DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Aslan Define İşareti

Aslan Define İşareti; Aslan işareti gücü ve namusu sembol-ize eder özellikle antik yunanda tanrılar için savaştığına inanılır  bu nedenle tüm aslanlar  kral mezarları yanlarına betimlenir, kralın tüm altınları ve mezarına giden yol başında aslan mutlaka vardır, mezar çeşidi ise kaya mezar yada oda mezar şeklindedir.

  • Höyük ve tümülsülerde aslana rastlamak çok zordur,  varsa-da çok nadirdir  höyük tümülüslere genelde öküz ve boğa işareti koyulur onlarda kral mezarıdır.  

Aslan işareti çözümünde  aslanın duruşu çok önemlidir, saldırır vaziyette yada  uyur vaziyette olması anlamları değiştirir. Oturan  veya  ayakta duran aslanlar  farklı anlamlar taşır,  yatan aslanın meblağı arka tepede dururken ayakta olan aslanın meblağı baktığı taraftadır, saldırı pozisyonundaki aslanın meblağı ise  aslana çok yakın yerdedir,  uyuyan aslanın meblağını bulmak kolay değildir, çok derindir. 14 kişi 14 gün çalışmayınca sonuca ulaşamaz.

Aslan Define İşareti

Diğer görüş: Aslan işaretleri kral mezarları olan yerlere resmedilir, aslan ve öküz her iki-side kral mezarı işaretidir. aslana yakın tepeler bakılmalıdır, özellikle güneşin hem doğarken hem batarken vurduğu tepeler çok önemlidir. aslan daha çok kaya, oda mezar şeklinde tasarlanırken, öküz ise yığma tümülüs, höyük şeklinde tasarlanır. krala ait tüm eşyalar (altınlar) mezar içerisinde bulunabilir.

Maddeler Halinde Aslan Define İşareti Anlamları

1- Orta çağ Sembolizminin bir ögesidir. Aslan Hz. İsa’yı simgeleyen bir sembol olarak karşımıza çıkar. İsa peygamber sık sık resim ve heykel sanatında soylu aslan, aslan gibi insan düşüncesi ile betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç ve krallık anlayışlarına dayalı bir düşünce ile betimleme yapılırdı.

Aslan heykeli antik dönemin saray benzeri yapılarda giriş veya yürüme bantlarında görülmektedir. Böyle bir işaret görürseniz (Aslanlı yol) sarayın giriş kapısındasın demektir. Ayrıca genellikle karşı karşıya olmak üzere iki adet olurlar. Buradan da eğer birini bulduysanız diğerini de arayıp bulabileceğiniz sonucunu çıkartabiliriz.

2- Aslan figürü ilk çağlardan beri, her kültürde ve bu arada Orta Asya ve Anadolu Türk Mitolojisinde kuvvet, kudret, hükümdarlık sembolü olarak kullanılmıştır. Anadolu’da taş, mermer, ahşap, halı, kilim, minyatür vb. her tür malzeme üzerinde görülür. Günümüzde de hemen hemen aynı amaçlarla kullanılmaya devam etmektedir. Ancak, çift gövdeli aslan figürü, kaynakların da işaret ettiği gibi, kuvvetin iki katına çıkışını ifade ediyor. Ayrıca Ermeni kültürünün önemli bir bileşenidir.

3- Aslan kaya heykel halinde olanlar mutlaka kral mezarlarında kullanılmıştır. Çift olanları höyük önlerinde tek olanları yüksek kaya mezarlarının altı veya üstündedir. Define 30 metreden uzak değildir.  Saklantı çok değerlidir.

Aslan Define İşareti kaya mezar

Aslan, Antik dönemlerden kalma saray veya benzeri seviyedeki harabelerin giriş ve yürüme bantlarında bazen açıkta veya toprak altında bir aslan heykelinin bulunması sık yaşanan olaylardandır. Şayet bunlardan bir tanesine rastlanırsa bilinmeli ki burası sarayın giriş yoludur. (Aslanlı yol) aynı zamanda bu tür bir heykel tek olmayacağı için aynı mekanda ve yolun sağlı sollu giriş noktasında bundan iki tane olacaktır.

  • Bunların haricinde, Aslan işaretleri mağara, mezar ve kayalar üstünde işaret olarak ta kullanılmıştır. Bunlar gömüyü simgelemektedir. Aslan işareti olan her gömü, liderlik vasfı taşıyan insanların hazinesi anlamına gelmektedir. Mağara önlerinde yapılmış bir işaret ise, kapatılmış oda aramalısınız. Açık bir mağara yoksa, ağzı kapatılmış doğal görünüm verilmiş mağaraya uygun yerler bakmalısınız.

Ülkemizde deniz kıyısına yapılmış aslan işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretler, deniz korsancılığı yapmış korsan liderlerini simgelemektedir. Suyun içinden girişleri olduğu defalarca görülmüştür. İşçiliği zor fakat hazinesi büyük olan güzel işaretlerden birisidir.

Aslan mitolojik bir figürandır, Aslan işaretleri yapımı için en ünlü heykeltıraşlar görevlendirir. Alanında uzman heykeltıraşlar aslan heykeli yada işaretini yapmak için çok uzun zaman çalışır. Figüranın şekli ve şemali o dönemde yaşayan kralı andırır şekilde tasarlanır. Genelde kralın istediği şekilde resmedilir. üst resimde görüldüğü gibi aslanın hemen sağ önünde kapalı giriş vardır, Bu işaretin bulunduğu yer koruma altına alınmış henüz arkeolojik kazı yapılmamıştır.

Aslan Define İşareti kabartma aslan
Aslan Define İşareti ermeni işi

Aslan işareti varsa kral mezarı en fazla 100 metre uzaklıkta olur. çevreyi iyi etüt edin mezar aslanın karşısında olabileceği gibi arkasında olma ihtimalide yüksektir. Aşağı referansa göz atarsanız açılmış bir aslan kral mezarı örneğini görürsünüz.

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Bakin kardesim ben bu siteye hic guvenmedin bu site takip te olup dikkad edin ben bir yaz yazdim denedin kisileritakip ettigini gordum onun için dikkat edin yanılır ta sıkıntı ya kalmayın iyi geceler

    I