Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Alan Tarama ve Çubuklar, Ustaların Görüşleri

Alan Tarama ve Çubuklar, Ustaların Görüşleri

Merhaba arkadaşlar, ben bu zamana kadar genellikle çift kişilik çubuk ve alan tarama sistemleri kullandım. Genelde mineralden başka bir şeye denk gelemedim. Gelmiş bile olsam çubuğa olan güvensizlik yüzünden çoğu yere bakmadım. 50 yer aldıysam bunun 30 tanesini anca açtım. Çubuk bana yer veriyor kazmaya başladıktan sonra 20-30 cm yana kayıyor. Tabi bu dediklerim çift kişilik çubuklar için geçerli. Yaklaşık 2 seneye yakındır çiftli çubuk ile haşır neşir olmuşluğum var. Sonuca varmanın imkansız kadar uzak olduğunu düşünüyorum. Çünkü tek kişiliğin kullanması çubuğa hükmetmesi zaman isteyen bir olaydır. İki kişiyle işler daha da zorlaşıyor.

Ben tekli çubuk yapmaya karar verdim. Şimdi boşluk ve metal için ayrı ayrı iki çubuk mu yapayım, yoksa +- mantığıyla el değiştirerek tek çubuk mu yapayım. Şu an açıkçası aklımda krom ve pirinç çubuk var. Tam olarak çiftli pirinç çubuk +- mantığıyla, bir de tekli antenli krom çubuk düşünüyorum. Bu çubukların içine koyulan maddelerin gerçekten de mineral engelleme oranı ne kadardır. Yani önemli boyutta bir etki yaratıyor mu. Eğer önemi var ise içine hangi materyal konması gerekir.

Ayrıca neodyum mıknatısı ters kutupla birlikte yere çakma olayları var. Frekans vs ile ilgili bunlar işe yarıyor mu.

İşe Yarayan Alan Tarama Yapımı Usta Görüşleri

Gerçekten işe yarayan alan tarama yapmak istiyorsanız mini uydu cihazındaki lnb çıkısın daki 18 voltu işinizi görecektir. Toplam 6 mıknatısın oyuncaktaki hoparlördeki mıknatısları sadece mıknatısından 6 tane alın. 3 mıknatısı birbirine yapıştırın ortada yuvarlak boşluk olacak elektrik bandı ile sarın. Öbur 3 mıknatısa da aynı işlemi yapın.

Mıknatısların içine az miktarda altın koyun, biraz boşluk kalmasına dikkat edin. Velevki boşluk arayacaksanız içine hiç bir şey koymayın. 2 sinede aynı işlemi yapın. Bobınaj teli ile mıknatısları sarın. Her taraf bakır tel olacak gibi sarın. Aynı kuka gibi olsun. Bant ile sarın işlem tamam. Çıkan 2 ucu bıçakla tıraşlayın. Elektrik akımı olsun diye bu telleri çubuğa çattırasınız, çubuk altına gidecektir. Bu işlemle altın çekimi yapacak.

Neden 2 tane derseniz ufak tefek altınlara gitmesin, gerçek hedefe gitsin diye. Çünkü 2 altın bir birbirini çekmeye çalışır. Aradaki ufak tefek mineral metal gider. Bizim zaten onlardan işimiz yok.

Uydu Cihaz Yapımı

Gelelim uydu cihazına yaptığınız altın frekansı yayan parçaların çıkış ve girişlerini lnb çıkıştaki artı olan yere lehimliyoruz. Çıkısını çubuğa temas ettiriyoruz lnb çıkısının eksi olan yerine altın frekansı yayan parça girişine lehimliyoruz. çıkışıda sol çubuğa lehimliyoruz olay bitiyor. Bundan sonrası isteyen çubuklara bobinaj teli sararak çubukları maksi güç ile kullanabilir. Bu sistem çok güçlü ve elektrik sarfiyatı fazladır. Ama mezar gibi zor olan yerleri altın madunda direk en büyük altın kütlesine kilitlenirseniz diğerleri gider görmez. Bunun içinde ayrı bir işlem yapmanız lazım. Uydu cihazına bu frekansı girin. 12305 h 30000 pıd yarları 5000 6000 5000 bu şekilde olsun tamamdır.

