Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Mahzen, Dehliz ve İç Mimari Yapıları

Mahzen genel olarak yer altı odası olarak bilinir. Mezar odasından tut, hazine; kiler ve benzer amaçlara hizmet etmesi için yapılır. Genelde girişi bir insan sığacak genişlikte olup, bir süre dehliz (tünel) devam ettikten sonra odaya varılır. Dehlizler her mahzende olmayabilir, bazıları kapıdan sonra hemen odaya girilebilir.  Bu en çok kaya mezarlarında olur. Bazı kaya mezarları, çok odalı olduğu için, 1. odadan 2. ve 3. odalara geçişler sadece kapılardan oluşur. Burada dehlize rastlanmaz.

Yani dehliz dar geçit yada tüneldir. Mahzen ise varılan oda olarak tanımlanabilir.

Dehlizler genelde kaleler ve kale surları altında çok olur. Ek olarak kilise binası altında yada köşelerine gizli geçitler vardır. Bulduğunuz dehlizlere direk girip yürümeniz tavsiye edilmez. İlerleyen  bölümlerde oksijen olup olmadığından emin olmamız gerekir. Bununla beraber dehlizler ciddi tuzaklarla donatılmış olabilir. Kısacası dehlizler tehlikelidir,  uzmanlardan yardım almadan gelişi güzel girilmemelidir.

Dehliz dar girişlere verdiğimiz isimdir. Şimdi sizlere dehlizlerden sonra mahzen odalarının örnek resimlerini gösterelim.

Mahzenin ne tür bir mahsen olduğunu anlamamız için mahsen girişlerinde bulunan kayalara yapılan figürlere dikkat edin. Normal ayakta girilen, eğilerek yada sürünerek ilerlenen mahzen türleri’de vardır. Bu figürler mahzenin nasıl bir yapıya sahip olduğu hakkında bize önemli bilgiler verir.

Kapalı bir mahzeni havalandırarak içeri girilebilir. Fakat alandaki herhangi bir malzeme zamanla bünyesinde zehirli gaz biriktirebilir. Malzemenin içinde ya da herhangi bir bölgesinde birikmiş olan gaz malzemenin oynatılması ya da temizlenmesi aşamasında hareket kazanarak ortamda tehlikeli bir durum yaratabilir.

Kuyu, mahzen, dehliz, mağara vb. gibi kapalı alanlarda yapılan çalışmalar çok risklidir. Riskleri ortadan kaldırabilmek için çalışma sistemli ve koordine bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Gerektiğinde uzman desteği alınmalıdır.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

 1. Kalfa dedi ki:

  Slm birmahzen buldum fakat açmaya korkuyorum .bana göre zor bir işçiliği var bilirkişiye ihtiyacım var .oda üçe dört giriş ohmmetre aşağıda hep taş yığını girişde oyma kanal var profosor birine ihtiyacım var

 2. Yusuf dedi ki:

  Ben yardım ederim

 3. Anonim dedi ki:

  arkadasim bu iş cok kolay yuriyiş kolidoru goçmusse o noktada calişma zor

 4. Anonim dedi ki:

  Yerinde nerde üstat

 5. Anonim dedi ki:

  Merhaba ben bi tünel buldum tünelin içinde yaklaşık 10 metre yürüdükten sonra yukarıya çıkan kuyu var ama kuyu taşlarla güzel bi şekilde örülmüş ve dışarıdan hiçbir şekilde gözükmüyor
  Tünelde 3-5 metre ilerleyince ikiye ayrılıyor biri taşlarla kapatılmış diğeri devam ediyor
  Oradan sonra devam etmedik bu arada tünelde ayakta zorlanmadan yürülünebiliyor duvarlar sert bi maddeyle sıvalı bide yaklaşık 200 metre aşağısında eski bi kale var
  Sizce ne olabilir ne yapmalıyım?