DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Ermeni Gömüleri Nerelerde Olur

Ermeni Gömüleri; Savaş nedeniyle ülkemizden ayrılmak zorunda kalan Ermeni sayısı ortalama 2 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam tahmini 700 bin hane olarak hesaplanabilir. Haneler  ani kaçış yaptıkları için ellerindeki değerli eşyaları saklamak zorunda kalmışlar. Bunun dışında olası eşkıya baskınlarına karşı saklama gereği duyduklarını söyleyebiliriz. Rum sayısı ermenilere göre biraz farklılık göstermektedir. Bazı kaynaklara göre 110 bin civarı terk edilmiş rum evleri olduğu tahmin edilmektedir.

Ermeni Gömüleri Evlerin İçi:

Ermeni gömüleri en çok oturdukları evlerde olur;   Ev içerisinde ilk bakılması gereken yerler  kiler; ocak altı; eşiklik; şömine ve duvar arasıdır. Bunun dışında  dış cephe temel  içleri ‘de kontrol edilmelidir.

Görüş mesafesi: Burada bir önemli noktaya daha değinelim;  evin salonundan dışarı bakıldığında en kolay görünür  alanlar gömü yerleridir. Dışarıda her hangi bir işaret yada belirgin bir  nesne yoktur; sadece evin içinde  oturma odasında en rahat oturur yer neresi ise bulun; buradaki pencereden dışarı bakın;  gördüğünüz alanı iyi etüt edin; bunun tecrübesini edindik.

Olay şudur; ev sahibi gömüyü dışarı bahçeye saklar;  içinin rahat etmesi için pencereden baktığında direk  sakladığı  yeri görüyor olması gerekli. Hiç bir ermeni gömüsü evin penceresinden görünmeyen alana yapmaz.  evin arkasına saklanmış gömüye henüz rastlamadık;   gömü neredeyse  her hangi bir pencereden baktığında  mutlaka görmesi lazım; bunu kim olsa aynı yapar.

Ağaçlar:

Aşağı yukarı her ermeni evinin önünde yaşlı ağaç bulmak mümkündür. Bu ağaçlar içerisinde   en yaşlı olanı dikkate alınmalı. Ağaç  üzerinde çivi  var’mı ? diğer ağaçlar arasındaki mesafe ne kadar ve ağaçlar üçgen yapıyor’mu.  Bunlar bize gömü yerini söyleyecek unsurlardır.

 • Ermeniler rumlardan farklı olarak ağaçların altına gömü yapmazlardı. Genelde ağaç hedeflenir belli noktalar seçilip gömü yapılır. Burada nişan yine ağaçtır.

Ağaç çeşitlerine gelince: Ermenilerin kutsal saydıkları ağaç çeşitleri vardır.  Yöreye göre değişkenlik gösterse’de dut ağacı ermenilerin en çok ektikleri ağaçlardandır. Alıç ve ahlat yine önemli  türlerden olup  bazı bölgelerde meşe ağacıda  görülmektedir. Ceviz ağaçları ise uğursuz sayılır çok fazla rağbet görmezdi. Bu ağaçlar evin bahçesine ekildiği gibi mezarlık yolu üzeri, kilise yolu üzeri gibi benzer bölgelere’de ekilmekteydi.  bu ağaçlarda çivi varsa mezara yakınsın demektir.

Kuyular:

Kuyu içerisinde  yan tarafta farklı kesme taş görürseniz bu taşın arkası iyidir. Taş çıkarıldıktan sonra el dirsek boyu sokulup  bir kese buradan alınır.  Kuyunun içi kadar kuyunun dışı’da önemlidir  kuyudan çok fazla açılmamak kaydıyla  yakın çevresi  mutlaka kontrol edilmelidir. bu en fazla 2 metredir çok fazla uzağa kulak asmayın. İç içe kuyulara dikkat;  dıştan bakıldığında tek kuyu içe girildiğinde iç içe kuyular  var’mı ona dikkat edin.  varsa içteki kuyu eve doğru gider vaziyettedir  burada  yüklü miktarda altın bulunabilir.  Kuyu suyu dışarıdan beslemeli ise gelen argın  bitimine dikkat edin  burada köveke yapmış yer varsa dedektör ile teyit edin  iyi para alırsınız.

