Gerçek Altını Ayırma

Altın Nasıl Test Edilir

Kuyumcular, orijinal erimiş külçe altından tasarlanan ve üretilen her bir mücevher parçasında bir iz bırakıyor. Halkaların iç yüzeyinde bir yerde damga bulunur. Altın bir mücevherin üzerine yerleştirilmiş küçük damgayı görmek için bazen bir kuyumcu lupu gerekir. Takı damgası, 14K veya 24K gibi parçanın saflığı olarak da adlandırılan karatı içerecektir. Bu damganın yakınında, orijinal altın takıları daha da netleştiren üretici damgası bulunur.

Elinizde eski bir altın parçasına sahip olabilir; bu da altının sahte olup olmadığını merak etmenize neden olabilir. Altın üzerinde ilave testler yapmanız gerekecektir.

Asit Testi

Tüm değerli metaller, yalnızca sahte maddelere zarar verecek bir asit testi kullanılarak test edilebilir. Orijinal altın, evde bir nitrik asit testi yaparak test edebilirsiniz. Test etmek için altın parçası üzerinde küçük bir işaret yapın. çizik gibi bişey. Bu çizik üzerine az miktarda sıvı nitrik asit bırakın ve bekleyin. Sahte altın asidin olduğu yerde hemen yeşile döner. Altın nitrik aside reaksiyon vermez. Arzulanan sonuç, rengi değiştirmez ise gerçektir.

Mıknatıs Testi

Gerçek altını bir mıknatısı çekmez. Elinizdeki altına mıknatıs tutun çekmez ise gerçektir. İmitasyon altın ve diğer alaşımlar mıknatısı çekecektir. Mıknatıs altının içinde saklanan metali ortaya çıkarır.

Şamandıra Testini Kullanma

Bir başka önemli test için bir bardak suya ihtiyacınız var. Herhangi bir boyuttaki gerçek altın parçası derhal hızlı bir şekilde sıvının dibine çöker. çünkü altın diğer metallerden çok daha ağırdır. Ek olarak, gerçek altın ıslandığında paslanmayacak veya renk solmayacaktır.

Cilt testi

Sahte altın takılar ten rengi solması efsane değildir. Bu test için altını birkaç dakika elinizde tutmanız yeterlidir. Derideki terleme altınla kimyasal reaksiyona neden olur. Altın gerçek değilse, cilt siyah veya yeşil renge döner. Orijinal altın cilt ile reaksiyona girmez.

Renk Farkı

Altının rengine dikkat et. Pirinç ve altın benzer renklere sahipken, altın daha parlak ve daha sarıdır. Pirinç altından daha doludur ve saf altınla aynı canlı sarı renge sahip değildir. Ancak, altın diğer metallerle karıştırılırsa, bu yöntem daha az güvenilir olacaktır.

Kararmış alanları araştırın. Altının en saygın özelliklerinden biri, kararmamasıdır. Öte yandan, sahte yada pirinç altın ortamdaki oksijenle reaksiyona girer. Bu reaksiyona oksidasyon adı verilir. ve pirincin kararmasına ve renginin solmasına neden olur. Oksitlenmiş alanlar varsa, parça pirinçtir. Ancak, oksidasyon yokluğu parçanın altın olduğunu doğrulayamaz.

Tabi bunlar bizim yapacağımız testler. Kuyumcular, gerçek altını ağırlık ve saflığını ortaya çıkaran daha ileri testler yaparlar.

Forum: Define Sohbeti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.