Uydu cihazını almadan önce emin olmak için bu frekansı deneye bilirsiniz. lnb den çubuklara kablo çekerek uyarsa mıknatıslı bobinli altın frekansı yayan parçayıda elinize açık kabloları temas ederek L çubukla deneyebilirsiniz. Bu sistem ne olduğu belirsiz piyasadaki çoğu çubuklardan iyidir. Not uzak mesafe içindir varsa çok altın çekim güçlü olduğu için niye yavaş donuyor demeyin burada yapılacak işlem belli sabırlı olmak en güçlü çekime noktayı almak çakımı pod ile düşürebilir.

Bunun için ayrı bir işlem yapmak lazım çubuklara giden frekansı düşürmek için kullanılıyor pod ses açma düğmesi gibi bunun içinde 2 pod lazım. Bir artıya çıkışa, 2 eksi çıkışa. Altın çekim ayarını bu şekilde düşürebilirsiniz. Elektriksizde hazneli bunun çekim zayıftır sikke yüzeysel tarama yapabilirsiniz. Bunun için 1 mehlem kutusu yada ona benzer bir şeyi bobin teli ile sarıyoruz bantlıyoruz. Ufak mıknatıs kutunun içine yapıştırıyoruz işlem tamam. Bobin tellerin çıkış ve girişini artı ve eksi olmak üzere 2 çubuğa kablo vasıtasıyla temas ettiriyoruz işlem tamam. Alın size hazneli çubuk.

L Çubuk

L çubukları yada dolu çubuğu tamamen bakır matkapla bobınaz teli ile sararsanız 2 çubuğuda bu şekilde yapıp uydu cihazının lnb çıkısına monta ederseniz en güçlü verimi elde edersiniz. 4 lu çubukla ve L çubukla fark etmez. Arada elektrik bandı olduğu halde not 2 amper akü 10 15 dakikada bitip çubuklar ısınmaktadır. Biraz daha büyük mıknatısın üzerine bobınaj teli sarsaydım fena olmazdı maliyeti 40 tl mini uydu cihazı 12 volt akü 100 tl yı bulmaz. 2. mini uydu cihazımı araba hoparlör büyüklüğündeki mıknatısla yapacağım. Nasipse hem minerali elemekte daha başarılı olur diye. Çekiminde güçlü olacağını düşünüyorum ama denemedim. çubuğun çarpı yaptığı yerin yanına 30 cm delerek araba hoparlörü mıknatısını toprağa gömdüğünde minerali 1 saatte güçlü mineralleri 2 günde elendiği söyleniyor.

Mıknatısın içinden bakır teli geçiriyorsunuz her mıknatıs için aynı işlem yapılıyor. İşlem bittikten sonra bakır tele değdirmeden kalın alüminyum folyoyla üstünü sararsanız daha iyi çekim alırsınız. Daha iyi olması için dışarıdan sinyal kesici yapmanız lazım. Buna o kadar mıknatıs bile arazide çuvallayabiliyor. Ama gerçek manyetik alan.

Çubukla İlgili Bazı Sorular

Benim fark ettiğim arazide de uygulamamıza rağmen temel eksikler uyuşmazlıklar olduğunu fark ettik. Çubuk çalışıyor bildiğimiz bir kuyuyu veya mahzeni rahat krokisini alabiliyoruz. Ancak açılmamış yerde çizdiğimiz krokiyi başka bir gün gittiğimizde veya başka arkadaş çizdiği kroki birbirine uymuyor. Ayrıca derinlik konusu çok karışık, bazı ustalar yerinde say diyor bazıları kablo çek diyor hangisi en doğrusu bilemedik.

Ayrıca kroki çizerken sağ elimi dikkate almak lazım yoksa sol elimi yada önemi varmı. ? Kullandığımız çubuklar bakır değişik bir krom pirinç ve alüminyum tespit etiğimiz yerde hepsinide uyguluyoruz. Ve hepsi bir birini tutmuyor sebebi ne olabilir. ?

En önemli ve karmaşık olay akıldan etkilenmesi olmayan yerde bize oda çizdiriyor aklın yönlendirmesinden nasıl kurtulabiliriz. ?

Önceden bende boşlukta kapanma işareti yapan çubuk çarpı yapıyor ne değişmiş olabilir. ?

Boşlukta da minareliden etkilenir mi çubuk yoksa sadece değerlidemi etkilenir. ?

Çubuk hakkında bir özet olması açısından hemde tekrar manasında bir açıklama getirirseniz siz değerli ustalara biz ve bizim gibi çaylaklar minnettar oluruz.

Define Çubukları Usta Yorumu

Farklı cins çubukların farklı algılamaları mümkündür. Siz ; krokisini bilmediğiniz bir yerde, size ait olan tüm çubuk çeşitleri ile krokiyi çıkarıp deftere çiziniz. Sonrasında en doğru sonucu hangi cins çubuk ile aldınız ise, boşluk için artık o çubukları kullanınız.