Ermeni Pınarları:

Ermenilerin akar suya karşı ciddi derecede saygıları  olduğu bilinmektedir, pınar başındaki  kesme taşlar  özenle hazırlanır bu taşlar üzerindeki motifler tamamen dini vecibelerine hitap eder şekilde tasarlanırdı, bunların define ile alakası olmadığını  bilmenizde fayda  var.  ermeni çeşmeleri bulduğunuzda üzerindeki işaretleri define ile ilişkilendirmeye çalışmayın bunların hepsi  dinsel semboldür.

Özellikle ermeni kadınları hasta çocuklarını iyileştirmek için bütün pınarları dolaşıp çocuğu yıkardı. Çünkü pınar üzerindeki  işlenmiş taşlardaki motifler  doğum tanrıçası ve  belden aşağı balık olan çıplak kızın saçlarını ördüğüne inanılarak resmedilirdi. Bunları bilmeyen defineciler bu taşları kırıp içinde define  aramaktadır.  Bakın  yukarıdaki resimde bunun örneğini veriyorum  mevcut taştaki yazıtın defineyle uzaktan yakından alakası yoktur.

Ermeni Gömüleri Avlu

Avluya iyi bakın, yaşlı ağaçlar varsa onların çevresini araştırın. Kuyularda genelde avluda olur. Kuyu çevresine bakın, kapı eşikliği iyidir orayada bakın. ermeni ev mimarisinde yatak odası ve mutfak mutlaka vardır. 2 oda penceresinden avluya bakın. Orada bir dibek taşı varsa altına bakın. Özellikle yatak odası penceresinden gördüğünüz alanları inceleyin.

Ermeni Mezarları:

Ermeni mezar  bölgelerinde haç işareti kesin olur. Haçların  yanlarındaki  mezar taşları  yada haçın olduğu dikili taş size mezar yerini kolayca belirtir.  Ermeni mezarlarının çokta dolu çıktığını söyleyemeyiz  bulunanlarında bir çoğu yakın tarih olup tarihi eser yerine antika sınıfına girdiğini’de gördük. Kısacası umut edip mezarlara dokunmayın boşa günaha girersiniz.

Ermeni Gömüleri Tılsımlar:

Bazı defineci arkadaşlarımızın ermeni gömülerinde tılsım olduğunu sanır. Ve bu tılsımı ancak ermeni papazın çözeceği inancı hakim. Bunu kim nereden uydurmuş  nasıl inanmışlar anlamak zor. Papaz gelecek gerekli duaları okuyacak definecilerde gömüyü alıp gidecek. Bu gerçekten  cahillik biz  henüz  tılsımlı ermeni gömüsü’ne rastlamadık. Bu işin böyle olduğunu sanıp  ermeni arayan bulduğu her ermeniyi çözüm sanan defineciler kendilerini toplaması lazım.  

Bu konuya şuradan örnek geçelim. Şu an hangi Türk Osmanlıcayı okur ve şifreyi kırıp gömüyü alabilir. Şimdi her defineci böyle düşünsün. Elinizde Osmanlı haritası var. Ve bu haritada  gömü yeri verilmiş. Siz bu haritayı çözüp gömüyü bulabilirmisiniz.  Umarım anlatabilmişimdir. Aşağı resim önek ermeni kilisesidir.

