DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör

Mahzen, Dehliz ve İç Mimari Yapıları

Mahzen genel olarak yer altı odası olarak bilinir, bu mezar odasından tut; hazine; kiler ve benzer amaçlara hizmet etmesi için yapılır. genelde girişi bir insan sığacak genişlikte olup; bir süre dehliz (tünel) devam ettikten sonra odaya varılır. dehlizler her mahzende olmayabilir; bazıları kapıdan sonra hemen odaya girilebilir.  bu en çok kaya mezarlarında olur; bazı kaya mezarları çok odalı olduğu için 1. odadan 2. ve 3. odalara geçişler sadece kapılardan oluşur; burada dehlize rastlanmaz.

Yani dehliz dar geçit yada tünel; mahzen ise varılan oda olarak tanımlanabilir.

Dehlizler genelde kaleler ve kale surları altında, kilise binası altında yada açık mağara köşelerine saklanmış gizli geçitler şeklinde tasarlanır. bulduğunuz dehlizlere direk girip yürümeniz tavsiye edilmez, ilerleyen  bölümlerde oksijen olup olmadığından emin olmamız gerekir, bununla beraber dehlizler ciddi tuzaklarla donatılmış olabilir kısacası dehlizler tehlikelidir  uzmanlardan yardım almadan gelişi güzel girilmemelidir.

Dehliz dar girişlere verdiğimiz isimdir şimdi sizlere dehlizlerden sonra mahzen odalarının örnek resimlerini gösterelim.

Mahzenin ne tür bir mahsen olduğunu anlamamız için mahsen girişlerinde bulunan kayalara yapılan figürlere dikkat edin. normal ayakta, eğilerek yada sürünerek ilerlenen mahzen türleri’de vardır; bu figürler mahzenin nasıl bir yapıya sahip olduğu hakkında bize önemli bilgiler verir.

Kapalı bir mahzeni havalandırarak içeri girilebilir, fakat alandaki herhangi bir malzeme zamanla bünyesinde zehirli gaz biriktirebilir. Malzemenin içinde ya da herhangi bir bölgesinde birikmiş olan gaz malzemenin oynatılması ya da temizlenmesi aşamasında hareket kazanarak ortamda tehlikeli bir durum yaratabilir.

Kuyu, mahzen, dehliz, mağara vb. gibi kapalı alanlarda yapılan çalışmalarda riskleri ortadan kaldırabilmek için güvenliği uygulamalarının defineciler tarafından sistemli ve koordine bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Gerektiğinde uzman desteği alınmalıdır.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

 1. Kalfa dedi ki:

  Slm birmahzen buldum fakat açmaya korkuyorum .bana göre zor bir işçiliği var bilirkişiye ihtiyacım var .oda üçe dört giriş ohmmetre aşağıda hep taş yığını girişde oyma kanal var profosor birine ihtiyacım var

  1. Anonim dedi ki:

   Yerinde nerde üstat

 2. Yusuf dedi ki:

  Ben yardım ederim

 3. Anonim dedi ki:

  arkadasim bu iş cok kolay yuriyiş kolidoru goçmusse o noktada calişma zor