Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Aslan Define İşareti

Aslan işareti gücü ve namusu sembol-ize eder. Antik yunanda tanrılar için savaştığına inanılır. Bu nedenle tüm aslanlar kral mezarları yanında olur. Kralın tüm altınları ve mezarına giden yol başında aslan mutlaka vardır. Mezar çeşidi ise kaya mezar yada oda mezar şeklindedir.

  • Höyük ve tümülsülerde aslana rastlamak çok zordur. Varsa-da çok nadirdir. Höyük ve tümülüslere öküz ve boğa işareti koyulur. Onlarda kral mezarıdır.  

Aslan işareti çözümünde aslanın duruşu çok önemlidir, saldırır vaziyette yada  uyur vaziyette olması anlamları değiştirir. Oturan  veya  ayakta duran aslanların anlamı farklıdır. Yatan aslanın meblağı arka tepede dururken, ayakta olan aslanın meblağı baktığı taraftadır. Saldırı pozisyonundaki aslanın meblağı ise  aslana çok yakın yerdedir. Yatan aslanın meblağını bulmak kolay değildir, çok derindir. 14 kişi 14 gün çalışmayınca sonuca ulaşamaz.

Aslan Define İşareti

Diğer görüş: Aslan ve öküz her iki-side kral mezarı işaretidir. Aslana yakın tepeler bakılmalıdır. Özellikle güneşin hem doğarken hem batarken vurduğu tepeler çok önemlidir. Mezarları kaya mezar yada oda mezar şeklindedir. Öküz ise tümülüs, höyük mezardır. Krala ait tüm eşyalar (altınlar) mezar içerisinde bulunur.

Maddeler Halinde Aslan Define İşareti Anlamları

1- Orta çağ Sembolizminin bir ögesidir. Aslan Hz. İsa’yı simgeleyen bir sembol olarak karşımıza çıkar. İsa peygamber sık sık resim ve heykel sanatında soylu aslan. Aslanlar gibi insan düşüncesi ile betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç ve krallık anlayışlarına dayalı bir düşünce ile betimleme yapılırdı.

Aslan heykeli antik dönemin saray benzeri yapılarda giriş veya yürüme bantlarında görülmektedir. Böyle bir işaret görürseniz (Aslanlı yol) sarayın giriş kapısındasın demektir. Ayrıca genellikle karşı karşıya olmak üzere iki adet olurlar. Buradan da eğer birini bulduysanız diğerini de arayıp bulabileceğiniz sonucunu çıkartabiliriz.

2- Orta Asya ve Anadolu Türk Mitolojisinde kuvvet, kudret, hükümdarlık sembolü olarak kullanılmıştır. Günümüzde de hemen hemen aynı amaçlarla kullanılmaya devam etmektedir. Ancak, çift gövdeli aslan figürü, kaynakların da işaret ettiği gibi, kuvvetin iki katına çıkışını ifade ediyor. Ayrıca Ermeni kültürünün önemli bir bileşenidir.

3- Aslan kaya heykel halinde olanlar mutlaka kral mezarlarında kullanılmıştır. Çift olanları höyük önlerinde tek olanları yüksek kaya mezarlarının altı veya üstündedir. Define 30 metreden uzak değildir.  Saklantı çok değerlidir.

  • Bunların haricinde, mağara, mezar ve kayalar üstünde işaret olarak ta kullanılmıştır. Bunlar gömüyü simgelemektedir. Aslan işareti olan her gömü, liderlik vasfı taşıyan insanların hazinesi anlamına gelmektedir. Mağara önlerinde yapılmışsa kapalı oda arayın.

Ülkemizde deniz kıyısına yapılmış aslan işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretler, deniz korsancılığı yapmış korsan liderlerini simgelemektedir. Suyun içinden girişleri olduğu defalarca görülmüştür. İşçiliği zor fakat hazinesi büyük olan güzel işaretlerden birisidir.

yatan aslan

Aslan işareti varsa kral mezarı en fazla 100 metre uzaklıkta olur. Çevreyi iyi etüt edin mezar aslanın karşısında olabileceği gibi arkasında olma ihtimalide yüksektir.

kabartma aslan define işaretleri

Definecilerin görüşleri

Aslan mali gücü simgeler. Mezarı oda mezar olur. Gırtlağa kadar mal olur. Bu yüzden bulunmasın diye herşeyi yaparlar. Ayağı direk kayaları gösteriyor ise zemin altı oda mezar kuyruk tarafında . Ben biraz bu işleri öğrendiyseniz ne makine ne çubuk. Adam lazım o odayı tespit edecek. Boşuna sağı solu kazmayın.

Çubuk tan başka çare yoksa , klimacıdan 1 MT bakır boru al çapı az geniş olsun. İki ucunu da kapattır. Pense ile presleyip lehim atsınlar. Yine 1 MT civarı aynı çapta inşaat demiri ayarla. Alana gidince aslanın kuyruk tarafında 10 MT kadar gerisine önce demiri çak 50-60 cm kadar yer yap sonra o yere bakır boruyu sok. Al eline alüminyum çubukları boşluk bak . Önce her yere zıplar çubuklar 45 dk içinde bir yere odaklanır. Eğer az biraz çubuk hareket bilgin varsa , o noktada oda var mı bulursun.

Diğer Görüş: Aslan kral mezarı demektir ve kralın aileside yanında olabilir. Yüklüdür. Bazen girişi kayanın kendisinde olur. Oda altındadır yada arkasında bi tümsek var oradanda giriş olabilir. Birden fazla odayla karsılasabilirsin ama dikkatli olman lazım tuzaklı ve tılsımlıdır. 

Aslan kafası iki tane olsaydı mezar uzakta olurdu bu yolda aslanlı yol olurdu !

Aslan tek olunca Kral olmaz ama Kral gibi olur, iki kartal olunca savaşçı olur Komutan gibi!

Aslanın altı ve baktığı yerler önemlidir.

Baktığı yerde pençe işareti olur iyi bak!

Aslan kafası tek ise mezar hemen çevresinde 0-10 metrede olur! Birde yılan varmı dikkat et iyi bak!

Yazı çözümün yarısıdır, okunduğunda tek bir isim dahi olsa alfabe medeniyeti uygarlığı verir ve gömü sistemi iyi şekilde netleşir. Halbuki yazı olmayan birçok gömüde ancak bulunan emareler tarihi verir!

vank-stone-lion

Mitoloji

Aslan mitolojik bir figürandır, İşaretin yapımı için en ünlü heykeltıraşlar görevlendirir. Alanında uzman heykeltıraşlar aslan heykeli yada işaretini yapmak için çok uzun zaman çalışır. Figüranın şekli ve şemali o dönemde yaşayan kralı andırır. Üst resimde görüldüğü gibi aslanın hemen sağ önünde kapalı giriş vardır. Bu işaretin bulunduğu yer koruma altına alınmıştır.

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Bakin kardesim ben bu siteye hic guvenmedin bu site takip te olup dikkad edin ben bir yaz yazdim denedin kisileritakip ettigini gordum onun için dikkat edin yanılır ta sıkıntı ya kalmayın iyi geceler

    I