Solak değilseniz, (solaklarda nasıl çalıştığını bilmiyorum) test maddelerini her zaman sağ elinize alınız. Ancak biliniz ki, en iyi yol ele bir şey alınmadan, verdiği işaretin hangi metal işaretini olduğunu bilerek yapılan tespittir. ( mineral testi hariç)

Çubuk Radyestezi, Maunettir

Değerli arkadaşlar bahsettiği gibi çubuk işi yani radyestezi, maunettir . Ahmet ile Mehmet te farklılık olması çok doğaldır. Herkes kendinin sınırlarını, yeteneklerini , becerilerini bilmek ve geliştirmekle yükümlüdür. Hele ki bu işin başlangıç noktasındaysanız.

Aklın yönlendirmesinden kurtulmanın yolu yine sizin aklınızdan geçmektedir. Islık mi çalarsınız, rap şarkısı mi söylersiniz, dua mi edersiniz , tekbir mi getirirsiniz ? Aklinizi boşaltıp çubukları kumanda etmeyecek yolu siz bulacaksınız!

Çubukta boşluk işareti veya metal işareti her kişide farklı olabilme ihtimali olmakla birlikte, çubuklar sizde boşlukta eğer çarpı yapıyorsa her zaman çarpı yapmalıdır. Bu bir daha asla değişmez. Eğer değişti diyorsanız, ilk defa çubuk elinize alıp denediğinizde , kollarınızı , mesafeyi , tutuş seklinizi doğru ayarlayama missiniz demektir. Yani ilk tutuş sekliniz yanlışmış. Ya da ilk tutuş sekliniz doğruydu. Bunu bulmaniz cok zor olmasa gerek..

Çubuk Derinlik Farkları

Çubuk boşlukta, mineralden de degerliden de (altın) etkilenir. Boşluk diye çıkarttığınız geometri şekil komple mineralli toprak katmanı pekala olabilir..

Derinlik konusuna gelince. Derinlik alma konusunda herkesin farklı üslubu olabilir. Bu çok doğaldır. Neydi ? Bu iş maunet.. Siz bir ustayı kabul edip arkasından gider ve işleri harmanlamadan arazide kendinizi eğitirseniz daha kısa sürede başarılı olabilirsiniz . Harman yapacağım, tüm ustaların tekniklerini deneyeceğim derseniz sizin bileceğiniz iştir.

Sonuç olarak , çubuk ile ilgili her şey ama her şey an itibariyle yazılı ve çizilidir..
Acele etmez kendinize zaman tanırsanız sorularınızın kar gibi eriyip fluluklarin yok olduğunu göreceksiniz. Bu süre bazısı için 3 ay, bazısı için 3 yıl, bazısı için bir ömür sürebilir..

Acemi Çubukçu Tecrübesi

Değerli arkadaşlar affınıza sığınarak 1-2 bilgi paylaşmak istiyorum en azından benim gibi acemilerin daha dikkatli olması gerektiren durumlar. Arkadaşlar çubuk tutacağımız zaman elimize aldığımız madde (altın, gümüş, pirinç v.s) her ne alıyorsak, bu elimize aldığımız metal ne kadar elimizde kalıyorsa o zamanın en az iki kati etkisi devem ediyor. Yani çubukları elimize altın alarak 2 dakika arama yada çalışma yapıyorsak altını bıraktığımızda elleri dezenfekte etmediğimiz takdirde en az 4 dakika boş çubuklar elimizde altın varmış gibi hareket ediyor. Bunu siz değerli ustalarımız defeatle belirtmenize rağmen bu hataya çok düşüyoruz.

Evde test yaparken mineral arıyoruz ya maden suyu yada başka bir şey. 4 tane maddeyi birbirine değecek şekilde yan yana getirirseniz mineral oluyor. Söyle örnek vereyim, ben evde kibrit çöpü, su şişesinin kapağı, bir parça kâğıt, elmada koparttığım ufak bi parçayı su şişesinin kapağına koydum ama dediğim gibi hepsi birbirine değecek şekilde. Sonra çubukları tuttum çekti. 3 tane olsa olmuyor, yada uç tane birbirine değse; biri sadece ikisine değse olmuyor. En az dört madde birbirine değecek.