Okuyan ve okumayan  tüm arakadaşlara şimdiden tşk ederim. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle esen kalın. Kaynak Define Sohbeti MendereS

Yorumlar

 1. Mehmey dedi ki:

  Slm arazide birkaç metrelik alanda ot büyümüyo ve sanki toprak cansız gibi cok kolay kazılıyo çubuklarda oraya dönüyo 100 metre uzaklikdan dahi oraya dönmekte toprak kolay kazıldığı için bikaç metre indik yumruk yarısı kadar kuvarsa benzer bi taş çıktı bu çubuklar kuvarşa tepki verirmi evde denedik cubuklar tepki vermedi taşa bu kuvars toprakda oluşurmu toprağa koyma koyulmuş olabilir mi bilgisi olan varmı

 2. Ömer dedi ki:

  Benim arazimde kuyu var kuyunun içinde haç bide ok işareti var bi sürü insan getirdim kimse anlamıyor dedektur getir diyorlar bende dedektur bulamıyorum bi ri bana lütfen yardım etsin

  1. mert dedi ki:

   ömer telefonunu ver..

   1. celik dedi ki:

    Aynı konuda yardima ibtiyacim var yardim edermisin

  2. hanifi dedi ki:

   merhaba;

   resim çekme şansınız var mı?

   varsa atarsanız konuşuruz

   saygılarımla

   1. Mehmet dedi ki:

    Hanifi bey bende resimler var ama nal ama geliyor bilmiyorum

   2. Mustafa dedi ki:

    Fotorofu nere atalım

 3. tugberk dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben de bir şey sormak istiyorum. Evimizin önünde 2 tane sivri bir tanesi 4-5 metre diğeri de tagriben 6-7 metre arası olup köklü taştır. Diğerine biraz uğraştık köksüz olup birileri tarafından dikilmişti. taşların arasında ki mesafe de yaklaşık15-20 metre dir. bu taşların bir anlamı olabilir mi? eskiden o muhitlerde ermeniler yaşar mış

 4. Alper dedi ki:

  Selamın aleyküm arkadaşlar acil bi cvp verirmisiniz geçen arazide bi mezar olduğunu bulduk yanlız gümüşe yanıt verdi makine hala kazmadık sizde değerli birşey varmıdır orda ne diyorsunuz gidip kazalım mı orayı.

 5. Fatih dedi ki:

  Slm eski ermeni evinde ardıç direkte kare oyma var 2 farklı direkte ne anlama gelir arkadaşlar bir anlam varmıdır teşekürler

  1. hanifi dedi ki:

   SLM
   FOTOĞRAF ATARSAN BAKARIM

 6. emre dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin herkese
  benim kazı yaptığım arazide 1 buçuk metreyi geldim neredeyse çakıl parçaları kiremit parçaları çıkmaya başladı toprak çok yumaşadı kürek kendiliğinden toprağa giriyor fikri olan var mı bu konu hakkıdna

 7. Resul dedi ki:

  Selam bende ayak izi var yardımcı olabilecek misiniz

 8. Murat dedi ki:

  Selam arkadaşlar benim evimin önünde eski br değirmen var hemen yanında dut ağacı vardı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Anonim dedi ki:

   Telefonun eksik arıyamıyoruz

  2. Anonim dedi ki:

   Nerde oturuyorsun

  3. Anonim dedi ki:

   Slm benim arazide taşın üzerinde dik dörtgen oyma var

 9. kartal 75 dedi ki:

  Kare oyma her köşesinde kanal var kanalın başında murc izi var yardımcı olursanız sevinirim

 10. Anonim dedi ki:

  Bende v var yardımcı olurmusunuz tere kenarında bide kartal fakat kartalın bir kanadını kırmışlar yardımcı olurmusunuz

 11. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar benim eve giden yol kenarında akan torak içindekiremit v beyaz taşlar buldum hemen 100 metre yukarıda eskiden kilise varmış yardımcı olurmusunuz cvp.

  Yusuf

 12. murat dedi ki:

  benim evin bahcesnde mezar odasi var makinalr hocalar alamiyor gezdiriyor yoruldum artik

  1. ömer dedi ki:

   merhaba murat bey cok kaliteli makina olmadıgı icin birsey anlanmıyor asıl mesele isaretlerden anlayan biri olması gerekiyor

   1. Ömer dedi ki:

    dağda taştan tavşan var yardımcı olabilecek varmı