Birde metallerle denedim, gümüş, bakir, alüminyum, normal demir. Bunlarda hepsi birbirine değecek şekilde yere bırakılırsa oluyor. Çer çöple yaptığımı ve metallerle yaptığımı test ettim, metallerle olan daha güçlü oldu. Demekki daha fazla metal yada madde katsak daha güçlü olacak. Belki birinin isine yarar diye anlatıyorum.

En önemli konu ise, ben şimdiye kadar hiçbir yazıda görmedim duymadığım konuyu anlatacağım. Şöyleki; vücudun kademeleri suphanallah diye. Kesin ama hangi hareket hangisine gidiyordu onu karıştırdım gidip not edip yazmayı duşundum ama ya o zamana kadar bi engel olursa, olüm var kalım var. En azından simdi bilgiyi vereyim ki çalışma test yapan arkadaşlar buna göre hareket etsinler.

Çubuk Kullanımı Ağız Hareketleri

Evet ustalarım ve takip edenler, ağzın her hareketi çubukları değişik moda sokuyor. Özellikle acemi arkadaşlar dün aldığım tepkiyi bugün alamadım, yada çubuk farklı farklı tepkiler veriyor diye. İste bunun sebebi ve daha ötesi şudur. Örneğin alüminyum çubuk ve özelliklerini hepimiz biliyoruz. Alüminyum çubuğu çektik ortam arıyoruz neye gider, boşluğa gider ve minerale. Evet doğru minerali elemenin en etkili yolu ağız acık dişler kapalı olacak ve dil dişlere değmeyecek. Su ana kadar en etkili mineral eleme sistemi. Elimize altın aldık alüminyum çubukla dolaşıyoruz ağız acık, dişler acık, dil sabit ( yani dil ne dişler ne dudağa değmeyecek şekilde) çubuklar en fazla altın olan yere gider.

Dudaklar kapalı, dişler acık, dil sabit ise en az altın olan yere gidecek. Dudaklar acık, dişler kapalı, dil sabit ise minerale değil aradığın metale yani altına gidecek. (Yalnız su var gömülen altının kendini gösterdiği minerali elemiyor)

Dişler bütün bilinen mineral eleme usullerinin üstündedir bilginiz olsun. Simdi ustalarım gördüğünüz gibi alüminyum çubuk hem pirinç hem gümüş çubuk oldu. Tabi sade bu kadar değil. Dudaklar, dişler ve dil. Bu üç organın tek tek veya ikili veya üçüyle birlikte hepsi farklı farklı neticeler verir. Çalışmalarınızı testlerinizi bu yönden yapın. Tabi bunları yaparken aradığınız metal elde olması şart değil ağızda olması bence daha iyi çünkü dilin üstüne koyuyorsunuz farklı oluyor tek dudağa koyduğunuzda farklı oluyor. Mesela yanlış hatırlamıyorsam tek dudağa koyduğunuz zaman normal stabil çubukların bile görmediği mineraller görüyorsunuz, ha! Bu ne isimize yarar demeyin belki yarar, bilgi bilgidir.

Sade dudakla yada sade dişle yada sade dilli bakıyorsanız sakin ola diğer organlara değmesin. Yani dişle bakıyorsanız diliniz dişlere değmesin vs vs. Eğer aradığınız metali ağızdan bakacaksanız ve dişlerle bakacaksanız. Dişlerinizin arasına koyun ve dişlerde birbirine değecek, zor ama öyle, çeyrek yada daha ufak ve ince altın yada metal koyun.

Yine arkadaşlar defaatle belirttiler evdeki denemeleriniz kesinlikle çıplak yerde olsun hali ve benzeri şeyler üzerinde ne siz nede test araçlarınız olmasın. Saygılarımla…

Çubuk Şakul Alan Tarama Hepsini Kullandım

Çubuk işi ilmek, ilmek dokunan kilim misali şöyle bir bakıyoruz bir ilmek yanlış oraya kadar sök. Tekrar devam yılmak yok. Bu bilgiler steril bir ortamda % 100. Fakat arazide yüzlerce metal , binlerce mineral , hatta köstebeklerin oluşturduğu boşluklar sanki bizim enerjimizi test ediyor. Bütün mineral ve metaller birbiri arasında etkileşim halinde bunların arasından sağ salim çıkıp aradığımızı bulmak bana göre çok zor. Mesela bir örnekle; Bir örnek verirsek bir bidon su ve iki üç metre ilerisine su bardağı veya her hangi bir kap ters çevirip koyun odayı altın gümüşle doldurun. Su ve kabin ortasında çubukları kaldırın kesinlikle altın ve gümüşü görmez ilk ters çevirdiğimiz bardağın boşluğuna gider. Bardağı düz koyarsak ilk suya yönelir. Çözümü varmı var.

Kullanmasını bildiğin sistem enayisidir arkadaşım. Çubuk olur cihaz olur şakul olur, alan tarama olur ben bunlarin hepsini kullandim. Kullanan kişilerle de arazide çok gezdim. Konuşurken yere göğe sığmayan cihazlar arazide nedense hep sıkıntısı var dendi, ondan bulamıyor oldu.. Teknolojide yeterli kalmıyor inan ki. Şimdi kullandığın şeylerle bir şey buldun mu derseniz. şakulle iki kere malzeme aldım. Biri tek diğeri toplu olarak bronz.. 3 kerede boşa çalıştım..

Karşılıklı tutulan çubukla yani 4 lü çubukla 1 çalışmaya 1 başarı elde ettim. Elektronik sistemli alan tarama ile iki adet tünel oda bulundu nasip ya bos çıktı. Neodyumlu çubuk ile boşlukta yanılmadım. Çubuk bulmaz cihaz bulmaz hepsi hikaye hangisini kullanabiliyorsanız o bulur.. Ve ben bugüne kadar bulduklarımı cihaz siz buldum.. Ama cihaz şart mi en azından bir pulse şart ama çubuğun yanına şakulün yanına hata payını cok azlara çekmek için şart.

1700 Yıllarında Çubuk Kullanımı

1700 yıllarında Almanya’da çubuk uzamanları devlet desteği ile maden aradı. Tespit edilen yerler haritalandırıldı kazı 2000 yılında başladı tıpkı haritada olduğu gibi kalay madenleri bir bir açıldı. Yer altı radar teknolojisi artık bu işi görüyor hemde daha sağlıklı. O yüzden çubuğa ilgi düştü. Yoksa 1700 1900 arası su ve madenler hep çubukla bulunurdu. Şunu da not atalım çubuğun altın bulduğuna hiç rastlamadım çeşitli madenleri buluyor ama altına hiç denk gelmedim.

Bi not daha atalım, çubuk radyestesi biliminin bir dalıdır, çubuk işi büyü işidir. Çubuk 20 kişiden birinde çalışır, kan gurubu falan alakalı değil insanın ürettiği radyo aktif dalgalarla alakalıdır. Çubuğun çalıştığı kişiler en az 10 yıl çubuk üzerinde eğitim alması çeşitli testler yapması lazım. Ancak bu şekilde doğru çalışmalar yürütebilir. Damdan düşer gibi çubuk yapıp aramaya çıkmak buna bende tepki gösteririm boş işlerle uğraşıyorsun derim, çubuk işe yaramaz dermiyim demem çünkü işe yarar,,, yaramış yüzlerce kanıtları var.

Çubuğu Kediniz Yapın

Çubuğu kendiniz yapın. Sanayiden 4 veya 6 lik pirinç ve bakir dolgu ve boru çubuklar al. Bulabilirsen alüminyum çubukla yap. Hatta kaynak elektrolarından yap.. Tutma yerlerin 8 10 cm boyları ortalama 40 45 cm olsun.. Bunları L çubuk yaparak araziye çık ve denemeler yap. Mesela biseyler sakla aramaya bak arama yaptığın tasların toprağın yapısını incele. Minarel olayına bak onlardan alarak gene aramalar yap.. Yani bol bol deneme içinde ol sonrada bu anlattıklarıma uyum sağlayan senin enerjinle birlesen dilinden anladığınla yola çık.. Ortalama bu anlattığım çubukların hepsine 100 tl harcamazsın. Hem daha sağlıklı hemde deneyim adına senin acından çok güzel olur. Bu şekilde yap bence gidip ona buna para kaptırmayın.

Kaynak: Define Sohbeti

Yorumlar

 1. Engin dedi ki:

  Bendede cubuk var elime hangi metali alırsam o metali buluyor sadece derinlik almada sorun yaşıyorum

 2. Anonim dedi ki:

  Slm nasıl bir çubuk bu bizde yardımcı olurmusun

 3. Anonim dedi ki:

  Marifeti çubukta aramanızı sefkedenler daima olacaktır lâkin çubuk sadece aracıdır ,asıl marifet kendinizdedir

 4. Anonim dedi ki:

  Boşluğun içine gir çubukları kur yavaş yavaş yürü boşluğun sınirında lle çubuklar carpı yapar yürümeye devam et nerede çubuklar düzleşti ölç metreyle derinlik verir hiç şaşmaz beynin boş olsun yeterki